nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Názory ke zprávičce: Lanové přemostění mezi Lomnickým a Slavkovským štítem


Projekt spojení Lomnického a Slavkovského Štítu lanovým traverzem, který by přemostil Malou studenou dolinu, připravují nadšenci z Vysokých Tater. Gustáv Stibrányi, specialista na Lanové lezení chce tímto způsobem zviditelnit nejmenší evropské velehory. Délka traverzu, který by se překonával pomocí kladek, by měla být okolo čtyř kilometrů, s převýšením asi 200 metrů. Traverz by byl instalovaný asi týden. K projektu se nyní musí vyjádřit orgány ochrany přírody.

Obdobným způsobem už byla několikrát přemostěna například propast Macocha. Držitelem slovenského rekordu v délce přemostění se roku 1997 stal Zádielský kaňon s délkou přemostění 847,67 metrů. Tento v té době světový rekord byl o rok později překonán přemostěním údolí Labe (953,38 m). Uvedené akce slouží nejen k pobavení obecenstva, ale i jako možnost otestování materiálu a postupů v náročných podmínkách například složkami záchranného systému, které se přímo podílely na jejich pořádání.

Zdroj: Novinky.cz


Počet příspěvků v diskusi celkem 2 (poslední 11.3.2008 07:12)

Co je to ten traverz? | Fanda a Eva
11.3.2008 00:35 | Reagovat | Sbalit

Že jsme tak smělí, můžete osvětlit co to je ten traverz?

Celý příspěvek je o traverzu a náhodný čtenář neví co to je…

Re: Co je to ten traverz? | Vlastimil Hanuš
11.3.2008 07:12 | Reagovat | Sbalit

Lanový traverz, neboli lanové přemostění (použito v nadpisu), někdy také tyrolský traverz. Jednoduše řečeno, v bodě A se uváže lano a natáhne se do bodu B. Našponuje se, ale ne moc a pak se po něm jezdí na kladce. V reálu zůstává jezdec viset někde na trase v mrtvém bodě, takže pak musí vlastní nebo cizí silou překonat ještě úsek „do kopce“.

Používá se například k překonání neschůdných terénních sníženin při transportu osob či materiálu. Jedna z možností použití je na fotkách na http://bidab.raj­ce.idnes.cz/…vrt_slo­leti/

 NadpisVloženoAutor
Co je to ten traverz? 11.3.2008 00:35 Fanda a Eva
Re: Co je to ten traverz? 11.3.2008 07:12 Vlastimil Hanuš

Reklama:

Sponzorované odkazy: · nejkrásnější fotky z Čech
Teambuilding · Bond, James Bond
TOPlist