Na serveru České noviny (cestování) vyšel zajímavý článek Expedice Kon-Tiki vypráví o síle odhodlání (celý článek).
Smáli se mu, zpochybňovali jeho odbornost a prorokovali mu neúspěch. Thor Heyerdahl však nedbal a celý život neúnavně bořil mýty o dávné historii. Jeho nejslavnější expedice na voru Kon-Tiki, na kterou vyrazil ode soboty přesně před šedesáti lety, sice nedokázala společný původ obyvatel Polynésie a Latinské Ameriky, ale nadchla celý svět nesmírnou odvahou a touhou dokázat své přesvědčení.
Na čtrnáctimetrovém voru s bambusovou kajutou se na vlnách pohupovalo celkem šest účastníků. Podle expertů se mohli velice snadno potopit. Měli s sebou 250 litrů vody, 200 kokosových ořechů, potravinové balíčky US Army a vysílačku. Vyrazili z peruánského přístavu Callao 28. dubna 1947.
Humboldtův proud a západní vítr poháněly plavidlo rychlostí asi 80 km za den. Cílem bylo Tahiti, ale vor skončil na atolu Raroia v souostroví Tuamotu. Expedice urazila necelých 6920 kilometrů a byla v Polynésii. Psal se 7. srpen a odvážlivci tak na moři strávili celkem 101 dnů.
Vědecký svět Heyerdahlovu zprávu o cestě přijal zdrženlivě, ale laické publikum s nadšením. Kniha, kterou o ní napsal, byla přeložena do 67 jazyků, za filmový dokument z plavby dostal Oscara.
Zdroj: České noviny (cestování)
Sponzorované odkazy:
K zprávičce zatím nejsou žádné názory.