nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Výstava Má vlast 2011 putuje do Brna na Špilberk - zprávička

Po půlroční cestě doputovala výstava Má vlast 2011 z pražského Vyšehradu přes další destinace do Brna. Procestovala Moravu a podívala se i na Slovensko. Nyní ji můžete shlédnout až do 11.11.2011 v brněn­ském výstavním prostoru zahrad pod hradbami hradu Špilberk.

Na výstavě můžete shlédnout příkladné proměny opomíjených míst v místa příjemná pro život, a to z celé republiky. Na proměnu pražského Petrského náměstí, Havlíčkových sadů, Rajské zahrady či Jižního města navazují proměny středočeských Říčan, západočeských prostranství a staveb na Stříbrsku a Nepomucku, živoucí krajina Karlovarska, vesnice Ústeckého kraje, Polička z kraje Pardubického, proměny jihočeských obcí, měst a hraničních přechodů, zvelebení náměstí ve Velké Bystřici na Olomoucku a další.

Dominuje letošní partner výstavy, Jihomoravský kraj. Představuje Historické město roku 2010 Znojmo, dále zvelebená místa obcí Hýsly, Lužice, Tvarožná Lhota, Krásensko a velkolepé proměny brněnských parků. Uvidíte deset nejkrásnějších nádraží roku 2011 a vítěze – Uherské Hradiště.

Nahlédnete do soutěží Vesnice roku a Entente Florale Europe. Zahraniční inspirace přinášejí plakáty slovenských Piešťan a úprav veřejných prostranství v Nizozemí. Výstava bude za pěkného počasí ke shlédnutí venku, v zahradě, jinak ve výstavní síni. V Brně zůstane od 10.10. do 11.11.2011. Poté projde renovací a zavítá do hal nádraží a knihoven.

Výstava Má vlast je ukázkou příkladných proměn opomíjených míst ve městech a obcích v místa příjemná pro život. Je poděkováním a inspirací všem, kdo tyto proměny provádějí a vytvářejí tak příjemné, čisté, upravené a důstojné prostředí. Posláním výstavy je poděkovat lidem za dobrou práci, podnítit dobrým příkladem k následování a tím posílit místní patriotismus a prestiž naší země v mezinárodním měřítku.

Každoroční vernisáž výstavy probíhá na staroslavném Vyšehradě u příležitosti Slavnostního setkání krajů. Doprovázejí ji velebné tóny symfonických básní Vyšehrad a Vltava ze Smetanova cyklu Má vlast. Setkání krajů je spojeno s kulturními vystoupeními, volným či symbolickým vstupným do všech vyšehradských expozic, s představením jednotlivých krajských prezentací a s velmi populární ochutnávkou krajových specialit. Každý rok je partnerem výstavy jeden kraj. Letos je jím kraj Jihomoravský. Partnerský kraj spolupracuje na přípravě ročníku a má právo vysadit na Vyšehradě „svůj“ strom, potomka památného stromu ze svého území.

Výstava setrvává na Vyšehradě čtyři týdny a poté se vydává na pouť po České zemi. Kam již letos zavítala? Z pražského Vyšehradu do Brna do budovy krajského úřadu, dále do Piešťan, poté do Velké Bystřice u Olomouce. Odtud putuje zároveň do dvou míst, do budovy Městského úřadu ve Zlíně a do Brněnských zahrad pod hradem Špilberk. A kam se chystá dále? Po renovaci opotřebovaných panelů se s ní budete moci setkat ve vestibulech nádraží, v budovách krajských úřadů a v knihovnách.

Čtvrtý ročník výstavy bude zahájený tradičním Slavnostním setkáním krajů v Praze na Vyšehradě 12. května 2012. Města, obce a občanská sdružení se mohou hlásit prostřednictvím svých krajských úřadů do 31.12.2011, informace na www.aefcz.org.

Zdroj: "Asociace Entente Florale CZ – Souznění, o.s. ":http://www.a­efcz.org


28.10.2011 03:00

Sponzorované odkazy:


Názory k zprávičce

K zprávičce zatím nejsou žádné názory.

Cestovatel
Sponzorované odkazy: · nejkrásnější fotky z Čech
Teambuilding · Bond, James Bond
TOPlist