nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Názor: Krásný příklad dávného sporu usedlých a kočovníků

(Diskuse: Názory ke zprávičce: V sobotu 23. února začíná Matějská pouť)

První jarní pouť v Evropě začíná už po pětačtyřicáté v sobotu 23. února v areálu Výstaviště Praha a potrvá až do 13. dubna. Pouť nabídne návštěvníkům téměř 120 nejrůznějších atrakcí. Po skončení Matějské pouti zůstává v dolním areálu 22 atrakcí v provozu po celou sezónu.

17. března od 12 do 16 hodin budou mít na Matějskou pouť postižené děti, dětské a azylové domy vstup zdarma.


Jak nás vidí komedianti? Čtěte diskuzi ke článku!


Každou sobotu a neděli v průběhu konání je na Křižíkově fontáně v době od 13 do 17 hodin pro nejmenší návštěvníky připraveno zábavné kulturní vystoupení klaunů ze skupiny Meduza.

Zdroj: iHNed


Počet příspěvků v diskusi celkem 26 (poslední 8.3.2008 17:46)

Krásný příklad dávného sporu usedlých a kočovníků | Vlastimil Hanuš
7.3.2008 16:29 | Reagovat

Koukám na diskusi a vidím, že se nám tu projevuje krásný příklad dávného sporu osadníků a kočovníků, který se táhne už od dob, kdy začal vznikat Starý zákon.

Na příběhu Kaina a Ábela je krásně vidět, že tato část Bible vznikala v prostředí kočovných pastevců. Kdyby totiž příběh psali „osadníci“, tak by nikdy rolník Kain, nezabil pastevce Ábela, ale naopak. Dokládají to dochované báje a eposy vyprávěné a později psané usedlými společnostmi. Také řeší původ lidstva a „zlí“ jsou pro změnu pastevci (kočovníci).

Nemohli bychom se dohodnout, že jsme prostě „každej ňjákej“ a že i uhlazený bankéř, když říká své „vážený pane kliente“, si myslí „tak kolik z tebe vypadne“? Prostě vezměmež na vědomí, že to tak je a že o „jinakých“, tedy lidech, kteří se od nás jakýmkoli způsobem liší, máme tendenci vyjadřovat se neuctivě? Nevidím nic špatného na tom, že se lidem od kolotočů můžeme jevit v naší upjatosti a s naším přepočítáváním drobných jako „chrapky kyselý“, co by chtěly všechno grátis a vydělat nedají. Oni se nám zas ve své touze po volném pohybu či nezávislosti s vlastními zákony své komunity můžou jevit jinak. Sám jim od dětství říkám komedianti či šauklíři a nemyslím to nijak urážlivě. Jsou to prostě lidi, kteří v kolonách svých podivných vozidel přivážejí zábavu (komedii)a šaukle (v brněnském hantecu ringišpíly, neboli kolotoče a další atrakce).

A vůbec, chrapky kyselý, cestujte. Sami na svoje triko a hlavně do různých míst mimo pohodlí teplých obýváků s televizkou a plnou ledničkou. Cestujte, ať poznáte, bez čeho všeho se dá spokojeně žít a že věci v různých komunitách můžou fungovat různě. Ne líp, ne hůř, ale prostě jinak.Reklama:

Sponzorované odkazy: · nejkrásnější fotky z Čech
Teambuilding · Bond, James Bond
TOPlist