nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Expedice Kon-Tiki vypráví o síle odhodlání - zprávička

Na serveru České noviny (cestování) vyšel zajímavý článek Expedice Kon-Tiki vypráví o síle odhodlání (celý článek).

Smáli se mu, zpochybňovali jeho odbornost a prorokovali mu neúspěch. Thor Heyerdahl však nedbal a celý život neúnavně bořil mýty o dávné historii. Jeho nejslavnější expedice na voru Kon-Tiki, na kterou vyrazil ode soboty přesně před šedesáti lety, sice nedokázala společný původ obyvatel Polynésie a Latinské Ameriky, ale nadchla celý svět nesmírnou odvahou a touhou dokázat své přesvědčení.

Na čtrnáctimetrovém voru s bambusovou kajutou se na vlnách pohupovalo celkem šest účastníků. Podle expertů se mohli velice snadno potopit. Měli s sebou 250 litrů vody, 200 kokosových ořechů, potravinové balíčky US Army a vysílačku. Vyrazili z peruánského přístavu Callao 28. dubna 1947.

Humboldtův proud a západní vítr poháněly plavidlo rychlostí asi 80 km za den. Cílem bylo Tahiti, ale vor skončil na atolu Raroia v souostroví Tuamotu. Expedice urazila necelých 6920 kilometrů a byla v Polynésii. Psal se 7. srpen a odvážlivci tak na moři strávili celkem 101 dnů.

Vědecký svět Heyerdahlovu zprávu o cestě přijal zdrženlivě, ale laické publikum s nadšením. Kniha, kterou o ní napsal, byla přeložena do 67 jazyků, za filmový dokument z plavby dostal Oscara.

Zdroj: České noviny (cestování)

Předchozí zprávička: Tip na víkend: Mamuti na Točníku « (27.4.2007 06:17)
Další zprávička: Tichá a Koprová dolina » (27.4.2007 13:00)

27.4.2007 09:33

Sponzorované odkazy:


Názory k zprávičce

K zprávičce zatím nejsou žádné názory.

Cestovatel
Sponzorované odkazy: · nejkrásnější fotky z Čech
Teambuilding · Bond, James Bond
TOPlist