nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Názory ke zprávičce: Bhútánské textílie v Náprstkově muzeu


Poprvé v Česku představí Náprstkovo muzeum v Praze sbírky Královské textilní akademie v Bhútánu

Do Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur dorazily originální bhútánské předměty pro výstavu Bhútán – země blízko nebe, která byla zahájena 13. března 2015. Návštěvníci budou mít vůbec poprvé v České republice možnost obdivovat jedinečné historické i současné doklady bhútánské kultury ze sbírek Královské textilní akademie v Thimphu.

Prostředí Bhútánu přiblíží také fotografie a exponáty cestovatelů, kteří tuto zemi navštívili jak v nedávné době, tak již před desetiletími. Jedním z nich byl i Alexej Litvin. V roce 1977 strávil v Bhútánu několik měsíců prací pro misi OSN, bylo to v době, kdy byla tato země zcela stranou vnějších vlivů.

„Tam, kde končily cesty sjízdné terénním autem, přesedali jsme na horské koně a pokračovali dál v sedle. V té době jsem byl čerstvě vystudovaný historik a indolog. Zajímal jsem se o to, jak tamní lidé žijí a to mě vedlo k tomu, že jsem postupně nasbíral velké množství etnografik a předmětů denní potřeby – taneční masky, rituální předměty, součásti oděvů, ozdobné předměty, textilie, nádobí atd. Bylo toho několik beden, které jsem pracně dopravil do Prahy. Pracovníci Náprstkova muzea o tyto předměty projevili zájem, a tak se z nich stal základ bhútánského fondu,“ říká Alexej Litvin, spolumajitel cestovní kanceláře Letuška.cz, která začala letos nově nabízet samostatné zájezdy do Asie, a to včetně Bhútánu.

Výstava potrvá od 13. 3. 2015 do 14. 6. 2015.


Diskuse zatím neobsahuje žádné názory...Reklama:

Sponzorované odkazy: · nejkrásnější fotky z Čech
Teambuilding · Bond, James Bond
TOPlist