nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Mešita Hasana II. v Casablance má 15 let - zprávička

Před patnácti lety se v marockém městě Casablanca konala velká sláva. Za účasti prominentních osobností z celého arabského světa, muslimských, židovských i křesťanských hodnostářů v ní marocký král Hasan II. 30. srpna slavnostně otevřel monumentální mešitu, jež nese jeho jméno.

Kolosální mešita koncipovaná pro 105 tisíc věřících je dílem francouzského architekta Michela Pinseaua, intenzivní práce na stavbě probíhaly šest let. Jde o třetí největší mešitu na světě (větší jsou už jenom v Mecce a Medině v Saúdské Arábii) a patří k těm nejnákladnějším a nejpřepychovějším muslimským svatyním na světě.

Mešita se otevírá 5× denně pro každodenní motlitby, turistické prohlídky se konají mezi modlitbami. Je to jediná marocká mešita, kterou může navštívit nemuslim, vejde se do ní 25 tisíc lidí (5 000 žen se modlí na galeriích nahoře a 20 000 mužů na zemi), přilehlá prostranství pojmou dalších až 80 tisíc lidí. I lidé, přicházející jako turisté, musí projít očistnou místností, ženy by měly mít zahalená ramena, paže a obličej.

Zdroj: iHNed

Předchozí zprávička: Embéčko se vydá kolem světa 1. září « (29.8.2008 12:28)
Další zprávička: Evropská noc pro netopýry v Moravském krasu » (1.9.2008 08:34)

1.9.2008 08:25

Sponzorované odkazy:


Názory k zprávičce

K zprávičce zatím nejsou žádné názory.

Cestovatel
Sponzorované odkazy: · nejkrásnější fotky z Čech
Teambuilding · Bond, James Bond
TOPlist