nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Oslavy, svátky, festivaly, výročí - Téma

Lidé po celém světě slaví kde co, způsobem, který nám může připadat zajímavý či zvláštní...

Toto téma by se mělo věnovat všem možným oslavám a festivalům náboženskými svátky, oslavami nového roku, či masopustními průvody počínaje, a různými třeba i lehce obskurními místními slavnostmi konče.


Články k tématu Oslavy, svátky, festivaly, výročí

Zajeďte o víkendu na vánoční trhy do Německa, Rakouska nebo Polska. Budete příjemně překvapeni.

Předvánoční čas naplňuje děti očekáváním dárků pod stromečkem, ty menší se pilně připravují na Ježíška, a dospělí jsou uchváceni vánoční atmosférou v podobě výzdoby a vánočních trhů. Máte-li rádi vánoce, vydejte se na vánoční trhy do sousedního Německa, Rakouska a Polska. Rozhodně nebudete litovat.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
9.12.2015

Slunovrat – Oslavy probuzení léta v dobách dávno minulých

Šestý ročník Festivalu živého pravěku v experimentálně archeologickém centru Křivolík, poblíž České Třebové, se letos bude odehrávat o víkendu 21. – 22. června 2014. Tématem letošního festivalu je oslava letního slunovratu.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
29.5.2014

Brno – město uprostřed Evropy 2012

Informace o blížícím se festivalu, který se odehrává v Moravské metropoli. Jeho největším lákadlem je opět mezinárodní přehlídka ohňostrojů STAROBRNO – IGNIS BRUNENSIS, která probíhá od 25.5. do 8.6.

Rubrika: Zprávy
13.5.2012

Maslenica – moskevský masopust

Radost a veselí čiší snad z každého. A tak to má být. Kdo dobře oslaví týden maslenice, bude šťastný a úspěšný celý rok, říká staré přísloví. Taková je atmosféra oslav maslenice, kterou prožívá Moskva a Podmoskví.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: celkem 1 (poslední 13.3.2012 12:54)
12.3.2012

Festival CYKLOCESTOVÁNÍ opět v Brně na veletrhu Bike Brno/Sportlife ve dnech 12.-13.11.2011

I letos se v rámci prestižních sportovních veletrhů na brněnském výstavišti uskuteční oblíbený a úspěšný festival Cyklocestování, jehož hosté-promítající nás zavedou do všech koutů světa a společně s nimi budeme putovat v sedle kola, poznávat svět a cestovat.

Rubrika: Zprávy
Názory k článku: zatím žádné
29.10.2011

Nebe nad Brnem se opět rozzáří ohňostroji

Rok se s rokem sešel a na hladině Brněnské přehrady se znovu chystá mezinárodní přehlídka ohňostrojů Starobrno – Ignis Brunensis. Festival tradičně zahájí a ukončí dva ohňostroje odpálené v v centru Brna. Ohňostroje jsou ale jen částí jarního festivalového dění v jihomoravské metropoli.

Rubrika: Zprávy
Názory k článku: zatím žádné
21.5.2011

Úplňková taneční party na ostrově Ko Phangan

Party v plavkách. Ta nejznámější probíhá na přelomu roku na slavné Copacabaně, na pomyslné paty jí ale šlape ta na thajském ostrově Ko Phangan. Říká se jí také „úplňková party“ a probíhá „nečekaně“ pokaždé, když je měsíc v úplňku. V hlavní sezoně se na pláži Haad Rin sejde i třicet tisíc tanečníků.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
17.4.2011

Rudické Slavnosti železa 2010

Tradiční tavba železa u rudického Větřáku bude letos v novém. Kromě tavby železa ve slovanské peci a ukázce práce kováře přibudou ukázky dalších činností spojených s kovem, sklem a keramikou. Hlavní program 14. ročníku začne již v sobotu 3. července 2010.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
29.6.2010

Masopust po italsku, Carnevale di Venezia

Hlavní karnevalový program se odehrává na nejznámějším benátském náměstí Piazza San Marco a přilehlém nábřeží, kudy rovněž prochází tradiční masopustní průvod, který byste si při návštěvě karnevalu neměli nechat ujít. Ovšem karnevalem žije celé historické centrum města, je možné navštívit spoustu koncertů, divadelních a pouličních představení.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 1 (poslední 27.1.2014 17:27)
30.4.2010

Súdánská svatba na hranicích krvavé války

Bouchání do plechové cisterny, pokřikování dětí, mečení koz spásajících vše co se válí po ulicích a stoupající teplota, tradiční budíček, jež nás budí každé ráno. Každé ráno mladík prochází ulicemi, na trakaři taženým oslem má velkou plechovou cisternu plnou pitné vody ze studny, kterou za poplatek nabízí domácnostem.

Rubrika: Cestopisy
Seriál: Afrikou od severu k jihu
Názory k článku: zatím žádné
2.4.2010

Oblékání a móda v Pákistánu

Některé ženy nosí burky, což je černý vše zahalující hábit, ve kterém je vidět jen obličej. V ortodoxnějších rodinách si však ženy zakrývají i obličej a z burky jim vykukují pouze oči. Burka je důležitou součástí pákistánského oblečení a návrháři se snaží ji všemožně „vyzdobit“.

Rubrika: Cestopisy
Seriál: Jak se žije v Pákistánu
Názory k článku: celkem 2 (poslední 18.11.2011 06:30)
16.2.2010

Benátská slavnost gondol

Každý první zářijový týden ovládne Benátky Regata Storica. Tato slavnost je svátkem gondoliérů a nabízí úžasnou podívanou všem návštěvníkům Benátek. Historie slavnosti regat sahá až do roku 1315, kdy se údajně konala poprvé. Překrásně nazdobené plavidla a jejich posádky v různých kostýmech se předvádí svému publiku.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
28.1.2010

Novoroční radovánky a ohňostroje

Máte rádi nejrůznější (nejen silvestrovské) akce, kde se pořádají ohňostroje a možná se je také s oblibou pokoušíte zvěčnit? Silvestrem to rozhodně nekončí, a jestli jste třeba v loňském roce tuhle akcičku propásli, letos si ji nenechte ujít. Na Nový rok kolem šesté hodiny večer se tradičně spouští velkolepý Novoroční ohňostroj v Praze na Letné a noční nebe nad hlavním městem se tak podruhé rozzáří tisíci barevných světel a ornamentů.

Rubrika: Rady a zkušenosti
Názory k článku: zatím žádné
28.12.2009

Pivní slavnosti přinášejí zábavu pro všechny

Češi mají k svému pivu velmi blízký vztah a příležitost k společným oslavám si nenechají ujít. Pít a ochutnávat se má ale rozumně, proto v programu pivních slavností nechybí koncerty, netradiční prohlídky pivovaru nebo soutěže. Jen pro zajímavost: pokud byste chtěli každý den v České republice ochutnat jiné pivo, návštěva by se vám pěkně protáhla. Loni se ho tu uvařilo více než 400 druhů!

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
19.8.2009

Brněnské ohňostroje se rozzáří nad polovypuštěnou přehradou

Maraton festivalů Brno, město uprostřed Evropy pokračuje již jedenáctým ročníkem přehlídky ohňostrojů Ignis Brunensis. Letošní ročník festivalu bude probíhat za ztížených podmínek. Brněnská přehrada se totiž čistí od sinic a její hladina je o několik metrů snížená.

Rubrika: Zprávy
Názory k článku: zatím žádné
23.5.2009

Holandské městečko Monnickendam se propadlo v čase

Holandské městečko Monnickendam leží u jezera IJselmeer nedaleko Amsterdamu. Jako všechna městečka na pobřeží. je i toto starobylé a jeho obyvatelé se vždy věnovali rybolovu. Pochoutkou je prý zde pečený nebo uzený úhoř. Otvíráme cestovního průvodce a čteme si, jakými zajímavostmi městečko oplývá. Toužíme toto městečko poznat, protože i ze silnice je vidět, že se v něm něco děje? Ale co? To musíme zjistit.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: zatím žádné
9.4.2009

Silvestr podle vašich přání…

Poslední den v roce si zaslouží něco speciálního. Projížďka na lodi, návštěva divadla nebo prohlídka hradu, velkolepý ohňostroj na náměstí, večerní lyžování… Vyberte si a přijeďte strávit nevšedního Silvestra v České republice!

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
22.12.2008

Panna Marie Guadalupská - Virgen de Guadalupe

Nevím už, jak téma vzniklo, každopádně jsem podotkla, že oslavy Dne mrtvých jsou mexickým nejdůležitějším svátkem. Manžel mě pohoršené ujistil o tom, že jsem na omylu, že něco jiného je nejznámější svátek a něco jiného nejdůležitější. Přiznávám. Z pohledu cizince je asi všechno trošku jinak, než z pohledu rodilého Mexičana. Den mrtvých je sice dokonce uznán UNESCO jako kulturní dědictví a Mexičané ho slaví s velkým zápalem (jako ostatně všechno), ale svátek, který každoročně obrátí celé Ciudad de México vzhůru nohama, které donutí tisíce a tisíce obyvatel nejen Mexika, ale i Střední Ameriky a možná i Ameriky Jižní, vyrazit směr Guadalupská bazilika, aby jejich patronce společně zazpívali a vzdali hold, jsou ve skutečnosti „narozeniny“ Svaté panenky Guadalupské, které se slaví 12. prosince.

Rubrika: Reportáže a rozhovory
Názory k článku: celkem 5 (poslední 1.7.2013 00:54)
9.12.2008

Kouzelný vánoční čas v České republice

Rozzářené ulice a náměstí, shon vánočních trhů a všudypřítomné koledy přesvědčí i zaryté odpůrce svátků, že Vánoce v České republice patří k nejkrásnějším obdobím v roce. Staré tradice si připomínají nejen muzea a skanzeny, ale i lidé ve svých domovech. Podívat se na betlém nebo vyslechnout adventní koncert v kostele, na zámku či na náměstí patří k jedněm z nich…

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
3.12.2008

Cyklocestovatelský festival CYKLOCESTOVÁNÍ

Specializovaná přehlídka cestopisných besed a promítání o „cyklocestování“ a cykloturistice. Tato nevšední akce je určena nejen pro všechny „cyklocestovatele“, kteří vyrážejí na své cesty po světě s kolem, ale i pro všechny příznivce nenáročné cykloturistiky, cestování a pohybu v přírodě. Díky velkému ohlasu diváků a jejich pozitivnímu hodnocení byl festival rozšířen již do tří měst, tradiční jarní Frýdek-Místek a nově i Brno 8.-9.11.2008 a Hradec Králové 15.-16.11.2008. Čeká nás tedy více dobrodružství, sportovních výkonů a krásných fotografií. Samozřejmostí je fajn nálada, soutěže a tombola.

Rubrika: Zprávy
Názory k článku: zatím žádné
9.10.2008

Víno chutná nejlépe s přáteli

Povzneste sklenici proti světlu a pozorujte, jak v ní víno jiskří. Lehce si přivoňte a dopřejte si doušek. Jak vám chutná? Ne, nikdy asi nerozeznáte tolik nuancí jako zkušený sommeliér. To ale není při ochutnávce vína to nejdůležitější. O víně a nad vínem se má mluvit, nejlépe s lidmi, se kterými je vám dobře. V přátelské atmosféře také probíhají slavnosti vína.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
12.9.2008

Brněnské festivaly nejsou jen Ignis Brunensis

Festival zábavy pod hrady Špilberk a Veveří Brno, město uprostřed Evropy je známý především díky soutěžní přehlídce ohňostrojů Ignis Brunensis, jejíž program přinášíme. Brněnské festivaly ale nejsou jen ohňostroje. V programové nabídce se najde i množství zajímavých, byť všeobecně méně propagovaných menších akcí.

Rubrika: Zprávy
Názory k článku: zatím žádné
29.5.2008

Alternativní Tibetská Olympiáda v Brně

Alternativní Tibetská Olympiáda proběhne v sobotu 7.6.2008 od 14:00 v Brně – Lužánkách na hlavní louce. Na programu budou netradiční disciplíny, face painting, mandaly, dětský program, výstava fotografií i živá hudba. Tato akce bude veselou obdobou oficiální Tibetské olympiády, která proběhla v Indii.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
27.5.2008

Brněnské festivaly právě začínají

Soutěžní přehlídka ohňostrojů světové úrovně STAROBRNO-IGNIS BRUNENSIS je jen jedním z bodů nabitého kulturního, sportovního a zábavního programu festivalu BRNO – MĚSTO UPROSTŘED EVROPY, který má podtitul „festival zábavy pod hrady Špilberk a Veveří“. Ulice Brna během příštích týdnů oživí kejklíří, historické šaliny, sochy a mnohé další atrakce. Nebe nad Brnem bude patřit balonům a ohňostrojům.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
22.5.2008

Den dětí v Tunisku

Den dětí v Tunisku se slaví 21.3. Turistická sezóna se teprve rozjíždí, a tak dětem v jejich oslavě nepřekáží davy zevlujících turistů. A jak takový Den dětí v této pro nás exotické zemi vypadá?

5.5.2008

Beltain 2008 - Festival irské hudby

Tak jako každý rok, tak i letos se začnou příznivci netradičních oslav svátku jara sjíždět do Keltské osady ISARNO Letovice. Letos se zde mají uskutečnit ve formě jarního festivalu začínajícího posledním dubnovým dnem a konče prvním dnem měsíce lásky.

Rubrika: Zprávy
Názory k článku: zatím žádné
23.4.2008

Semana Santa - Velikonoce v Mexiku

Velikonoční oslavy v Iztapalapě lákají návštěvníky domácí i zahraniční od roku 1843. Letos tedy slaví 165. výročí. Během těchto oslav se 8 ze čtvrtí městské části Iztapalapa promění v obrovské divadelní jeviště pod širým nebem na němž se postupně odehrávají obrazy z Ježíšova života, utrpení, smrti a vzkříšení.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: celkem 2 (poslední 20.3.2008 08:25)
19.3.2008

Návštěva benátského karnevalu

První dochovaný písemný záznam konkrétně se týkající masek pochází z roku 1268. Jedná se o dekret zakazující házení vejci na lidi v maskách, ale proč se tak dělo a musel být vydán, to nevím. Je možné, že to souvisí s jistými nemravnostmi, jimiž byl v minulosti benátský rej masek opředen až do jeho zákazu na konci Benátské republiky, ale kdo ví…

Rubrika: Zážitky z cestování
Názory k článku: celkem 2 (poslední 21.10.2008 06:53)
28.2.2008

Přivítejte jaro v České republice!

Jaké jsou Velikonoce v České republice? Především barevné. Po zimní šedobílé je to příjemná změna: na ošatce se lesknou nabarvená vejce, ve váze rozkvétá zlatý déšť a v květináči raší zelené obilí. Připočtěme k tomu ještě vonící velikonoční cukroví a některé rozpustilé velikonoční tradice a máme pro vás zaručený tip na oslavu letošních Velikonoc 23. a 24. března.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
27.2.2008

Folklorní slavnosti a festivaly v ČR

Folklorní tradice v České republice stále žije. A co je důležitější, žije nejen ve skanzenech a muzeích, ale především v lidech. Dokazují to desítky folklorních festivalů a lidových slavností. Hudba, tanec, gastronomické speciality nebo ukázky řemesel totiž návštěvníkům o duši regionu poví více než nejlepší turistický průvodce.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
29.1.2008

Masopust, nejbláznivější svátek roku

Ať už mu říkáme masopust, fašank nebo karneval, je to vždy jeden z nejveselejších a nejbujařejších svátků roku. V současných oslavách masopustu v ČR se odráží inspirace benátského karnevalu i osobité folklorní tradice. Jedno mají ale společné: před nekonečným půstem se lidé chtěli pořádně najíst a pobavit, a to s chutí děláme dnes stejně jako před staletími.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 1 (poslední 3.2.2009 14:33)
2.1.2008

Rekordní počet filmů v soutěži Okem dobrodruha

Okem dobrodruha je název soutěže filmů s dobrodružnou a cestovatelskou tématikou, která je součástí blanenského cestovatelského festivalu Rajbas Outdoor Kotlík. Jeho osmý ročník se už blíží. Do uzávěrky dorazilo letos do Blanska celkem 24 snímků.

Rubrika: Zprávy
Názory k článku: zatím žádné
15.11.2007

Program Rajbasu je už připraven

Devátý ročník cestovatelsko-outdoorového festivalu RAJBAS – OUTDOOR – KOTLÍK se nezadržitelně blíží. Pořadatelé ho přichystali na dny 23.-25. 11. Festival bude součástí akce 10 dnů turistiky, outdoooru a cestování v Blansku pod záštitou starostky města Jaroslavy Králové. Součástí festivalu bude i soutěžní přehlídka filmů Okem dobrodruha.

Rubrika: Zprávy
Názory k článku: zatím žádné
8.11.2007

Rajbas Outdoor Kotlík

Po roce se opět blíží uzávěrka filmové soutěže Okem dobrodruha, již tradiční součásti cestovatelsko outdoorového a filmového festivalu Rajbas Outdoor Kotlík, který se bude konat v Blansku od 23. do 25. listopadu.

Rubrika: Zprávy
Názory k článku: zatím žádné
20.9.2007

Oslavy dobrého vína

Vinařství v České republice rozhodně nemíní zůstat ve stínu světoznámého piva. Dobrou sklizeň vinné révy je třeba oslavit, a proto jsou podzimní slavnosti vína velkou přehlídkou kulturní a vinařské tradice regionu.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
7.9.2007

Soutěž Endurance: Sedmdesátidevítistupňové kafe

Poslední článek ze soutěže s nakladatelstvím DharmaGaia o knihu Alfred Lansing: Endurance – neuvěřitelné putování Shackletonovy Královské transantarktické expedice
„Víte, my tady vlastně turisty nemáme moc rádi,“ vysvětluje dohněda opálená černovlasá paní (nebo slečna, tady se to těžko poznává) a my stydlivě klopíme pohledy ke svým smradlavým ponožkám.

20.8.2007

Brněnský festival zábavy je za námi

Ohňostroje, balóny, historické tramvaje, jarmark, muzejní noc, sportovní klání, přehlídky hasičské a policejní techniky a mnoho dalšího. To byl desátý ročník festivalu zábavy Brno – město uprostřed Evropy, který se v deštivém odpoledni, kdy vychází tento článek, nenávratně chýlí ke konci.

3.6.2007

Jihoafričané předvedli jediný ohňostroj bez čínských efektů

Sami pořadatelé označili tuto show jako nejluxusnější jak z hlediska použitých materiálů, tak množstvím použitých výškových efektů. Jihoafričané totiž jako jediní použili prakticky výhradně pyrotechniku od španělských výrobců. Rovněž množstvím 46 velkokaliberních efektů (nad 200mm) předčili konkurenční skupiny. Ty použily obvykle 20–30 efektů velké ráže.

29.5.2007

Ohňostroje nad Brnem zazáří již podesáté

Festival Brno – město uprostřed Evropy, známý zejména mezinárodní přehlídkou ohňostrojů Ignis Brunensis slaví letos desáté narozeniny. Některé z doprovodných akcí budou probíhat nejen v historickém centru Brna a na brněnské přehradě, ale takřka v celém Jihomoravském kraji.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
11.5.2007

Beltine 2007 - keltské čarodějnice ve velkém stylu

V některých oblastech čech a moravy se v noci z dubna na květen „pálí čarodějnice“, tedy pořádají oslavy u ohňů. Tento zvyk pochází od Keltů, kteří těmto oslavám jara říkali Beltine. Stejně tak se jmenuje každoroční festival pořádaný Bratrstvem Keltů.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 3 (poslední 5.5.2007 11:43)
24.4.2007

Yavapai – Lidé od Červené hory

Když jsem jako malý kluk hltal Mayovky a zakázané rodokapsy, netušil jsem, že jednou budu žít v místech, kde se osídlování amerického západu odehrávalo. Všechno. co jsem o indiánech věděl, pocházelo z pár amerických filmů a té trošky literatury, která byla tenkrát dostupná. Za mého pobytu ve státu New York, kde jsem měl poprvé možnost vidět "pravého" indiána, jsem se začal o kulturu původních obyvatel USA zajímat hlouběji. Když jsem se pak přestěhoval do Arizony, můj zájem o indiánský život a kulturu se ještě prohloubil a trvá dodnes.

Rubriky: Tipy na cesty, Reportáže a rozhovory
Názory k článku: celkem 4 (poslední 1.6.2009 16:30)
7.3.2007

Reklama:

Cestovatel
Sponzorované odkazy: · nejkrásnější fotky z Čech
Teambuilding · Bond, James Bond
TOPlist