nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Před deseti lety skončily lepenkové jízdenky na vlak - zprávička

Poslední den platnosti lepenkových jízdenek na Českých drahách byla sobota 9. 6. 2001. Jejich éra na našich železnicích tak skončila po téměř 140 letech.

Do ddnešních dnů vydávají lepenkové jízdenky Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) a od roku 2004 některé jejich relace platí i do vybraných stanic Českých drah.

Lepenkové jízdenky jsou vynálezem Angličana Thomase Edmondsona, přednosty stanice z Miltonu na Newcastleské a Carlisleské dráze. K zahájení prodeje lepenkových jízdenek došlo buď v roce 1838 nebo 1839.

Lepenkové jízdenky si časem našly oblibu v různých zemích světa. Zatímco sousední německé dráhy zavedly lepenkové jízdenky již v roce 1848, v Rakousko-Uhersku se lepenkové jízdenky vydávaly až po roce 1860 a jejich rozšíření bylo jen pozvolné. Pro Země Koruny české se lepenkové jízdenky tiskly ve Vídni, a to přibližně až do roku 1890.

Lepenkové jízdenky se na území nynější České republiky staly na dlouhou dobu neodmyslitelnou součástí železnice. Soumrak těchto jízdenek nastal v souvislosti s rozšířením výpočetní techniky.

Zdroj: Edmondtons.wz.cz , Železnice.e-metro.cz

Předchozí zprávička: Cestu do Jemenu radšej odložte « (7.6.2011 07:30)

9.6.2011 03:00

Sponzorované odkazy:


Názory k zprávičce

K zprávičce zatím nejsou žádné názory.

Cestovatel
Sponzorované odkazy: · nejkrásnější fotky z Čech
Teambuilding · Bond, James Bond
TOPlist