nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Panamský průplav bude širší - zprávička

Odpálením části svahu těsně vedle Panamského průplavu v pondělí 3. září oficiálně začaly práce na rozšíření této vodní cesty. Nynější etapa rozšíření je největší za 93 let existence kanálu a skončit by měla v roce 2014, tedy právě sto let od uvedení kanálu do provozu.

Panamským průplavem dnes může denně projet maximálně 43 lodí, avšak po jeho rozšíření by se kapacita cesty měla zvýšit na dvojnásobek. Umožní to hlavně další zdymadla, s nimiž se v rámci rozšíření počítá. Úprava kanálu, kterým současné době proudí zhruba 4% světového obchodu, umožní proplouvání větších lodí, díky čemuž dojde k poklesu zboží dopravovaného zejména na východní pobřeží USA. Šířka průplavu je základním kritériem, které rozhoduje o tom, jaké lodě mohou vodní cestu použít. Podle toho se také vyrábějí tankery typu Suezmax nebo Panamax. Po rozšíření Panamského průplavu se objeví tankery označované jako Pospanamax, které pojmou více ropy a dalšího zboží.

Stavbu kanálu začali Francouzi v roce 1881, v roce 1889 však musel být projekt přerušen. V letech 1904 až 1914 jej dokončili Američané. Při stavbě zahynulo více než 20.000 lidí převážně vinou epidemií. Američané sestavili systém zdymatel. Cesta tak ve skutečnosti vypadá tak, že od hladiny oceánu se loď zdymadly postupně zvedá, protože kanál „vede do kopce“. Uprostřed je jezero a poté cesta zase pomocí zdymadel „klesá“. Převýšení je 26 metrů.

Zdroj: SME.sk, Novinky.cz, České noviny.cz

Předchozí zprávička: Slovenští cyklisté od soboty nesmí do lesů « (3.9.2007 12:15)
Další zprávička: V Krkonoších a Tatrách sněží » (4.9.2007 19:35)

Témata: Doprava, Panama
Názory ke zprávičce: zatím žádné
4.9.2007 04:00

Sponzorované odkazy:


Názory k zprávičce

K zprávičce zatím nejsou žádné názory.

Cestovatel
Sponzorované odkazy: · nejkrásnější fotky z Čech
Teambuilding · Bond, James Bond
TOPlist