nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Vysoká pec ve Vítkovicích má nový výtah, využívat jej ale budou turisté - zprávička

Nový výtah získala jedna z vysokých pecí v areálu Dolní oblasti v Ostravě-Vítkovicích. Zařízení ale nebude jako v minulosti vozit do výšky šesti desítek metrů železnou rudu či koks. Využívat jej budou turisté, kteří tak vyjedou až na vyhlídkovou plošinu. Projížďka výtahem a názorný výklad jim umožní pochopit kompletní technologický proces výroby surového železa, která v Dolní oblasti Vítkovic skončila až v roce 1998.

Panoramatický šikmý skipový výtah váží čtyři tuny, je široký téměř tři metry a vysoký dva a půl metru. Projíždět bude po konstrukci skipového mostu, původně sloužícího k dopravě železné rudy do pece. Pohánět ho bude dosavadní výtahový stroj doplněný o moderní řídicí systémy.

Skipový výtah se v hutnictví či hornictví používá k přepravě většího množství surovin. Kabina je zavěšena na laně, v horní poloze se pak samočinně vyklápí.

Nový skip bude už příští rok vozit návštěvníky národní technické památky. Zhruba 64 metrů měřící Vysoká pec číslo 1 se postupně mění na naučnou prohlídkovou trasu. Výtah návštěvníky poveze cestou bývalého technologického toku materiálu až k hrdlu pece. Kromě informací na příchozí čeká i výhled na Ostravu a časem přibude občerstvení.

Zdroj: České noviny (cestování)

Více o národní památce Dolní oblast Vítkovic si můžete přečíst v našem článku


9.11.2011 18:45

Sponzorované odkazy:


Názory k zprávičce

K zprávičce zatím nejsou žádné názory.

Kréta Korfu Kos Lefkada Mykonos Rhodos Santorini Karpathos
Zájezdy a aktivní dovolená: hory, turistika, cyklistika, ferraty, expedice, dobrodružství: Rumunsko, Korsika, Norsko, Provence, Slovinsko, Alpy, Dolomity a další hory…
Sponzorované odkazy: · nejkrásnější fotky z Čech
Teambuilding · Bond, James Bond
TOPlist