nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Názory ke zprávičce: Důl Žebračka může vydělávat – díky turistům


Důl Žebračka u Zlatých Hor, jehož zasypání by mělo stát sto milionů, může do města lákat turisty. Podle poznatků agentury CzechTourism by turistické využití Zlatohorského podzemí přineslo regionu peníze i pracovní místa. Kvalitní zabezpečení a turistické využití areálu by navíc stálo výrazně méně, než likvidace zasypáním.

Česká republika má bohatou hornickou tradici, která je ve světovém měřítku unikátní. Navíc návštěvnost technických památek v poslední době vzrůstá. Například Hornické muzeum v Příbrami je třetí nejnavštěvovanější technickou památkou v ČR. Hornické skanzeny jsou specifické tím, že sestup do podzemí je pro mnohé turisty intenzivním zážitkem. Turistické využívání hornických památek je navíc trendem i v zahraničí.

Přímo ve Zlatých Horách se zlato začalo těžit už před více než osmi sty lety. V podzemí zlatohorských dolů je vzácné léčivé ovzduší. Část dopravních chodeb druhého patra patří mezi několik málo lokalit v České republice, kde se provozuje speleoterapie – léčba chronických dýchacích potíží pobytem v podzemí. Na území ČR jde o jedinou podobnou léčebnu ve starém dole, ostatní jsou v přírodních jeskyních.

Díky unikátním hornickým památkám, speleoterapii i blízkosti lázeňského města Jeseník by zpřístupněný důl o návštěvníky neměl nouzi. Regionu, který od ukončení těžby trápí vysoká nezaměstnanost, by cestovní ruch navíc přinesl nová pracovní místa.

O turistické využití dolu usiluje také komunita místních obyvatel a pamětníků. Místní sdružení Klub přátel Zlatých Hor má například již několik let zpracovánu studii vyhlídkové plošiny, ze které by se turisté mohli do propadliny podívat. Snahy o turistické využití dolu však zatím vždy ztroskotaly na nedostatku financí, přestože podle odborníků by bylo výrazně levnější, než likvidace zasypáním.

Zdroj: CzechTourism


Diskuse zatím neobsahuje žádné názory...Reklama:

Sponzorované odkazy: · nejkrásnější fotky z Čech
Teambuilding · Bond, James Bond
TOPlist