nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Hrady a zříceniny - Téma


Články k tématu Hrady a zříceniny

Rožmberk nad Vltavou - tip na výlet

Rožmberk je jedním z mnoha jihočeských turistických cílů, za kterými se můžete vydat. Z Prahy zde budete za dvě a půl hodiny a ujedete 198 kilometrů. Pokud se ovšem do těchto míst dostanete, bylo by rozhodně škoda, zamířit pouze sem. Míst, kterých je hodno vaší pozornosti, je mnohem víc. Český Krumlov, Vyšší Brod a další. V tomto článku bych se však ráda zaměřila na Rožmberk.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
19.1.2015

Hrad Wartburg - zastávka na cestě přes Německo

Necelé dva roky po pádu železné opony sjel z výrobní linky automobilky v durynském Eisenachu poslední z několika set tisíc vozů, které po dlouhých 35 let nesly stejné jméno jako hrad, usazený na skále vysoko nad městem. Tím skončil počin v historii automobilového průmyslu zřejmě dosud ojedinělý, totiž pojmenování auta podle hradu. Na to však nepřišli soudruzi z bývalé NDR sami, ti jenom oprášili označení, které dala eisenašská automobilka svému prvnímu typu vozu, vyráběnému od roku 1898.

3.11.2014

Pod skály za americkými indiány - Mesa Verde

O Americe se často mluví jako o místu, kde není žádná historie. Ale tak jako vždycky, samozřejmě existují výjimky. Jednou z nich je Národní park Mesa Verde.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
12.11.2013

Do země hradů a zámků na jeden den

Vydáte-li se na sever Čech, pak už je to jen co by kamenem dohodil na česko-německou hranici, a do jednoho ze spolkových států republiky Německo – Saska.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
15.1.2013

Štrádování po Štramberku

Tříčlenná rodina – manželka v 9. měsíci, dvouletý hošík, teplomilující manža a k tomu všemu 15 cm sněhu a šílená chuť na Štramberské uši… Věřte, nebo nevěřte, ale i takhle mohou vypadat dobré předpoklady pro nezapomenutelný výlet. Ale vezmu to od začátku.

Rubrika: Zážitky z cestování
Názory k článku: celkem 1 (poslední 11.2.2010 12:58)
2.6.2010

Zvolenský Pustý hrad

Pred dvoma desaťročiami málokto tušil, čo sa skrýva na kopci nad Zvolenom s príznačným názvom Pustý hrad. Už vtedy to síce bol zaujímavý cieľ turistickej vychádzky, ale spod nánosu zeme trčali iba skromné zvyšky múrov a jedinou zachovalejšou stavbou bola vstupná brána.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 2 (poslední 3.9.2010 10:04)
24.3.2010

Pýcha Čechů, ráj golfistů - Karlštejn

Nedaleko od Prahy, v dostupné blízkosti mnoha dalších památek a zajímavostí – “…bleskly mi věže karlštejnské…,“ jak se praví ve Vrchlického muzikálové komedii. Film Noc na Karlštejně, který všichni dobře známe, se tu vybaví asi každému. Ze všech zdí a z každého koutu se tu na své návštěvníky dívá česká historie.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
19.11.2009

Inverness – po stopách skotských Highlanderů

Z fotografií, které jsem si kdysi přivezla ze Skotska, je ještě teď cítit ten nepříjemný, vlezlý chlad a atmosféra dnů v nekonečných deštích a poryvech větru, pod hrozivou tíhou stínů hor a skal. Přesto mě vždycky zahřejí na duši a na tváři vyloudí úsměv. Byli jsme čtyři, dva páry lidí znuděných městským životem, prahnoucích po dobrodružství, a náš malý karavan, naleštěný a zvyklý neopouštět příliš často prostor naší garáže.

Rubrika: Zážitky z cestování
Názory k článku: celkem 2 (poslední 23.10.2009 22:09)
21.10.2009

Čachtice stále přitahují

Kdyby slovenský spisovatel Jožo Nižnánsky nevydal v roce 1932 román Čachtická paní, byla by možná Alžběta Báthoryová známá jen několika historikům, případně znalcům lidových pověstí Myjavska. Čachtický hrad by byl jen jednou z řady malebných zřícenin a samy Čachtice by byly nejspíš známé hlavně jako místo, kde se členové spolku Tatrín v roce 1847 na výroční schůzi dohodli na podobě spisovné slovenštiny podle koncepce Ľudovíta Štúra. Čachtice však nejsou jen proslulý hrad. Vyplatí se sem zajet kvůli výhledům do krajiny, čachtickému krasu nebo orchidejím.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
9.7.2009

Hrad Bezděz

Krajina v okolí Mladé Boleslavi, České Lípy a Máchova jezera, příliš mnoho dominant neskýtá. Pokud byste tedy měli problémy s orientací, jedna z nich vám ji poskytne více než vrchovatě. Hrad Bezděz.

Ačkoliv zde nenajdete interiéry vybavené starobylým nábytkem a vzácným porcelánem, jistě nebudete zklamáni. Dopřejte si dostatek času na výstup na hlavní hradní věž, ze které budete moci sledovat Říp, Máchovo jezero a obdivovat rozlehlost bývalého vojenského prostoru Ralsko.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
7.7.2009

Velhartice

Kdysi dávno, mezi roky 1290 až 1310, na pohádkově romantické zalesněné stráni uprostřed neprostupných hvozdů si dva oblíbení komorníci krále Karla IV. řekli, že právě zde nechají postavit vysokou obvodovou hradbu s cimbuřím. Nejdříve byla dřevěná a hrázděná. Až později zde začaly vznikat kamenné hradní paláce, nejprve jižní a potom severní. Oba paláce byly propojené hradbami. Hrad byl původně budován jako rodové sídlo pánů z Velhartic.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 1 (poslední 15.4.2009 20:55)
10.4.2009

Skalní hrad a zámek Sloup v Čechách

Známý „skalní hrad“ byl vybudován na úplně odděleně stojící 30 metrů vysoké pískovcové skále na jižní straně obce Sloup nedaleko České Lípy. Skála je nejen vysoká, ale také 100 metrů dlouhá a 60 metrů široká a je v plochém údolí nepřehlédnutelná.

Hrabě Jan Josef Maxmilián Kinský, potřeboval ke svému pobytu ve Sloupu objekt hodný jeho osobnosti. Nechal tedy postavit v blízkosti kostela zámek. Stavba byla původně barokní, později ji pak hrabě Karel Kinský nechal upravit empírově.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
3.4.2009

Hrad Kašperk navštívil i Anděl Páně

Dvě stě lidí za pět let postavilo v krajině Kašperských Hor v blízkosti horního toku řeky Otavy známou dominantu kraje, gotický hrad Kašperk. Hrad byl vystavěný z rozkazu Karla IV. k ostraze zemské hranice a ochraně obchodní stezky a zlatorudných dolů.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 3 (poslední 5.3.2009 16:53)
4.3.2009

Kavčí kámen na Tolštejnském panství

Pokud se chcete pořádně rozhlédnout do kraje a pokochat se, je nejlépe vylézt na mohutnou zříceninu bývalého hradu Tolštejn, dle které má celé dnešní i bývalé panství jméno. Z nejvyššího místa skalisek, které jsou přístupné po železném schodišti se zábradlím, je kouzelný výhled na okolní vrcholy Lužických hor a do údolí na Jiřetín, Horní a Dolní Podluží, Varnsdorf. Na obzoru za nimi je vidět Šluknovské pahorkatiny a Lužice…

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
5.2.2009

Hrad Grabštejn

Budete-li mít někdy cestu do okolí Liberce, nebo ještě lépe Hrádku nad Nisou, nenechte si ujít jednu z velmi zajímavých památek, která zde ukryta v hlubokých lesích, stojí již téměř osm století. Hrad Grabštejn. Hrad s bohatou historií byl po druhé světové válce zkonfiskován a od roku 1953 zde sídlila vojenská posádka. Po roce 1989 jeho rekonstrukci kromě státu pomohly i občanské iniciativy a o jeho další zvelebení bojují místní nadšenci bezmála dvacet let.

19.9.2008

Klokočské skály a hrádek Rotštejn

Písek z Klokočských skal se dostane i do zavřené konzervy. Tvrdí to alespoň čeští trampové, kteří svého času uskutečnili pokus, za jehož provedení by se skoro nemusela stydět ani renomovaná vědecká laboratoř.

Klokočské skály spolu s nedalekými Betlémskými skalami tvoří od roku 1985 základ přírodní rezervace. Je zde k vidění množství pseudokrasových jevů včetně jedné z největších jeskyní Českého ráje, Postojny. Významnou památkou zdejší oblasti je skalní hrad Rotštejn, ze kterého se nám do dnešní doby zachovala pouze zřícenina. K hrádku Rotštejnu i Klokočským skalám se váže i množství pověstí. Povídá se o pokladech ukrytých ve skalách, tajné chodbě vedoucí z Rotštejna do Postojny a mnoho dalších.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 7 (poslední 21.6.2014 10:07)
21.8.2008

Hruboskalsko, místo, kde Bajaja bojoval s drakem

Filmová pohádka o princi Bajajovi je jeden z filmů, který patří do období české kinematografie, které by se s trochou nadsázky dalo nazvat pískovcovým. Podstatná část filmu o statečném princi se natáčela na zámku Hrubá skála, na Kopicově statku a ve skalách mezi Hrubou skálou a Valdštejnem. Nejrozsáhlejší skalní město Českého ráje je od roku 1998 vyhlášeno přírodní rezervací. Určitou protiváhu Hrubé skále tvoří hrad Valdštejn, který je nejen jedním z nejstarších hradů Českého ráje, ale také jednou z prvních památek zpřístupněných veřejnosti. Zdejší měkké a dobře opracovatelné pískovcové skály také ode dávna sváděly k vytváření různých sochařských děl přímo v terénu.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
13.8.2008

Nejzáhadnějším turistickým místem v Česku zvolen hrad Houska

Na www.kudyznudy.cz návštěvníci hlasovali o nejzáhadnější, nejmystičtější a pověrami nejvíce opředené místo v ČR. S přehledem zvítězil pověstmi opředený hrad Houska, následován čarodějnickými Petrovými kameny v Hrubém Jeseníku a Starým Městem pražským.

Rubrika: Zprávy
Názory k článku: zatím žádné
10.8.2008

Machu Picchu není v Peru!

Je tma a přiznávám se, docela se bojím. Podle toho, co se říká, je okolí Machu Picchu plné banditů čekajících na turisty

Rubrika: Zážitky z cestování
Seriál: Latinskou Amerikou křížem krážem
Názory k článku: celkem 5 (poslední 28.11.2008 15:01)
15.10.2007

Na hrad Bouzov

Hrad Bouzov byl založen na počátku 14.století. Postupně jej vlastnilo mnoho českých a moravských rodů. Na konci 17.století jej kupuje Řád německých rytířů, kterým je po druhé světové válce zkonfiskován.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 6 (poslední 11.3.2009 14:19)
30.5.2007

Hrady Žebrák a Točník

Jedno nejznámějších ojediněle dochovaných dvojhradí v zemích českých na historické Norimberské stezce asi 20km jihozápadně od Berouna...
Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
14.2.2000

Malbork

Zbyde-li volný víkend někomu, jehož alespoň jeden z rodičů pracuje u dráhy, neměl by zůstávat doma. Svou cestovatelskou filozofii zde nebudu dále rozvíjet, podělím se o zážitky z jedné takové soboty a neděle na konci ledna, kdy jsme se s přítelkyní rozhodli okouknout údajně nejrozlehlejší středověký hrad v Evropě - polský Malbork, který leží asi 40 km jižně od Gdaňské zátoky na severu Polska. Vedlejším cílem zájezdu bylo poznání Waršavy, obhlédnutí Polska, našeho soupeře v mezinárodních disciplínách s početným obecenstvem jako je NATO nebo EU, všeobecně a samozřejmě prožití nějakého toho dobrodružství...
Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: zatím žádné
1.12.1999

Reklama:

Cestovatel
Sponzorované odkazy: · nejkrásnější fotky z Čech
Teambuilding · Bond, James Bond
TOPlist