nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Názory ke zprávičce: Nová jeskyně v Mikulově


Pod zámkem v Mikulově na Břeclavsku objevili speleologové dosud zcela neznámé podzemní prostory. K jejich nálezu přispěla v sobotu bouřka. Po ní se propadla část cesty na druhém nádvoří zámku. Když do otvoru vlezli speleologové, našli asi 30 metrů dlouhou chodbu. Je možné, že pod zámkem jsou rozsáhlé prostory.

Voda z vydatné sobotní přeháňky odplavila někam do podzemí podle odborníků asi 30 metrů krychlových zeminy. Vstup do jeskyně pod zámkem je v horní části úzký. Po několika metrech vede ale do prostornějšího dómu s kalcitovou jehličkovou výzdobou. Chodba končí propástkou, kam bylo patrně odplaveno bahno. Z otvoru vane silný průvan, což nasvědčuje, že zatím neznámé prostory pod zámkem mohou být rozlehlé. Zatím prozkoumaná část podzemí tvoří horní patro chodeb. Ve spodním by mohla být voda a krápníky.

V podzemí nalezli jeskyňáři také kousky netopýřího trusu. Jasně to ukazuje, že lidé sice o jeskyni nevěděli, netopýři ji ale patrně od nepaměti používají ke svému zimování. Žádné písemné historické dokumenty nemluví o tom, že by pod zámkem byla nějaká jeskyně. Je to skutečně ojedinělý objev.

Zámek se tyčí na Zámeckém vrchu nad Mikulovem. Objekt vznikl na kopci, kam byla před asi 400 lety navezena navážka. Patrně ani tehdy lidé nevěděli, že staví objekt na kopci, v němž je jeskyně. Vstup do podzemí z horní části mohly vytvořit během dlouhých let kořeny stromů.

U Mikulova je zatím pouze jediná zpřístupněná podzemní část, kterou je jeskyně Na Turoldu. Zpřístupněna byla teprve před třemi lety a letos by měla přivítat kolem 25.000 návštěvníků.

Zdroj: České noviny

Článek obsahující další podrobnosti vyšel na serveru Novinky.cz


Diskuse zatím neobsahuje žádné názory...Reklama:

Sponzorované odkazy: · nejkrásnější fotky z Čech
Teambuilding · Bond, James Bond
TOPlist