nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Názory ke zprávičce: Otevření jeskyně Výpustek v Moravském krasu


Brány Výpustku se do zkušebního provozu otevřou dne 26.10.2007. Jeskyně bude pro návštěvníky otevřena v měsíci listopadu a prosinci denně s výjimkou pondělí a vánočních svátků od 8.20 do 14.00 hodin.

V rámci cca 500 metrů dlouhé prohlídky si návštěvníci prohlédnou unikátní, 200 metrů dlouhý, dříve přísně tajný podzemní kryt, odkud vyjdou do vlastní jeskyně, kde se seznámí s její bohatou historií – od jeskynních medvědů přes působení armád a německou zbrojní výrobu až po dnešek.

Již před 200 lety jeskyni zpřístupnil pro turisty kníže Lichtenštejn, pak se v ní těžily fosfátové hlíny, které byly využívány jako hnojivo. Těsně před válkou si ve Výpustku udělal svůj muniční sklad československá armáda.

Za války zde Němci vybetonovali podlahy a v upravených prostorách, do nichž lze vjet autobusy a nákladními auty, vyráběli čerpadla, klikové hřídele a další součástky pro letadla nuceně nasazení.
Celý prostor byl vytápěn jeskynní kotelnou na spalování uhlí. Němečtí vojáci ji při útěku vyhodili do povětří. Tento prostor byl až dosud ponechán jako připomínka války v původním stavu.

Hlavní atrakcí jeskyně je nyní asi 200 metrů dlouhý atomový kryt vybudovaný v hloubce okolo 50 metrů pdo zemí. V případě napadení mohl pojmout až 250 lidí a měl sloužit velení ozbrojených sil.

Bližší informace můžete najít na webových stránkách www.cavemk.cz

Zdroj: Kudy z nudy
České noviny


Diskuse zatím neobsahuje žádné názory...Reklama:

Sponzorované odkazy: · nejkrásnější fotky z Čech
Teambuilding · Bond, James Bond
TOPlist