nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Názory ke zprávičce: Obří krystaly v jeskyni Naica v Mexiku


V dolech Naica, poblíž mexického města Chihuahua byly objeveny dvě jeskyně plné blyštivých krystalů všech velikostí. Od malinkých jehliček, přes formace připomínajících hrozivé žraločí zuby, až po obrovské ostré sloupy dosahující velikosti až 12 metrů.

Krystaly vznikly nejspíš působením hydrotermálních horkých proudů vytékajících z hlubin země, které rozpouštějí vápencové stěny. Uvolněný vápník se sírou pak vytváří tyto neuvěřitelné obrovské krystaly. Ty menší jsou pak tvořeny selenitem, což je krystalická forma sádrovce.

První jeskyni se říká Křišťálová jeskyně obrů a druhá byla pojmenovaná Jeskyně mečů. V Křišťálové jeskyni je teplota kolem 38° C, v Jeskyni mečů je teplota kolem 65° C a vlhkost 100%.

Po uzavření dolů budou jeskyně znovu zaplaveny a ponechány přírodním procesům.

Zprávu jsme našli na serveru KidsLand.cz

Seriozní informace o jeskyni v angličtině najdete na serveru PlanetMountain­.com

Do redakční pošty nám doputovala i prezentace ve formátu pps od neznámého autora. Zájemci si ji mohou stáhnout zde (2,3 MB)


Počet příspěvků v diskusi celkem 2 (poslední 22.10.2007 16:20)

Byl jsem tam | OnPa
24.9.2007 02:32 | Reagovat | Sbalit

Pri sluzebni ceste do Mexika jsme s kolegou tuto jeskyni navstivili. Sice pro verejnost je mozne se pouze podivat pres sklenenou oddelovaci stenu, nicmene pohled je i tak uzasny. A teplota taky. Byli jsme zliti jako v saune.

OnPa

onpa (at) sez­nam.cz

Je to pěkné | Jirka
22.10.2007 16:20 | Reagovat | Sbalit

Jsem žák 6. třídy a při fyzice nám paní učitelka pouštěla tuto prezentaci, ale i s hudbou. Pokud by jste ji někde našli i s hudbou, prosím napište mi do mailu (jiripekarek (at) cen­trum.cz). Děkuji

 NadpisVloženoAutor
Byl jsem tam 24.9.2007 02:32 OnPa
Je to pěkné 22.10.2007 16:20 Jirka

Reklama:

Sponzorované odkazy: · nejkrásnější fotky z Čech
Teambuilding · Bond, James Bond
TOPlist