nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Kohoutková voda pomáhá zachraňovat prales v Kamerunu - zprávička

Nezisková organizace Kedjom-Keku z.s. již třetím rokem pořádá akci s názvem Voda pro Kamerun. Pod heslem „Litr za dvacku, dvacka za strom“ vybírají kavárny a restaurace zapojené do projektu po dva týdny peníze za kohoutkovou vodu. Tyto prostředky jsou pak použity pro vysázení stromů v kamerunské oblasti Bamenda Highlands, kde Kedjom-Keku provozuje školu.

Česká nezisková organizace Kedjom-Keku (v překladu „lidé z lesa“) vede aktivity na záchranu mlžného lesa ve stejnojmenné oblasti Kamerunu již od roku 2010. Lokalita v horské oblasti patří díky zbytkům původního lesa mezi třicet míst s nejvyšší biodiverzitou na planetě, kterým se říká biodiversity hotspots. V uplynulých měsících se navíc v oblasti podařilo prokázat výskyt vzácného šimpanze, který zde byl naposledy spatřen před čtrnácti lety.

Akce Voda pro Kamerun začíná 22. března a uskuteční se v desítkách kaváren a restaurací v České republice už potřetí. V průběhu předešlých dvou let se podařilo nastřádat prostředky na vysázení necelých deseti tisíc stromů. Za každou vybranou dvacetikorunu vysadí dobrovolníci Kedjom-Keku v Kamerunu nový strom na záchranu šimpanzího habitatu.

Prales je poslední výspou populace vzácného šimpanze

„Nikdy jsme nebyli tak blízko k záchraně horských mlžných lesů v pohoří Bamenda Highlands. Před pěti lety, když jsem společně s přáteli Kedjom-Keku zakládal, jsem pochopitelně věřil v náš úspěch. Od té doby jsem sice ani jednou nezapochyboval, že se nám les podaří zachránit. Ale teď už jsem si jistý na více než na sto procent. Šimpanzi i ostatní bohatá fauna a flora najdou klid pro svůj život a růst a naše mise bude brzy splněna. Coz ovšem neznamená, že nás pak už nečeká žádná práce. Les je hodně zdevastovaný, a proto se snažíme o jeho obnovu,“ uvedl předseda Kedjom-Keku Martin Mikeš.

Organizace komunikuje i s kamerunskými úřady a zdá se, že díky jejich vstřícnému přístupu se podaří založit v oblasti Kedjom-keku přírodní rezervaci.

„Do konce letošního roku se chytáme otevřít rezervaci, která bude chránit nejen nejohroženější poddruh šimpanze Pan troglodytel ellioti a jeho poslední žijící rodinu na území Bamenda Highlands v Kamerunu, ale také desítky až stovky kriticky ohrožených živočichů a rostlin a hlavně jednu z nejdůležitějších zásobáren vody v západní Africe,“ popisuje plány do budoucna Mikeš.

Patronkou akce je již tradičně herečka Klára Issová. Vodu pro Kamerun podporuje například i liberecká zoologická zahrada a hlavním partnerem je Česká koalice pro ochranu biodiverzitu (CCBC – Czech Coalition for Biodiversity Conservation).

Odkaz na video se ZOO Liberec: https://youtu­.be/gtmBerqMB0w

Odkaz na video s Ernestem Vunanem: https://youtu­.be/5YuN5cthA­U4

Více informací najdete na http://www.kedjom-keku.com

Předchozí zprávička: Slavnosti jara v Centru EDEN na Vysočině « (4.3.2015 21:40)
Další zprávička: Bhútánské textílie v Náprstkově muzeu » (22.3.2015 15:20)

22.3.2015 14:45

Sponzorované odkazy:


Názory k zprávičce

K zprávičce zatím nejsou žádné názory.

Cestovatel
Sponzorované odkazy: · nejkrásnější fotky z Čech
Teambuilding · Bond, James Bond
TOPlist