nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Železnice - Téma

Staré i nové tratě, železniční zajímavosti a památky.


Články k tématu Železnice

Přes hory a doly do Železné rudy

Rádi bychom Vás pozvali na cestu krátkou, ale o to zajímavější. Na cestu šumavským krajem do samotného srdce krásné Šumavy. Když dýchavičný motoráček opustí klatovské nádraží, obklopuje trať ještě stále rovinatý kraj a jen na obzoru o sobě dává vědět Šumava. Teprve, když kola motoráčku ustanou v pravidelném rytmu a zastaví se na nádraží v Nýrsku, dýchne na nás ta pravá Šumava.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: zatím žádné
25.11.2009

Golfové safari!

Zima se blíží, první dny začíná být sychravo a vlezlo. „Na golf to dnes, miláčku, už asi nebude.“ „Když já bych si rád zahrál.“ Co teď? Poslat ho do kryté haly, ale tam to nemá rád – lepší je příroda a procházka po luxusním greenu. Řešení je velice zajímavé a dá se využít i jako dárek k blížícím se vánocům. Je téměř stoprocentně zaručený velký úspěch s takovýmto dárkem. „Golfové safari po Jihoafrické republice,“ to zní dobře. Ale co když já golf nehraji, nebudu se nudit?

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 1 (poslední 13.4.2011 11:45)
30.10.2009

Cestování vlakem po kanadských horách

Kanada se pokládá za zemi rozprostřenou mezi dvěma oceány, za místo, kde se lidem nejlépe žije. Nádherná příroda, nevyčerpatelné zásoby pitné vody, až tisíc kilometrů široký pás velehor, nedozírné prérie s nekonečnými obilnými lány, bohatá ložiska nerostů, množství zvěře a především lidé, jejichž nejcharakteris­tičtějším rysem je tolerance.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: zatím žádné
23.3.2009

Ozubenou železnicí na vrchol Brienzer Rothorn

Městečko Brienz si našlo své místo u jezera Brienzer See. Nejprve oceníme krásu jezera, i když právě se nad ním válí cáry mraků a ranní mlhy, potom jdeme po hlavní ulici až k evangelickému kostelu, jehož románská věž pamatuje 12. století.
Když jsme po příjezdu do města zastavili u nádraží hlavní žel. trati, uviděli jsme na druhé straně silnice další nádraží ozubené železnice.

Rubrika: Cestopisy
Seriál: Švýcarsko - Německo 2005
Názory k článku: celkem 2 (poslední 18.6.2008 13:45)
3.4.2008

Dopravné múzeum v Norimbergu – výlet do sveta ľudských možností

Norimberg dnešných dní je moderné veľkomesto, v ktorom žije asi pol milióna obyvateľov. V posledných mesiacoch 2. svetovej vojny bolo mesto bombardovaním spojeneckých síl silno poškodené, včítane historických častí. Ale ako je to v Nemecku pomerne bežné, aj v Norimbergu sa historické objekty jednoducho postavili nanovo.
Pozornosť chcem venovať Dopravnému múzeu v Norimbergu.

14.2.2008

Opuštěnými tunely Slovenska

Železniční tunely. Každý z nás se s nimi setkal a na každého nějak zapůsobily. Vzpomínky většiny z nás jsou spojeny s dětstvím, s nedělními výlety, se starými kodrcajícími vagóny, dýmem parních lokomotiv a létajícími jiskrami v hluboké tmě. Tunely se tehdy jevily delší než jsou dnes, oddělovaly prostor a krajinu před tunelem s očekáváním něčeho nového – tam daleko – na konci tunelu…

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 9 (poslední 16.12.2014 13:04)
9.5.2007

Mladějovská úzkokolejná dráha

S trochou nadsázky lze říci, že historie Mladějovské úzkokolejné železnice se začala psát již v třetihorách. Co na této unikátní technické památce uvidí návštěvník dnes? Dráhu o délce 10,5 km a rozchodu kolejí 600mm, která začíná v bývalém závodě Moravských šamotových a lupkových závodů a končí u bývalých dolů na Hřebči.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
4.5.2007

Vlak do Siliguri

Ještě před příjezdem vlaku se z místních novin dovídáme, že na trati ve směru, kterým máme jet, došlo včera k vážné vlakové nehodě. Vykolejilo se několik vagonů a prvá zpráva hovoří o 50 mrtvých. V duchu si říkáme, že v onom vlaku jsme mohli sedět i my.

16.4.2007

Postojnska Jama - největší jeskyně ve Slovinsku

Postojenská jeskyně je největší jeskyní ve Slovinsku a druhou největší zpřístupněnou jeskyní v Evropě. Kromě toho je také jedinou zpřístupněnou jeskyní na světě, ve které je zavedena železnice.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 4 (poslední 10.3.2010 11:50)
20.7.2006

Setkání historických drezín a jiných kolejových kuriozit

Update 1.7.: přidány fotografie z minulého ročníku.

Zubrnická museální železnice si Vás dovoluje pozvat na již třetí ročník setkání historických drezín a jiných kolejových kuriozit. Setkání je naplánované od 6. do 8. července 2006 v prostorách železničního muzea na nádraží v Zubrnicích.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
26.6.2006

Česká Kamenice - Kamenický Šenov: Železnice v kraji sklářů

Muzejní lokálka z České Kamenice do Kamenického Šenova, je vlastně torzem z původní místní dráhy, která vedla až do České Lípy. Její počátek se datuje do roku 1885. Do Kamenického Šenova přijel první vlak 10.2.1886, o pár týdnů byla dokončena i první sklářská huť a nastal rozvoj města.

Skláren přibývalo, bylo i víc peněz v tomto chudém kraji, odváželo se odtud užitkové ale i ozdobné sklo, lustry a zdobené sklo se staly ve světě pojmem. Souběžně s výstavbou huti byla budována i vlečka, po které putovalo zboží do celého světa.

29.5.2006

Stará Tišnovka - po stopách zrušené železnice

Železniční trať Brno - Tišnov (mezi přáteli zvaná familiérně Stará Tišnovka) má poměrně zajímavou historii. Některé její části slouží dodnes, z jiných potkáte už jenom zbytky náspů a některé zachovalé mosty.

Jednokolejná trať Brno - Tišnov byla slavnostně otevřena v červenci 1885 za účasti c.k. polního maršála arcivévody Salvátora. Koncesi na stavbu trati získala soukromá společnost StEG (Společnost státní dráhy). Dodnes se v okolí náspu můžeme setkat s jejími hraničními kameny.

Rubrika: Tipy na cesty
Seriál: Železniční zajímavosti
Názory k článku: celkem 2 (poslední 28.11.2008 17:17)
13.4.2006

Zubrnická museální železnice: jedinečná technická památka v Severních Čechách

Bývalá místní dráha Velké Březno – Verneřice – Úštěk je jednou z nejzajímavějších železničních tratí v České republice vůbec. Zubrnické železniční muzeum najdete právě na této trati - 15 km severovýchodně od Ústí nad Labem, v prostorách nádraží v Zubrnicích. Kromě exponátů spojených s místní tratí se v muzeu nachází i mnohé unikátní kousky z celé Evropy.

Rubrika: Tipy na cesty
Seriál: Železniční zajímavosti
Názory k článku: celkem 7 (poslední 2.7.2006 22:59)
13.3.2006

Úzkokolejná železnice Třemešná - Osoblaha

V osoblažském výběžku se nachází unikátní technická památka, úzkokolejná železnice Třemešná ve Slezsku - Osoblaha. Jde o jednu ze tří fungujících úzkokolejných tratí v České republice a poslední, kterou provozují České Dráhy.

Rubrika: Tipy na cesty
Seriál: Železniční zajímavosti
Názory k článku: celkem 4 (poslední 9.7.2011 15:29)
14.8.2000

Reklama:

Kréta Korfu Kos Lefkada Mykonos Rhodos Santorini Karpathos
Sponzorované odkazy: · nejkrásnější fotky z Čech
Teambuilding · Bond, James Bond
TOPlist