nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Národní parky - Téma


Články k tématu Národní parky

Výlet na vodopády, jeskyně v NP Mt. Elgon - Uganda

Ráno mířím v matatu do Mbale, města u NP Mt. Elgon na keňské hranici, asi 150 km severovýchodně od Jinji. Silnice jsou asfaltové, místy s velkými dírami, jinde asfalt nikdy nebyl. Krajina se krásně zelená, díky vlhkosti a velkým mokřadům se zde daří rýži, její pěstitelé ji u cesty prosíváním čistí.

Rubrika: Cestopisy
Seriál: Návštěva Ugandy 2015
Názory k článku: zatím žádné
19.1.2016

Kaňon biblického jména - Zion

I pro ty, kteří pro svoji relaxaci adrenalin nepotřebují, nabízí park mnoho zajímavých procházek. Při putování po stezkách na dně kaňonu lze narazit na jelence ušaté přežvykující ve stínu topolů, zatímco na podzim se tu často zahlédnou hejna divokých krocanů hledajících potravu.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: zatím žádné
11.8.2015

Vánoce na Novém Zélandu

K vánočním svátkům patří sníh, mráz, co leze za nehty, sněhuláci, sáňkování, posedávání u kamen, koukání na pohádky, pití grogu a baštění cukroví. Jaké to bude oslavit první Vánoce mimo zavátou valašskou chaloupku? A rovnou na druhém konci světa, kde je v čase vánočním léto v plném proudu?

Rubrika: Zážitky z cestování
Názory k článku: celkem 3 (poslední 10.4.2015 14:19)
22.12.2014

Znovu objevený albánský národní park Thethi

V létě 2013 byla stavba silnice do Thethi v plném proudu. Stavební práce se táhly po celé první polovině cesty, a sahaly až k chatě v sedle Shkodra. Tyto práce nás vlastně ušetřily starostí. Dělníci na povel vyskákali z autíčka s korbou a jejich šéfové místo nich naložili nás. A protože ještě nikdy nenavštívili údolí, rozhodli se nás odvést až na druhou stranu hor.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: zatím žádné
15.12.2014

Alice Spring: limit na sprchování máte 4 minuty!

Austrálie patří mezi krásné a vyspělé země. Sydney, Melbourne či Brisbane patří mezi vyhledávané turistické destinace. Ale zkuste popojet trochu dál do vnitrozemí. Narazíte na místa, kde nejen budete mít časové limity na sprchování, absenci internetu i mobilního signálu. A přesto se Vám v těch městech bude pravděpodobně líbit. Jedním takovým okouzlujícím městem je Alice Springs!

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: celkem 1 (poslední 1.12.2014 17:07)
1.12.2014

Zimbabwe - země krutovládce

Sedíme a užíváme si krásného vlahého afrického večera, z poza hlavy od záchodu slyšíme šramot: „To je asi nějaká drobná havěť.“ Bereme baterku a ve světle se nám objeví sloní samec. Ups, průšvih! Takový samotář dokáže být pěkně nevrlý. Rychle se pakujeme, abychom byli připraveni k odjezdu.

Rubrika: Cestopisy
Seriál: Afrikou od severu k jihu
Názory k článku: zatím žádné
9.4.2014

Zambie - Na návštěvě u šimpanzů

Nikde nikdo, neobvyklý klid a čisto. Jedeme po hlavní silnici. Nádherný asfalt, žádná stáda dobytka nebo dokonce divá zvěř. Tachometr stoupá a my konečně zkoušíme, co z našeho Patrola můžeme vytáhnout. „PRÁSK!“ ozve se obrovská rána, která nás probouzí z afrického snění. Zastavujeme a zjišťujeme, že máme proraženou pneumatiku. Pár kroků zpět a polívá nás horko.

Rubrika: Cestopisy
Seriál: Afrikou od severu k jihu
Názory k článku: zatím žádné
6.2.2014

Do národního parku Yosemite mezi obry

Jak jsem měla možnost poznat, ve Spojených státech amerických je všechno velké – lidé, porce jídla a pití, budovy a také příroda. Jasným důkazem toho je národní park Yosemite ležící zhruba ve středu Kalifornie necelých 300 km od hlavního města Sacramento.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: celkem 1 (poslední 29.3.2014 19:08)
13.1.2014

Pod skály za americkými indiány - Mesa Verde

O Americe se často mluví jako o místu, kde není žádná historie. Ale tak jako vždycky, samozřejmě existují výjimky. Jednou z nich je Národní park Mesa Verde.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
12.11.2013

Nový Zéland – nejhezčí krajina na konci světa

Severní ostrov sám o sobě je rušnější než Jižní. Poznáte to na silnicích, četnosti měst a počtem obchodů a fast foodů kolem silnic. Pomalu se blížíme k NP Tongarino, kde můžete vyrazit na vyhlášený celodenní i vícedenní trek k sopkám a krásným jezírkům. Nedaleko už se rozléhá velké jezero Taupo, poblíž kterého již narazíte na geotermickou činnost v podobě horkých pramenů.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: celkem 3 (poslední 5.2.2015 12:35)
1.7.2013

Karibské pobřeží Kolumbie

Po asi dvou až třech hodinách chůze jsme dosáhli vytouženého cíle. Čekali nás dvě pláže obklopené palmami, krásnými kamennými útesy, jemným pískem a teplou vodou. Tayrona je krásné místo, nenajdete zde zaběhlou infrastrukturu, skvělé služby, ale krásnou přírodu ano.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: zatím žádné
17.6.2013

Argentinská Patagonie - pustina bez konce

Argentinská Patagonie se rozkládá na ploché Patagonské tabuli, která leží ve srážkovém stínu And a většinou má polopouštní a místy až pouštní charakter. Ne že by tu nic nerostlo, ale kdeže je šťavnatá travička Laplatské nížiny, na kterou jste se ještě včera dívali z oken jedoucího autobusu; tady rostou jen suché keříky a půda je písčitá či štěrkovitá.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: celkem 1 (poslední 19.8.2015 12:53)
11.4.2012

Tušetie – pohádkový kraj na Kavkaze

Tušetie nás vítá s otevřenou náručí. Mladí manželé nás zvou do svého domku na čaj. Dozvídáme se, že paní je zde jediná lékařka a její manžel je agrotechnik a chová dvě desítky krav. Stejně jako většina lidí zde i oni mají druhý domek v nížině pod horami, kam odchází na zimu.

25.1.2012

Maramagambo - africký prales, který zaklel sám sebe

Maramagambo. Slovo znějící jako zaklínadlo, jež otevírá kouzelné světy. Nám otevřelo jednu naprosto unikátní vulkanickou jeskyni, nádherný přírodní útvar, o němž jsme neměli během našeho putování africkým národním parkem Queen Elizabeth v Ugandě nejmenší tušení.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: zatím žádné
11.7.2011

Everglades - řeka Tančící trávy

Tísníme se u malého letadlového okénka a s úžasem hledíme na pohádkový výhled pod námi – po zemi rozhozené tisíce kuliček rtuti, které se třpytí ve slunci jako ryzí stříbro, a pokrývají zemi, kam oko dohlédne. Nekonečná plocha tůněk, močálů, bažin a lagun.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: celkem 2 (poslední 26.6.2012 16:24)
15.6.2011

Za zvířaty národním parkem Etosha

Překvapilo nás chování jednotlivých druhů zvířat, jako by se tu odehrávalo divadlo s přesně stanoveným scénářem. V jeden moment utichly veškeré typické africké zvuky a po chvíli se znenadání na scéně objevil mohutný lví samec a všechny žirafy otočily a nenápadně se vytratily kdesi v přilehlém křoví.

11.4.2011

Tortuguero: Unikátní ekosystém na pobřeží Karibského moře

Divoké mořské pobřeží, tmavé písečné pláže, ohrožené mořské želvy, bujná tropická vegetace, komplikovaná síť zdánlivě nekonečných vodních kanálů, říček, řek a lagun, nespočet druhů ptactva, skotačící primáti, ukazující svůj denní rituál ve větvích stromů, to vše a mnohé více je možné objevit v národním parku Tortuguero.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: celkem 1 (poslední 21.5.2015 11:45)
13.12.2010

Krásy národního parku Singalila

V nejsevernějším výběžku indického státu Západní Bengálsko nedaleko města Dárdžiling (Darjeeling) se nachází národní park Singalila, který díky nedotčené horské přírodě a úchvatným výhledům na Himálaj patří údajně k nejkrásnějším v celé Indii.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: zatím žádné
8.6.2010

Sequoia park - když stromy milují oheň

Ve skutečnosti tyto stromy nejsou nejvyšší, nýbrž nejmohutnější z hlediska množství dřevní hmoty. Sekvojovce byly v minulosti káceny za účelem těžby dřeva, ale po určité době byl proces zastaven, neboť kvalita dřeva nebyla pro zpracovatelské využití příliš vhodná.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: celkem 1 (poslední 3.4.2010 17:46)
31.3.2010

Nový Zéland a cesta po West Coast

Nový Zéland se dělí celkem na 16 regionů (distriktů). Jedním z těchto distriktů je také West Coast, který se táhne podél západního pobřeží Jižního ostrovu. Vzhledem k převládajícím západním větrům a vysokým horám (Jižní Alpy) je právě West Coast zcela určitě nejdeštivějším regionem celého Nového Zélandu.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: celkem 2 (poslední 5.2.2015 13:06)
22.3.2010

Kostarický NP Rincón de la Vieja

Všude okolo nás se nacházela poměrně hustá vegetace často tvořená obrovskými stromy sahajícími do výšky až 50 m. Tropické stromy jsou charakteristické mohutným kmenem, který je při bázi zesílen a formován do všelijakých překladů a listů, umocňujících tak upevnění stromu ve věčně vlhké půdě.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: zatím žádné
15.3.2010

Přes hory a doly do Železné rudy

Rádi bychom Vás pozvali na cestu krátkou, ale o to zajímavější. Na cestu šumavským krajem do samotného srdce krásné Šumavy. Když dýchavičný motoráček opustí klatovské nádraží, obklopuje trať ještě stále rovinatý kraj a jen na obzoru o sobě dává vědět Šumava. Teprve, když kola motoráčku ustanou v pravidelném rytmu a zastaví se na nádraží v Nýrsku, dýchne na nás ta pravá Šumava.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: zatím žádné
25.11.2009

Po šumavských osadách Vchynicko-tetovského plavebního kanálu

Dnes se sem nešplháme za dalekými výhledy na okolní kopce, ani se nechceme podívat na údolí Vydry pěkně z nadhledu. Žene nás sem touha poznat okolí plavebního kanálu a místa, kde žili a dnes už většinou nežijí lidé. První místem k zastavení je bývalá osada, která vlastně dala jméno nedalekému plavebnímu kanálu.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: zatím žádné
17.11.2009

Toulky po tichomořském ostrově Eua

Dorazili jsme do Nuku’alofy – hlavního města Tonžského království. V úterý a v pátek jezdí trajekt na sousední ostrov Eua. Cesta trvá zhruba 2,5 hodiny a lístek vyjde na 25 $T za jednu cestu. Byli jsme téměř jediní turisté na palubě a v domnění, že si uděláme příjemné odpoledne na moři, jsme si těsně před vyplutím všichni koupili kokos. To jsme ale ještě nevěděli, jaké zlo tím svému tělu působíme.

16.11.2009

Východní Keňa s batůžkem

Když se řekne Keňa, Mombasa, východní pobřeží Afriky, většina cestovatelů se jen zasní a řekne si, že je to destinace pro bohaté. Krásy Afrického pobřeží ovlivněného arabskou kulturou lze však objevovat i s nízkým rozpočtem. Pokud nemáte na čtyřhvězdičkové hotely, soukromé safari a luxusní restaurace, zkuste objevovat krásy Afriky s několika eury v kapse a malým batohem na zádech.

Rubrika: Cestopisy
Seriál: Po Keni s batůžkem, aneb jde to i s malým rozpočtem
Názory k článku: celkem 2 (poslední 27.11.2009 13:29)
16.10.2009

Černá Hora - Pohoří Bjelasica a NP Biogradska gora

Pro milovníky hor, krásné a v mnohých ohledech ještě divoké přírody lze Bjelasici, ale vůbec všechna pohoří na území Černé hory jen doporučit. V létě zde navíc panuje velmi příjemné podnebí, které je oproti středoevropským horám charakteristické především větším počtem slunečních dnů. Naproti tomu v zimě jsou zdejší hory pokryty až několika metrovou sněhovou vrstvou.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: zatím žádné
6.10.2009

Hawaii: Dlouhá hora a Diamantová hlava

U chatky je opět sud s vodou. Teče pěkně žlutá - rezavá. Ale jinou bohužel nemám. Škoda že mám jen tablety a ne filtr....Noční obloha je fascinující....škoda jen že mrzne :)... Na horu jsem se škrábal s veškerou výbavou abych mohl sestoupit jinou stezkou. Dolů jsem šel po Observatory Trail dlouhé od Mauna Loa Cabin 10 kilometrů. Je o něco prudší ale pohodové to je. Od observatoře (3 399m) vede až zpět do civilizace zpevněná cesta. Problém ale je, že zde není žádný provoz. Musel jsem ujít celou třetinu z tohoto 30 kilometrového úseku, nežli mi zastavilo druhé auto co tu jelo. Ani zde není po cestě jediný zdroj vody.

Rubrika: Tipy na cesty
Seriál: Havaj, pár informací a rad
Názory k článku: celkem 2 (poslední 7.9.2011 23:41)
19.10.2006

Hawaii: Haleakala a jiné sopky

Chain of Craters Road na 30 kilometrů dlouhá silnice vede kolem několika lávových polí a kolem Pu'u Loa Petroglyphs - geometrické obrazce, zvířata i lidé ztvárnění v lávě. Hlavní atrakce je ale na "pohyblivém" konci této silnice. Pohyblivém protože toto místo se vlivem proudící lávy neustále mění. Silnice je přerušena lávou. Pod černošedou hmotou bizardních tvarů se několika proudy teče láva do moře.

Rubrika: Tipy na cesty
Seriál: Havaj, pár informací a rad
Názory k článku: celkem 3 (poslední 25.11.2006 10:36)
5.10.2006

Hawaii: ostrovy Kauai a Maui

Na jižním pobřeží lze také navštívit kávové a cukrové plantáže. Rozšířené je také pěstování tropického ovoce. Kauai je jediný z havajských ostrovů který má splavné řeky. Můžete si půjčit kajak a plout 4 kilometry po Wailua River k "kotvišti" a pak jít kilometr k vodopádů s možností koupele. Podél Na Pali Coast se doporučuje spíše letní období kdy je moře klidnější.

Rubrika: Tipy na cesty
Seriál: Havaj, pár informací a rad
Názory k článku: celkem 1 (poslední 21.1.2013 02:01)
11.9.2006

Hawaii: Big Island (Velký ostrov)

Největší a nejmladší (jeden milión let) z havajských ostrovů byl vytvořen pěti vulkány z nichž Mauna Loa, Kilauea a Hualalai se považují dnes za aktivní. Nacházejí se v Hawaii Volcanoes National Park. Rozloha ostrova je větší nežli součet zbývajících sedmi hlavních ostrovů.

30.8.2006

Reklama:

Kréta Korfu Kos Lefkada Mykonos Rhodos Santorini Karpathos
Sponzorované odkazy: · nejkrásnější fotky z Čech
Teambuilding · Bond, James Bond
TOPlist