nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Historické památky a města - Téma


Články k tématu Historické památky a města

Rodinná klasika: Pustevny - Rožnov pod Radhoštěm

Zima je sice v plném proudu, ale budiž náš letní výlet inspirací pro další sezónu. Radhoštěm sice neobjevujeme Ameriku, ale Beskydy jsou pro spoustu Čechů natolik odlehlým koutem, že trocha opakování neuškodí.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 1 (poslední 22.6.2016 13:41)
16.12.2015

Marakéš - město mnoha tváří

Co vás však nadchne ze všeho nejvíce, jsou sami Maročané. Za každých okolností usměvaví, příjemní, projevující skutečný zájem o Vás, nikdy nikam nespěchají a ochotně poradí, pokud potřebujete.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: zatím žádné
22.6.2015

Indonésie – Jáva

Jáva je i přes velký počet obyvatel stále velice pěkné místo s krásnými přírodními scenériemi a historickými místy. Jelikož leží v zóně atlantického zlomu, dost často se zde příroda ukazuje v nejhorší podobě. Zemětřesení a následné tsunami jsou zde častým jevem. I já sám jsem měl možnost během dvou měsíců jedno zemětřesení zažít.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: zatím žádné
26.3.2015

7 nejlepších míst v Budapešti! Tohle nesmíte minout!

Že jste ještě nikdy nebyli v Budapešti? Chyba! Je vzdálená, co by kamenem dohodil a navíc výlet vyjde jen o trochu víc než v Praze. Připravili jsme si pro vás sedm míst, která stojí za to navštívit!

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
2.2.2015

Svatá Hora v Příbrami - tip na výlet

Je to jak sama cesta do nebe, schodů je zde opravdu značné množství. Pokud se vám v průběhu výstupu bude zdát, že cesta je příliš náročná, pak vězte, že po těch samých schodech v minulosti poutníci stoupali často po kolenou.

26.1.2015

Rožmberk nad Vltavou - tip na výlet

Rožmberk je jedním z mnoha jihočeských turistických cílů, za kterými se můžete vydat. Z Prahy zde budete za dvě a půl hodiny a ujedete 198 kilometrů. Pokud se ovšem do těchto míst dostanete, bylo by rozhodně škoda, zamířit pouze sem. Míst, kterých je hodno vaší pozornosti, je mnohem víc. Český Krumlov, Vyšší Brod a další. V tomto článku bych se však ráda zaměřila na Rožmberk.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
19.1.2015

Český Krumlov – tip na výlet

Láká Vás jízda na voru po řece Vltavě, ochutnávka piva v místním pivovaru nebo noční toulání městečkem protkaném hospůdkami s kulinářskými specialitami? Chcete, se navrátit do starých časů, do města, kde se od 19. století krom zrušení městských hradeb a bran nezměnilo téměř nic a město si zachovalo svou historickou podobu?

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
12.1.2015

Goslar – doly na rudu v Německu

Z rud se získávalo stříbro a olovo, nicméně až do 13. stol. byl Rammelsberg především „měděnou horou“ a Goslar se v té době stal jedním z míst, jež ovládala evropský trh s mědí. Současně vzrůstal i jeho význam politický – bohatnoucí město a nádherná příroda v okolí byly hlavními důvody, proč v Goslaru často pobývali němečtí císaři.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: zatím žádné
20.10.2014

Maroko – exotika na dosah ruky

Zájezdy do Maroka přes cestovky jsou pro Čechy stále populárnější a snáze dostupnější. Tato neobvyklá destinace nalákala i nás. Objednaný hotel v Agadiru jsme využívali jen na přespání a každý den jsme podnikali celodenní výlety po vlastní ose.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: zatím žádné
29.9.2014

Kláštery Meteora – pohádkové místo Evropy

Kláštery Meteora mě přitahovaly, protože jsem nikdy nechápal, jak se člověk může dostat až nahoru na nedostupné hladké skály. Věděl jsem, že mniši se nahoru dopravovali v koši (eventuálně síti) a na rumpálu. Když jsem pak z verandy jednoho z klášterů Meteory shlédl dolů do propasti a snažil se představit si tento středověký způsob přepravy, přepadla mě závrať.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
25.8.2014

Antalya - poklad Turecké riviéry

Je Antalya je součástí Turecké riviéry a je jednou z nejvyhledáva­nějších oblastí pro nádherné písečné i skalnaté pláže a dlouhodobě teplé moře nejen během slunečného léta. Můžete se sem vydat za teplem i na jaře nebo na podzim. smrtelný nebo ne?

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: zatím žádné
5.5.2014

Thajské pláže bez turistů – Songkhla

Thajská kuchyně je nedostižná, ale o tom by se dala napsat spousta samostatných článků. Chuťové buňky zaplesaly nad polosyrovými ústřicemi s chilli a zeleninou, pečenými či vařenými rybkami rozličných druhů s kari a kokosovým mlékem, grilovanými olihněmi i smaženými krevetovými plackami. Kéž by byl žaludek nafukovací.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: zatím žádné
28.4.2014

Pět zapomenutých památek ostrova Krk

Cílem mého cestování po chorvatských ostrovech se tentokráte stal kvarnerský velikán Krk. Spolu s ostrovem Cresem zaujímají krásné první místo, co se do rozlohy týče. Krk se pyšní rozlohou 405,78 km2 a prestižním oceněním Modrá vlajka, které mu bylo uděleno za jedny z nejkrásnějších a nejčistších pláží v Chorvatsku.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: celkem 1 (poslední 17.1.2015 07:36)
27.3.2014

Pražské ostrovy - Tipy na procházky po Praze

Vltava na území hlavního města Prahy zabírá délku skoro čtyřicet kilometrů. V délce jejího toku městem byly odjakživa ostrovy. Mnohé z nich časem zanikly samy, jiné se staly pevninou rukou člověka a jiné naopak lidské ruce dovedly k zániku. Jen některé z nich doposud zbyly i naší generaci, nejen k obdivu, ale hlavně k zábavě a sportům.

Rubrika: Tipy na cesty
Seriál: Pražské ostrovy
Názory k článku: celkem 4 (poslední 6.1.2009 09:07)
28.2.2014

Pod skály za americkými indiány - Mesa Verde

O Americe se často mluví jako o místu, kde není žádná historie. Ale tak jako vždycky, samozřejmě existují výjimky. Jednou z nich je Národní park Mesa Verde.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
12.11.2013

Karibské pobřeží Kolumbie

Po asi dvou až třech hodinách chůze jsme dosáhli vytouženého cíle. Čekali nás dvě pláže obklopené palmami, krásnými kamennými útesy, jemným pískem a teplou vodou. Tayrona je krásné místo, nenajdete zde zaběhlou infrastrukturu, skvělé služby, ale krásnou přírodu ano.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: zatím žádné
17.6.2013

Okořeňte si dovolenou v Chorvatsku

Chorvatsko. Nejoblíbenější destinace Čechů. Během sezóny se stačí zařadit do kolony aut a otevřít oči až ve Splitu. Nebo Dubrovníku. Pláž a grilovaný ryby. Ale co si takhle Chorvatsko trochu připepřit třeba…. Bosnou a Hercegovinou?

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 1 (poslední 24.9.2013 12:12)
4.6.2013

Údolí Göreme – magická krajina turecké Kappadokie

V kraji zvaném Kappadokie v dnešním středním Turecku se nalézá jedna z nejznámějších turistických destinací této oblasti: údolí Göreme, které bylo díky svým malebným tufovým skalám s unikátní jeskynní architekturou zapsáno na seznam UNESCO.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: zatím žádné
27.5.2013

Na Srí Lance na kole s kokosem v ruce

Nikdy jsem si nemyslela, že se budu prohánět Asií na kole, s košíkem před řídítky a s kokosem v ruce. A vidíte, tady jsem. Jedeme v proudu aut, tuk-tuků, autobusů a jiných dopravních prostředků. Všude je prach, smog a slunce nás nemilosrdně pálí do zad. Pod kola se nám motají psi a naše hrdla každou chvíli díky obrovskému horku vysychají.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: celkem 1 (poslední 5.2.2015 12:40)
22.4.2013

Češko Selo – česká vesnice v Srbsku

Proč hledáš Čechy v Rumunsku, když teď přímo jedeme do města, které je také z velké části české? Pozorně hledí dopředu na silnici a začíná mi vyjmenovávat česká příjmení, se kterými se v této oblasti setkal. Familia Leksa. Familia Mareš.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: zatím žádné
19.11.2012

Jak se cestovalo dříve

Přenášíme se o více něž třicet let zpátky, na konec sedmdesátých let minulého století. Svět byl rozdělen takzvanou železnou oponou na kapitalistický Západ a socialistický Východ. Navzdory všemu, co tato doba přinášela, lidé v tehdejší ČSSR rádi cestovali.

Rubrika: Zážitky z cestování
Názory k článku: celkem 1 (poslední 1.11.2013 22:34)
16.11.2012

Tirana, s příchutí Itálie i socialistického realismu

Do hlavního města Albánie jsme přijeli starým rozpadajícím se vlakem na nádraží, na kterém končí jedna z mála místních železničních tratí. Místo obvyklého ruchu cestujících směřujících do nejrůznějších směrů, jak by se dalo od hlavního nádraží očekávat, zde vládne poklid.

Rubrika: Cestopisy
Seriál: Vítejte v Albánii!
Názory k článku: zatím žádné
5.11.2012

Za Vikingy na Gotland

Ne, řeč není o muzeu a vile Karla Gotta, nýbrž o východošvédském ostrově v Baltském moři. Ten je vzdálen tři hodiny trajektem, popř. půl hodiny malým letadlem ze švédského hlavního města Stockholm. Tady lze obdivovat svérázné zvětralé přírodní skalní útvary. Některé z nich při troše fantazie připomínají bizarní komíny, jiné picassovské sochy.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: zatím žádné
2.7.2012

Granada – kulturní fúze v Andalusii

Město zalité sluncem pod zasněženými vrcholky Sierry Nevady uprostřed krajiny olivových a mandlových sadů. Místo plné historie a památky opředené legendami. Poslední sídlo maurských vládců na Pyrenejském poloostrově a symbol dokončení reconquisty v roce 1492. Jedinečné spojení elementů muslimské, křesťanské, židovské i romské kultury.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: zatím žádné
14.5.2012

Perla Ponitria - Brodzany

V strede západného Slovenska, približne na pol ceste medzi mestami Topoľčany a Partizánske, sa nachádza starobylá obec Brodzany. Leží v malebnom údolí Tríbečskej hornatiny v povodí rieky Nitry.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
30.1.2012

Neprávem opomíjená Uruguay

Většina lidí, kteří se vydají za dobrodružstvím a krásami do Jižní Ameriky, skončí většinou v Peru, Argentině nebo Brazílii. Hovězí steaky a panenské pláže však může nabídnout i Uruguay neboli „Země řeky pestrobarevných ptáků“, jak ji ve svém původním jazyce nazývali příslušníci kmene Guaraní.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: zatím žádné
1.12.2011

Svanetie - budoucnost turismu na Kavkaze

Pokud se zeptáte, která horská oblast v Gruzii je nejkrásnější, dost pravděpodobně dostanete odpověď, že Svanetie. Svanové žijí sice již po staletí pod nadvládou Gruzie, ale jedná se o samostatný národ s vlastním jazykem. Naše expedice HUMI Outdoor Jižní Kavkaz se tam dostala maršrutou od nádraží v Zugdidi.

14.11.2011

Jižní Bretaň: Megality Morbihanského zálivu

Na hodně lidí působí megality magickým dojmem a to především v době svítání, soumraku nebo mlhy. Je zajímavé, že řady menhirů v Karnagu jsou srovnány podle své výšky. Nejmenší kameny měří necelý metr a ty nejvyšší dosahují výšky kolem čtyř metrů.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
20.9.2011

Yucatán – domov tajemné mayské civilizace

Mayové – tajemný národ, podle jehož předpovědi přijde v roce 2012 konec světa, národ, který v džunglích na poloostrově Yucatán vystavěl ohromné chrámy. Ty cestovatelům berou dech ještě dnes, když se jako tiší svědci dávných časů vynoří z dusného přítmí džungle.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 1 (poslední 16.6.2014 07:08)
28.7.2011

Petrohrad – to je slavná Ermitáž s 3 miliony děl, Jantarová komnata i bílé noci

Tři stovky výstavních sálů a tři miliony exponátů – to jsou základní čísla, která popisují slavnou petrohradskou Ermitáž, tedy galerii, která láká statisíce návštěvníků ročně. Není to ale jediné unikum, za kterým se do Petrohradu jezdí. Své příznivce má i replika slavné Jantarové komnaty v Carském selu.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 1 (poslední 2.10.2011 19:52)
21.7.2011

Horní Cerekev láká (nejen) na slavnosti

Horní Cerekev leží na česko-moravském pomezí, 15 km jihovýchodně od Pelhřimova v malebné krajině Českomoravské vysočiny. Městečko letos oslaví v polovině června významné kulatiny, a to 650 let od první písemné zmínky. V rámci slavností se představí osobnosti hudební i sportovní scény a bohatý celodenní program nabídne zábavu pro celou rodinu.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
19.5.2011

Kristiansand a Søgne, chlouba jižního cípu Norska

V poslední kapitole mého povídání o severských zemích jsme opustili jižní Norsko v Breviku. Dnes se přesuneme ještě níž, do tzv. norského pytle, oblasti, ve které tráví většina Norů své dovolené. Díky své poloze má tato krajina nejvíce slunných a teplých dnů v celém Norsku.

Rubrika: Cestopisy
Seriál: Reportáže ze Skandinávie
Názory k článku: celkem 2 (poslední 3.6.2011 11:55)
2.5.2011

Skotsko okem filmové kamery

Není překvapením, že hlavní město Skotska je rájem filmařů. Zahlédli jste ho možná už v klasice Fantomas kontra Scotlandyard, či ve filmu Mělký hrob, Iluzionista nebo kultovním snímku Trainspotting.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: zatím žádné
4.4.2011

Veliko Tarnovo – Bulharsko kedysi a dnes

Bulharsko patrí nesporne k chudobnejším krajinám Európy, no obyvatelia tejto častokrát a ťažko skúšanej krajiny, ako je to na Balkáne pomerne bežné, sú hrdí na svoju históriu a štátnosť.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: zatím žádné
30.3.2011

Chichen Itzá – ta nejslavnější

První volba pochopitelně padla na památku nejslavnější, magické vykopávky Chichen Itzá, které se dostaly do nedávna vyhlášeného seznamu Nové sedmičky divů světa. Ráno jsem nezaváhal a nastavil budík na nekřesťanskou hodinu a ještě za šera vyrazil. Důvod nebyl ani tak pocit, že musím být všude první, ale jednak únik před turisty, takže jsem měl památky k fotografování prakticky bez lidí, a jednak snesitelná teplota.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: celkem 5 (poslední 5.2.2015 12:45)
8.12.2010

Barcelona, ulice La Rambla, třída v Barri Gottic

Říká se, že kdo neprošel touto nejznámější barcelonskou promenádou, pěší komunikací mezi mořem a centrem, a nepobyl zde aspoň 5 hodin jako by ani nebyl v Barceloně. Ulice je uznána za hlavní turistickou tepnu historického centra. Vede od pobřeží moře A končí na hlavním barcelonském náměstí Plaza de Catalunya.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 1 (poslední 3.1.2011 14:05)
29.11.2010

Barcelona - kopec Montjuïc a fontána Font Màgica

Barcelona je hlavním městem Katalánska a hned po Madridu druhým největším španělským městem. Leží na pobřeží Středozemního moře na severovýchodě Španělska. Kousek nad barcelonským přístavem se tyčí do výšky 213 metrů kopec Montjuic, který kdysi sloužil jako obranná pevnost přístavuDnes je protkán botanickými zahradami plnými květin. Zahrady lze vidět i při jízdě lanovkou Teleféric de Montjuïc. Jezdí od konečné stanice pozemní dráhy Montjuïc Funicular a má tři zastávky Parc de Montjuïc, Mirador a Castell. Na vršku kopce stojí hrad Castell de Montjuïc s nádhernými zahradami Jardins del Mirador, odkud je zajímavý výhled na přístav, moře i město.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
22.11.2010

Barcelonou po stopách Antonia Gaudího i Corneta

Mnozí z vás jistě už někdy byli v Barceloně a mnozí znají alespoň zběžně dílo výše jmenovaného. Mnohým z vás jistě vyrazila dech stavba stále nedostavěné katedrály Sagrada Família, která má být dokončena roku 2026, což je 100 let po smrti svého tvůrce. Zkusme si říci něco o životě a díle tohoto vskutku originálního architekta a pak se projít Barcelonou po jeho dodnes blýskavých klenotech města.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 1 (poslední 23.4.2012 20:00)
15.11.2010

Mayské město Coba

V oblasti mexického letoviska Cancunu je mayských památek celá řada. Jednou z těch méně známých je Coba, ke které jsem se vydal z obav před přesilou ukřičených turistů. Nasedl jsem do otřískané Toyoty a vydal se směrem k památkám.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: celkem 4 (poslední 5.2.2015 13:03)
8.11.2010

Tip na knihu: Xibalba, Zbyněk Kučera Holub

Román Xibalba (vyslovuje se Šibalbá) nese jméno podle mýtického podsvětí starých Mayů. Toto slovo pochází z mayského „xib“, což označuje hrůzu nebo místo děsu. Xibalba je říší smrti, nacházel se v ní soudní dvůr pro zemřelé a domy s různými druhy posmrtných trestů.

Rubrika: Zprávy
27.2.2010

Po stopách starobylé Petry

Slunce na jordánské náhorní plošině nemilosrdně pálí. Před malou chvilkou jsme vyrazili z významného jordánského přístavu Aqaba na břehu Rudého moře, který velmi rychle zmizel za skalními masívy. Stoupáme vytrvale vzhůru po silnici, mířící do jordánského vnitrozemí, kterou teď obklopují sluncem rozpálené kamenné stěny.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: zatím žádné
15.12.2009

Okouzlující Falkenberg

Falkenberg je malé, okouzlující městečko na bohuslänském pobřeží, mezi městy Halmstad a Varberg. Každého návštěvníka upoutá svým středověkým rázem, romantickými zákoutími s dlážděnými uličkami a jako téměř všude ve Švédsku, pořádkem a čistotou. V minulosti jej hojně navštěvovala anglická vyšší třída a její vliv je zde dodnes patrný. Leží v jihozápadní části Švédska, při Kattegatu, v oblasti Halland o rozloze 4 786 kilometrů čtverečních.

Rubriky: Zážitky z cestování, Cestopisy
Seriál: Reportáže ze Skandinávie
Názory k článku: celkem 1 (poslední 4.12.2009 15:32)
4.12.2009

Orlí Hnízdo pod alpskými štíty

Na světě je jen málo takto rozporuplných míst. Jsme na místě, které vás v jeden okamžik uchvátí neuvěřitelně krásnými výhledy na horské masívy, a zároveň dokáže Vaše srdce sevřít lítostí, vzpomeneme-li na to, pro koho bylo zdejší pyšné sídlo zbudováno.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
27.11.2009

Maurská Andalusie

Španělská historie se od té portugalské příliš neliší, pouze snad na dědictví po Maurech se tam ohlížejí poněkud smířlivěji. A není divu, Maurové své državy milovali a zvláště Andalusie se jim zapsala do srdce.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 6 (poslední 28.11.2014 11:11)
6.11.2009

Kappadokie – krajina nejen krásných koní

Domácí i zahraniční turisty v Kappadokii lákají jedinečné přírodní krásy, zejména prapodivné vulkanické vyvřeliny pozoruhodných tvarů a velikostí, a podzemní města.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: celkem 1 (poslední 30.10.2009 18:50)
29.10.2009

Putování po Valašsku

Příjemně strávit dovolenou jde i v mnoha částech České republiky. I já jsem se letos přesvědčil, že jsou zde místa, o kterých jsem neměl tušení a dokážou mile překvapit. Nejen památkami, ale také krásnou přírodou. Dokonalou oblastí pro sportovní aktivity, odpočinek a poznávání památek jsou Beskydy a jejich okolí.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
26.10.2009

Trelleborg – město Vikingů

Přístavy mají svou neopakovatelnou atmosféru. Potkáte zde lidi všech možných národností a směsice různých jazyků, doprovázená křikem všudypřítomných racků, rybáků, kormoránů a dalšího pobřežního ptactva dodává člověku zvláštní, neopakovatelnou náladu.

Rubrika: Cestopisy
Seriál: Reportáže ze Skandinávie
Názory k článku: celkem 2 (poslední 21.10.2009 14:22)
25.9.2009

Návštěva u Shakespeara

Zatímco se procházíme po jedné z nejstarších ulic ve Stratfordu, potkáváme mnoho skupinek turistů. Všichni byli navštívit ono slavné místo – rodný dům Williama Shakespeara. Roubený dům, kde slavný dramatik vyrůstal, je nejcennější památkou ve městě. Již více než 250 let patří k poutním místům, které touží navštívit davy lidí.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
28.7.2009

Jiřetín pod Jedlovou - Křížová hora

Historii lidstva provází od samého počátku potřeba víry. Touha něčeho, co nás přesahuje a dává smysl našemu každodennímu snažení. Všechny naše radosti i strasti tak bývají prožívány z jiné, hlubší perspektivy. Koncentrovanými místy takových tužeb bývala odedávna poutní místa. Na území naši vlasti jich je velké množství. Některá jsou známá, jiná méně. A některá stojí za to navšívit. Jiřetín pod Jedlovou mezi ně rozhodně patří.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
14.7.2009

Německý Rothenburg blízký, přesto neznámý

Člověk si znovu a znovu ověřuje pravdivost tvrzení, že by se měl občas vracet do míst, která už procestoval, o kterých si myslí, že je dobře zná. Nejen že si tak oživí vzpomínky a navštíví všechna ta krásná místa, která poznal v minulosti. Občas se ale může stát, že se setká s něčím, co při předešlých cestách opomenul, nebo prostě nenašel.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
3.7.2009

Vídeň v nedbalkách

Těším se na rakouskou metropoli se všemi jejími pamětihodnostmi. Těším se na procházky romantickými uličkami, katedrálu sv. Štefana, na vídeňské kavárničky s neodmyslitelným sachr dortem, na v předčasném létě rozkvetlé, a proto tak nádherně barevné zahrady a parky. Trochu mě zaráží fakt, že na nádraží mě vítá hluk a lomoz stavebních strojů. Všudypřítomný prach trochu nabourává mou představu o elegantní a čistotou svítící rakouské metropoli.

Rubrika: Zážitky z cestování
Názory k článku: celkem 2 (poslední 5.8.2009 13:32)
15.5.2009

Víkend v Paříži

Paříž je jednou z nejkrásnějších evropských metropolí, každý Pařížský bulvár má v sobě kus francouzské historie. Dějiny, které hýbaly celou Evropou a politickým děním celého světa, nemohly zanechat Paříž bez viditelných stop, které nám její slávu, velkolepost, bohatství a moc monarchie připomínají dodnes.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: celkem 2 (poslední 7.10.2013 18:39)
12.5.2009

Stříbrné Kutnohorsko - triumf architektury

Přehlídka historických klenotů, jako je Chrám sv. Barbory, Vlašský dvůr nebo unikátní kaple Kostnice, se nám tu nabízí jako na dlani ve své velkoleposti. Stačí jen krátká procházka po náměstí, aby na nás vší silou dýchla bohatá a nevšední historie tohoto města, korunovaná každoročními oslavami “Královského stříbření“ a široce obsáhlá v mnoha podobách slohů architektury v rozmezí deseti století.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 3 (poslední 14.7.2009 15:07)
5.5.2009

Divoký Západ

Divoký Západ zasáhl během své krátké historie celou řadu amerických států, jenom Wyoming se ale chlubí tím, že Západem zůstane navždy. A za návštěvu stojí i dnes, ať už se na kovboje díváme nostalgickým pohledem Rodokapsů nebo nám honáci s koltem zavěšeným proklatě nízko neříkají vůbec nic. Od svých nedozírných prérijních plání až po vysoká pohoří, od příběhů hraničářské oblasti Unie až po staletou historii indiánských kmenů, Wyoming rozhodně neztrácí své kouzlo.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: zatím žádné
27.4.2009

Něco ze zlatokopecké historie státu Colorado

Stát Colorado je pro milovníky Divokého západu, koltů zavěšených proklatě nízko nebo slávy zlatokopů (i když nutno přiznat, že v Coloradu se vždy těžilo spíše stříbro než zlato) tou pravou zemí zaslíbenou…

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: celkem 1 (poslední 17.4.2009 10:31)
14.4.2009

Holandské městečko Monnickendam se propadlo v čase

Holandské městečko Monnickendam leží u jezera IJselmeer nedaleko Amsterdamu. Jako všechna městečka na pobřeží. je i toto starobylé a jeho obyvatelé se vždy věnovali rybolovu. Pochoutkou je prý zde pečený nebo uzený úhoř. Otvíráme cestovního průvodce a čteme si, jakými zajímavostmi městečko oplývá. Toužíme toto městečko poznat, protože i ze silnice je vidět, že se v něm něco děje? Ale co? To musíme zjistit.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: zatím žádné
9.4.2009

Alcatraz - postrach všech zločinců

Představte si, že se klepete zimou ve vlhkém mlhavém ránu, ocelové okovy vám mačkají zápěstí a kotníky, díky čemuž je těžké udržet rovnováhu. Hýbete se jen z donucení, děláte první krok z lodi na „váš“ ostrov, rychle se rozhlížíte po tom, co se brzy stane vaším domovem v mlhavém zálivu… Vaši spolubydlící jsou považováni za nejdrsnější zločince v Americe, jejichž trestní rejstříky obsahují záznamy od únosů, přes bankovní loupeže až po nemilosrdné vraždy…

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: celkem 1 (poslední 13.4.2009 18:13)
17.3.2009

Alsasko – německá Francie, francouzské Německo

Alsasko je země, která je sice součástí Francie, ale zároveň je to tak trochu Německo. A to nejen proto, že během své historie bylo Alsasko mnohokrát střídavě pod vládou Německa a Francie, ale především proto, že němčina a německá kultura je zde stále živá.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: zatím žádné
11.3.2009

Concarneau – město bretaňských rybářů

Jsou místa, která Vás při jejich návštěvě naplňují velkým očekáváním. Jsou však také místa, u kterých do poslední chvíle nevíte, co od nich očekávat. Jedním z takových míst je i městečko Concernau, ležící na západě Francie, v regionu Bretaň, na které většina z Vás při toulkách bretaňským krajem, určitě narazí.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: celkem 1 (poslední 21.6.2016 22:13)
10.3.2009

Aigues Mortes - Tam, kde slovo smrt znamená život

Procházím se za žhavého letního dne uličkami jednoho z nejzajímavějších měst francouzského pobřeží – Aigues Mortes. Ještě nenastal čas pro pravou středomořskou siestu. Ze zahradních restaurací, z dokořán otevřených dveří a oken romantických hospůdek ke mně doléhá cinkot příborů, nádobí a skleniček.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: celkem 2 (poslední 6.8.2009 16:56)
24.2.2009

Po stopách minulosti - Poreč

Proč za dlouhých zimních večerů nezavzpomínat na teplé letní večery strávené na březích moře. Je jedno, zda je to moře Jaderské, Středozemní či zda dýcháme vůni třeba Tichého oceánu. Vždyť omamující vůně moře je tak krásná všude na světě!

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: zatím žádné
19.2.2009

Pražské ostrovy - Trojský ostrov a Císařský ostrov

Mnoho lidí si plete ostrov Císařská louka na jihu Prahy a nejsevernější z pražských ostrovů, ostrov Císařský. Ten je stále častěji místo Císařský nazýván Trojský. Aby těch nejasností ale nebylo málo, tak Trojský ostrov kdysi bývalo území v dnešní spodní části ZOO Praha, která v pozůstatcích ramene kanálu vybudovala tůně pro vodní ptactvo a krásně jej využila.

Rubrika: Tipy na cesty
Seriál: Pražské ostrovy
Názory k článku: zatím žádné
9.1.2009

Mamuti na Donu

Většina z vás v dětství jistě četla Štorchovy “Lovce mamutů” a potom společně s Kopčemem a Veverčákem prožívala ty dobrodružné příběhy znovu a znovu. My jsme letos v létě dostali možnost navštívit jedno z největších nalezišť lovců mamutů na světě. Protože nás naprosto okouzlilo svou přitažlivostí a vyzařující energií, rozhodli jsme se o tom napsat, a podělit se tak s vámi.

6.1.2009

Oslo - mladá perla

Sami Norové se o svém hlavním městě vyjadřují poněkud jinak, jejich nikterak hanlivá přezdívka „Velká vesnice na severu“ je značně trefná. Norové tak pyšně dávají zbytku světa najevo, že Oslo je asi jediným hlavním městem průmyslově vyspělé země, kde je ještě příjemné žít.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: zatím žádné
2.1.2009

Banát - u krajanů v Rumunsku

V roce 1823 se po Dunaji vydali čeští kolonisté samý okraj rakouské monarchie, aby zde v horách a hlubokých lesích založili vesnice a těžili dřevo. Dnes jich tady žije kolem dvou tisíc v šesti ryze českých vesnicích. O téměř dvě století později vydali jsme se za nimi…

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: celkem 6 (poslední 29.9.2012 15:41)
24.12.2008

Pamplona, město býků

Dnešní proslulosti se Pamploně dostalo především díky slavnostem, které probíhají v druhém červencovém týdnu. Jejich součástí je totiž slavný, byť bizarní „běh býků“, při kterém od radnice ke vchodu na koridu běží stádo býků, před kterým prchá nadšený dav ozbrojený pouze výtiskem novin.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: celkem 1 (poslední 21.12.2010 21:46)
22.12.2008

Pražské ostrovy - Libeňský ostrov

Libeňský ostrov býval po mnohá století dokonce největším z deseti ostrovů mezi Libní a Holešovicemi. Při regulaci Vltavy ve 20. letech 20. století byl ale na jihu spojen s územím Libně a Karlína, na východě pak s Rohanským ostrovem. Na severu byl vytvořen poloostrov se slepým ramenem.

Rubrika: Tipy na cesty
Seriál: Pražské ostrovy
Názory k článku: celkem 4 (poslední 10.1.2009 21:14)
19.12.2008

Pražské ostrovy - Rohanský ostrov

Rohanský ostrov kdysi sahal od Těšnova až po dnešní Šaldovu ulici. Dnes má rozlohu necelých 8 hektarů. Není ostrovem od období 1920 až 1930, kdy byl spojen s Libeňským ostrovem a oba pak z jedné strany napojeny na karlínské pobřeží a z druhé strany na Maniny. Nad rozhraním ostrovů Rohanský a Libeňský vede Libeňský most.

Rubrika: Tipy na cesty
Seriál: Pražské ostrovy
Názory k článku: zatím žádné
12.12.2008

Pražské ostrovy - Štvanice

Ostrov Štvanice leží mezi Karlínem a Holešovicemi. Traduje se, že ostrov existoval už kdysi dávno, když kněžna Libuše věštila hvězdnou slávu města Prahy. Odedávna byl celý ostrov důležitým místem pro obyvatelstvo po obou stranách řeky, protože mezi ním a dnešním bubenským nábřežím byl jediný brod v dolejším toku Vltavy. Jen tudy vedla jediná a známá cesta od Vyšehradu a Starého Města do severních Čech.

Rubrika: Tipy na cesty
Seriál: Pražské ostrovy
Názory k článku: celkem 9 (poslední 7.1.2009 21:01)
5.12.2008

Kuala Lumpur, město budoucnosti

Kuala Lumpur je jedno z nejmodernějších měst Jihovýchodní Asie – člověk se o tom může přesvědčit ihned po příletu na mezinárodní letiště KLIA. Vše je nové, čisté, upravené a dobře značené, takže problémy s orientací zde opravdu nejsou.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: celkem 1 (poslední 23.2.2009 09:51)
1.12.2008

Pražské ostrovy - Kampa

Nejstarší zmínka o Kampě je z r. 1169 v zákládací listině kostela Maltézského řádu za krále Vladislava II. „Ostrov pod mostem“ – Kampa dostal svoji rozhodující podobu po obrovském požáru roku 1541, kdy sem byly naváženy zbytky stavební suti z dřívějších krásných malostranských domů. Břehy byly pevně zformovány po roce 1600.

Rubrika: Tipy na cesty
Seriál: Pražské ostrovy
Názory k článku: celkem 1 (poslední 15.3.2009 23:39)
28.11.2008

Pražské ostrovy - Petržilkovský a Dětský ostrov

Petržilkovský ostrov je dnes nejmenším pražským ostrovem. Jeho rozměry jsou pouhých 60 metrů délky a 10 metrů šířky. Leží na levém Vltavském břehu stejně jako ostrov Dětský. Není přístupný veřejnosti, ale jeho krásně zrekonstruovaná věž bývalé Malostranské vodárny přitáhne vaše oko už z dálky ať jdete odkudkoliv. Dětský ostrov je přístupný z Janáčkova nábřeží na Smíchově. Své dnešní jméno získal v 60. letech 20. století, kdy zde byl vybudován komplex dětských hřišť.

Rubrika: Tipy na cesty
Seriál: Pražské ostrovy
Názory k článku: zatím žádné
21.11.2008

Osvětim - Továrna na smrt

Jen těžko se hledají vhodná slova, kterými lze vyjádřit hrůzy páchané v největším nacistickém vyhlazovacím táboře. Statistiky pracují s milionovými čísly a to má za následek jakési otupění ve vnímání jednotlivce. Je však nutné si uvědomit, že v každém statistickém milionu se skrývá milion skutečných osob, které měly rodiny, pracovaly, cítily, toužily…

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 17 (poslední 25.1.2015 23:16)
20.11.2008

Pražské ostrovy - Střelecký ostrov

Ostrov měnil v průběhu doby svou velikost i podobu a s tím se měnily i jeho názvy. Říkalo se mu Malé Benátky, Hořejší či Malý ostrov, Ostrov pod mostem, Trávník, Vodní dvůr a také „šicinzl“ pocházející německého Schützeninsel. Po vítězství češtiny Střelecký ostrov, pro Pražany odjakživa „Střelečák“.

Rubrika: Tipy na cesty
Seriál: Pražské ostrovy
Názory k článku: zatím žádné
14.11.2008

Lázně Libverda

Lázně bývají synonymem osvobození z rodinných a manželských stereotypů. Lidé bez ohledu na svůj věk a mnohdy i zdravotní stav se pokouší zavzpomínat na nevázaná období svých životů. Ne všechna lázeňská místa však takovou míru vyžití umožňují. Patří mezi ně rozhodně i severočeská Libverda. Oč méně taškařic zde lázenští hosté mají příležitost prožít, o to více zde načerpají blahodárného klidu a osvěžení (nutno podotknout, že i zde se v jednom lázeňském domě taneční večery pořádají).

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 1 (poslední 10.10.2011 10:27)
11.11.2008

Pražské ostrovy - Slovanský ostrov neboli Žofín

My Pražáci mu neřekneme jinak než Žofín a je to taková naše matka pražských ostrovů. Je nejznámější, nejnavštěvovanější, nejkulturnější a paradoxně možná nejmladší. Jedním z předchůdců Slovanského ostrova byl malý ostrůvek, kde roku 1495 stál mlýn a vodárna. Ostrov sám pak nejspíš vznikal až mezi 17. a 18. stoletím náplavami, které přinášela v průběhu času řeka.

Rubrika: Tipy na cesty
Seriál: Pražské ostrovy
Názory k článku: zatím žádné
7.11.2008

Pražské ostrovy - Veslařský ostrov

První zmínky o kousku tohoto ostrova ale pocházejí už od roku 1420. V podobě, jak jej známe dnes, vznikal postupně naplavováním písku a dalších naplavenin na nákladní loď, která zde byla potopená proto, aby se na ní říční nánosy rychle ukládaly. Dnešní jméno Veslařský nese od roku 1952 díky zde položeným loděnicím.

Rubrika: Tipy na cesty
Seriál: Pražské ostrovy
Názory k článku: celkem 1 (poslední 31.10.2008 14:21)
31.10.2008

Pražské ostrovy - Císařská louka

Císařská louka je ostrov ležící na levém břehu Vltavy, dlouhý asi 1,7 km, přístupný z pevniny v jižní části ostrova, se kterou je spojen ocelovým poloparabolickým příhradovým mostem ze Smíchova.

Místo kdysi nazývané Královská louka bylo odděleno od obce Smíchov v letech 1899 až 1903. Stalo se to díky vybudování přístavu, který tady byl potřeba pro vory a parníky.

Rubrika: Tipy na cesty
Seriál: Pražské ostrovy
Názory k článku: celkem 1 (poslední 24.10.2008 15:35)
24.10.2008

Klášter Osek

Okolí města Duchcov asi jen málokdo pokládá za rajské území. Obrovský povrchový důl, který se zde nachází, stále ještě vyvolává dojem, že v těchto místech prostě nic krásného nalézt nelze. Ti, kteří sem někdy z jakýchkoliv důvodů zabloudili se mnou jistě budou souhlasit, že pravý opak je pravdou.

Jen asi 6 km od Duchcova, totiž leží malebná obec Osek, ve které najdete nejen malebné náměstí a uličky s obnovenými historickými domy, ale hlavně starobylý cisterciácký klášter, jehož historie sahá o rovných 800 let zpět. Jako jeden z mála klášterů unikl Osek dekretu Josefa II. o jejich zrušení.

Rubrika: Tipy na cesty
Seriál: Hrady a církevní památky severních Čech
Názory k článku: celkem 1 (poslední 21.6.2010 12:53)
10.10.2008

Hejnice – legenda o zázračném místě

V malebném údolí Jizerských hor, osvěžované říčkou Smědá, na vás čeká Mezinárodní centrum duchovní obnovy, které v sobě ovšem skrývá zajímavou a nepřehlédnutelně dávnou historii. V současné době prožívají Hejnice renesanci a rozkvět. V malebném údolí Jizerských hor, osvěžované říčkou Smědá, na vás čeká Mezinárodní centrum duchovní obnovy, které v sobě ovšem skrývá zajímavou a nepřehlédnutelně dávnou historii.

Rubrika: Tipy na cesty
Seriál: Hrady a církevní památky severních Čech
Názory k článku: celkem 1 (poslední 1.8.2013 13:33)
3.10.2008

Hrad – zámek Frýdlant

Pokud zavítáte do těchto kouzelných míst, jistě nezůstanete u pouhé kávy, nebo dobrého piva. Vaši pozornost bezesporu upoutá hrad – zámek. Naleznete ho nedaleko centra města a dojdete k němu pohodlně pěšky z náměstí. Jak bývalo v minulosti zvykem, stojí na vysokém čedičovém ostrohu nad říčkou Smědou, jejíž břehy byly slovanským obyvatelstvem osídlovány již velmi záhy v ranném středověku.

26.9.2008

Jablonné v Podještědí – dominikánský klášter a bazilika minor sv. Vavřince a sv. Zdislavy

Kdysi dávno, v dobách zahalených závojem ranného středověku, vedla již ve dvanáctém století severními Čechami jedna z důležitých obchodních cest. Po celé její délce vznikala rušná a rozlehlá sídliště, která se mnohdy stávala centrem tehdejšího duchovního i obchodního života. Jedním z takových míst bylo i Jablonné v Podještědí.

Rubrika: Tipy na cesty
Seriál: Hrady a církevní památky severních Čech
Názory k článku: celkem 1 (poslední 12.9.2008 11:36)
12.9.2008

O turecké Evropě a evropském Turecku

O Turecku se v poslední době mluví především v souvislosti s jeho budoucím možným vstupem do Evropské unie. Několik milionů Turků však ve státech unie dlouhodobě pracuje a žije, takže v ní už vlastně jsou. Do své rodné země však stále jezdí. Přesvědčit se o tom mohl každý, kdo se někdy na přelomu června a července pohyboval na dálnicích v Maďarsku, Srbsku či Bulharsku.

Rubrika: Rady a zkušenosti
Názory k článku: celkem 6 (poslední 26.1.2009 14:24)
1.9.2008

Madeira – země větru II.

Dnes jsme měli dá se říci, štěstí v neštěstí. Túra měla začínat v sedle Encuameda, ale nedojeli jsme! Těsně pod sedlem to v autobuse zapraskalo a místo dopředu se autobus sune dozadu. Řidič autobusu neváhá, šlápne na brzdu a s cestováním v autobuse je konec. Popadli jsme baťohy a ten kousek jsme si to vyšlápli.

Rubrika: Cestopisy
Seriál: Madeira – země větru
Názory k článku: zatím žádné
26.8.2008

Zážitky s vůní starých časů

Zářivá nádhera historického průvodu, nebezpečné rytířské souboje, veselá vystoupení kejklířů a divadelníků, dávno zapomenuté lahůdky staročeské kuchyně… Zážitky jako žádné jiné na vás čekají na podzimních historických slavnostech v České republice.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
24.8.2008

Madeira – země větru I.

Rozhodli jsme se, že se tento rok podíváme na ostrov ležící v Atlantickým oceánu. Madeira má na délku pouhých 20 km. Mnozí by si řekli, že těch pár kilometrů by mohla být velmi příjemná procházka. Tedy především ti, kteří mají velmi dobrou fyzickou kondici. My jsme však přijeli poznávat krásy této krajiny a tak jsme bohužel nestihli projít celý ostrov. O to víc jsme mohli čerpat z místních tradic a poznávat místní kulturu.

Rubrika: Cestopisy
Seriál: Madeira – země větru
Názory k článku: celkem 3 (poslední 11.4.2013 09:20)
19.8.2008

Nejzáhadnějším turistickým místem v Česku zvolen hrad Houska

Na www.kudyznudy.cz návštěvníci hlasovali o nejzáhadnější, nejmystičtější a pověrami nejvíce opředené místo v ČR. S přehledem zvítězil pověstmi opředený hrad Houska, následován čarodějnickými Petrovými kameny v Hrubém Jeseníku a Starým Městem pražským.

Rubrika: Zprávy
Názory k článku: zatím žádné
10.8.2008

Jak se zvoní v Rovensku pod Troskami

Ke třem zvonům zajištěným dřevěnými tyčemi v poloze srdcem vzhůru přicházejí čtyři zvoníci. Nastává chvíle ticha a očekávání. Zvoníci sešlápnou desky připevněné na krcích zvonů, odstraní dřevěné podpěry a tak jako po staletí se do kraje nese hlas tří unikátních zvonů ro-ven-sko-ro-ven-sko-ro-ven-sko…

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 1 (poslední 27.12.2013 15:17)
31.7.2008

Banská Štiavnica – mesto svetového dedičstva

Mesto Banská Štiavnica patrí k najpôvabnejším a historicky najzaujímavejším slovenským mestám. Mesto má neobyčajné a ťažko definovateľné čaro a charizmu, ktoré sa vytvorili azda v toku stáročí a stretom najrozličnejších národností a skupín spoločnosti v tomto meste minulosti aj dnes. V roku 1993 boli historické jadro mesta a technické pamiatky v okolí Štiavnice zapísané do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
23.7.2008

Martinik - francouzský šarm uprostřed Karibiku

Karibské ostrovy lze dělit podle celé řady vlastností, od geografické polohy přes to, komu v průběhu historie patřily až třeba podle toho, kolik mají destiloven rumu. A Martinik zaboduje v každé kategorii.

Rubrika: Cestopisy
Seriál: Perly Karibiku
Názory k článku: zatím žádné
21.7.2008

Lycijská stezka

Tureckou riviéru má nově ve svém katalogu snad každá cestovní kancelář. Jižní Turecko má určitě svým návštěvníkům co nabídnout. Nejsou to však jen luxusní hotely s bazény. Pokud nepatříte k vyznavačům téhle tvrdé turistiky, zkuste objevit krásu místního kraje prostřednictvím vlastních nohou. Pomůže vám Lycijská stezka.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 1 (poslední 11.4.2012 22:10)
14.7.2008

Karlovy Vary – pramen krásy, zdraví a překvapení

Kdysi dávno, v dobách, kdy hluboké lesy byly ještě plné loupeživých rytířů a divoké zvěře, vládl naší zemi císař Karel. A protože panovníků téhož jména bylo více, zván byl Čtvrtým. Jeho jméno si až příliš často spojujeme pouze s Univerzitou, či hradem Karlštejn. A přesto stál podle pověsti u zrodu města, které lze dodnes obdivovat a které na rozdíl od mnoha jiných míst vzkvétá natolik, že by i sám Karel IV. byl nadmíru spokojen.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
10.7.2008

Festivaly židovské kultury v ČR

Festival pro židovskou čtvrť s názvem Boskovice 2008 už šestnáctým rokem propaguje jedinečnou urbanistickou památku v tomto jihomoravském městě.
Zachránit objekt Staré synagogy v Plzni pomáhá projekt Hudba v synagogách plzeňského regionu.
Na pátý ročník festivalu židovské kultury Šamajim zve město Třebíč.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 1 (poslední 25.7.2008 11:15)
11.6.2008

Zaniklé městečko Zahrádka u Ledče nad Sázavou

Při napouštění přehradní nádrže Švihov na řece Želivce zanikl městys Zahrádka u Ledče nad Sázavou. Zůstal zachován jen umělecky cenný kostel a čtyři další účelově využité objekty. Kostel je možné navštívit pouze dvakrát ročně při akcích občanského sdružení Přátelé Zahrádky.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 1 (poslední 1.6.2012 12:00)
2.6.2008

Aktuální tipy na cestu: parky se otevírají

V rámci Evropského dne parků, který se slaví 24. května probíhá celá řada akcí. Nezahálejí ani hrady a jiné památky, které se snaží přilákat na výstavy a netradiční prohlídky.
Výběr tipů na výlety

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
15.5.2008

Gruyéres - nejmalebnější vesnice v Evropě

Míjíme malebné vesničky a u jedné z nich, u Chateau – d´ Oex, uhýbáme z vytčené trasy a míříme asi 20 km na sever do Gruyéres (německy Greyerz). Nemůžeme si přece nechat ujít návštěvu prý nejmalebnější vesnice v Evropě. Že vám je název nějak povědomý? Není divu – stejně se jmenuje slavný sýr, který se zde vyrábí.

24.4.2008

Nedělní odpoledne v lázeňském středisku Spiez

Malebně položený Spiez, lázeňské středisko a důležitý dopravní uzel, leží na břehu jednoho z mnoha nádherných švýcarských jezer, jezera Thuner See.
Nedělní odpoledne je zde skutečně prosycené až nepochopitelným klidem. Plné jsou předzahrádky mnoha restaurací, všude v uličkách i na molu jezera korzují lidé.

17.4.2008

List z Remeša

Mesto Remeš považujú mnohí za historické hlavné mesto Francúzska. Je to najmä pre skutočnosť, že v Remeši boli po stáročia korunovaní francúzski králi. Dnes je to najväčšie mesto regiónu Champagne-Ardenne s asi 200 tisíc obyvateľmi, ktoré leží približne 150 km SV od Paríža.
Mesto Remeš nie je len metropolou historických pamiatok a šampanského. Je centrom, čo aj regionálnym, kultúry a vzdelania.

Rubrika: Zážitky z cestování
Názory k článku: celkem 2 (poslední 17.5.2015 12:00)
14.4.2008

Do Děčína po červené

Jednodenní výlet, na kterém uvidíte kousek sopečné geologie, nenápadnou zříceninu dávno opuštěného hradu, krásnou rozhlednu a zámek – to je trasa z Těchlovic na Ústecku do Děčína. Stačí se držet červené značky.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
9.4.2008

Ozubenou železnicí na vrchol Brienzer Rothorn

Městečko Brienz si našlo své místo u jezera Brienzer See. Nejprve oceníme krásu jezera, i když právě se nad ním válí cáry mraků a ranní mlhy, potom jdeme po hlavní ulici až k evangelickému kostelu, jehož románská věž pamatuje 12. století.
Když jsme po příjezdu do města zastavili u nádraží hlavní žel. trati, uviděli jsme na druhé straně silnice další nádraží ozubené železnice.

Rubrika: Cestopisy
Seriál: Švýcarsko - Německo 2005
Názory k článku: celkem 2 (poslední 18.6.2008 13:45)
3.4.2008

Paríž je pestrý

Paríž má veľa prívlastkov. Medziiným metropolu volajú aj „Mesto svetiel“. Veď Paríž bol odpradávna centrom vzdelania a nových myšlienok, parížsku Sorbonnu ako jednu z najstarších európskych univerzít, založil v meste na Seine v roku 1257 spovedník kráľa Ľudovíta IX, jediného svätého francúzskeho kráľa, Robert de Sorbonne. Ako druhý dôvod pre spomínaný prívlastok môže byť skutočnosť, že mesto malo ako jedno z prvých európskych miest pouličné osvetlenie.

24.3.2008

Aarau - město štítů

Aarau leží na řece Aare, má prý krásné historické centrum, postavené ve stylu, jenž naznačuje, že na jeho architekturu mělo rozhodující vliv období, kdy toto území kontroloval Bern. Pro svou jednotnou výstavbu s řadou pozdně gotických a barokních domů je nazýváno „městem štítů.“

20.3.2008

Z Basileje k hradu Habsburg

Dnes je Basilej živým, pulsujícím, moderním městem. Řeka Rýn ho rozděluje na Malou a Velkou Basilej, ta Velká je právě zmiňovaná Bezilia. Turistům nabízí nejen „materiální“ potravu, ale i potravu „duchovní.“ I když preferujeme tu druhou zmíněnou, určitě se nebudeme bránit ani té první.

Rubrika: Cestopisy
Seriál: Švýcarsko - Německo 2005
Názory k článku: celkem 1 (poslední 14.7.2008 20:23)
13.3.2008

Švýcarsko - Německo 2005, Náš první cíl - Basilej

Letošní léto nelze snad ani nazvat létem. Sice pár horkých dnů – a je pravda, že až příliš horkých, doslova tropických, s nimiž se v našich zeměpisných šířkách spíše nemáme setkávat – už bylo, ale tento extrém nedělá léto létem. Kvůli neustálé zimě a příliš častým srážkám náš odjezd neustále odkládáme. Jeďte si do Švýcarska, do alpské země, v nejistém počasí. Z těch hor pak mnoho neuvidíte. A my letos chceme spíše než kulturní památky poznávat přírodní krásy.

6.3.2008

Bojnice lákají

Na Bojnicích je skvělé, že se tady člověk nenaběhá, protože vše je pěkně pohromadě v dosahu pěší chůze. To ocení určitě nejlépe rodiče s dětmi a také lidé, jejichž nohy už nemají tu mladickou svěžest. Uprostřed Bojnic stojí zámek, který jako by vyrostl na travertinové skále.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 3 (poslední 23.2.2012 10:47)
5.3.2008

Brněnská kostnice je druhá největší v Evropě

V roce 2001 probíhal na Jakubském náměstí archeologický průzkum, při kterém byly pouhých 30 cm pod asfaltovým povrchem nalezeny hroby pocházející ze 13. – 16. století. Největší překvapení však čekalo na opačné straně kostela. V hloubce asi čtyř metrů narazila sonda na cihlovou zeď, po jejímž proražení se začaly vysypávat lidské kosti…

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 4 (poslední 6.3.2008 09:18)
4.3.2008

Řím

Řím je cílem mnoha turistů i poutníků. Stejně jako mnoho jiných i já jsem se do něj doslova zamilovala. Stal se pro mě něco jako vášní a ačkoliv jsem měla možnost navštívit ho zatím pouze jednou, zanechal ve mně naprosto nepopsatelné dojmy. Uchvacuje mě jeho minulost, architektura i život v něm. Je toho zkrátka tolik, ale slovy naprosto nepopsatelné.

Rubrika: Zážitky z cestování
Názory k článku: celkem 1 (poslední 16.3.2008 09:46)
25.2.2008

Teotihuacán, místo, kde se zrodilo Páté Slunce - kapitola 3. - praktické informace

Teotihuacán je zřejmě nejznámější archeologické naleziště, když ne v celé Americe, tak v celém Mexiku určitě. Nachází se přibližně 50 km severo-východně po dálnici od hlavního města (Ciudad de México) ve státě Estado de México. Zmíněná dálnice vede sice mezi kopci obsypanými jedněmi z těch nejchudších a nejubožejších obydlí hlavního města, ale je poměrně velmi dobře značená a celkem bezpečná. Bohužel se jedná o placenou dálnici.

19.2.2008

Po stopách pyšné princezny - Dolský mlýn

Psal se rok 1952 a československý divák poprvé obdivoval dobrodružství krále Miroslava, který se stal zahradníkem a naučil květinu zpívat. To proto, aby ukázal pyšné princezně v království, kde byl zpěv zakázán, že paradoxně na něj se zákazy nevztahují. Jak to dopadlo víme všichni. Láska, útěk směrem do Miroslavova království, bitky a pohádkově dobrý konec.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
13.2.2008

Teotihuacán, místo, kde se zrodilo Páté Slunce - kapitola 2. – Procházka po areálu

Teotihuacán je opravdu úctyhodně veliký a tak má hned několik hlavních vchodů. Řekla bych, že většina turistů vstupuje tím, jenž je označen jako číslo 5, ale nejsem si jistá, zda-li vás autobusové společnosti zajištující dopravu na Teotihuacán nevyloží spíše u brány číslo 1. V podstatě v tom, ale není moc velký rozdíl. V každém případě doporučuji pro lepší orientaci zakoupit si, nebo si předem stáhnout z Internetu malou mapku.

12.2.2008

Lipsko - malý Paríž a káva

Po dlhšom čase som znova prišla do Lipska – „na miesto, kde možno uvidieť celý svet v malom“, ako vyhlásil v 18. storočí nemecký filozof a dramaturg Gotthold Ephraim Lessing. Žiada sa mi doplniť, že v Lipsku, nazývanom aj mesto veľtrhov a kníh, je svetov hneď niekoľko.

Rubrika: Zážitky z cestování
Názory k článku: celkem 2 (poslední 2.4.2015 13:45)
6.2.2008

Teotihuacán, místo, kde se zrodilo Páté Slunce - kapitola 1. - historie

Člověka z toho mrazí, když si představí jak úžasné příběhy se psaly na těchto místech. A to mluvíme o těch, které máme aspoň nějak potvrzené. Ale Teotihuacán je město bohů, magické místo, kde se zrodilo Páté Slunce…

Rubrika: Cestopisy
Seriál: Teotihuacán, město bohů
Názory k článku: celkem 2 (poslední 5.2.2015 13:48)
5.2.2008

Magická země na dosah

Sedněte si, zklidněte svůj činností vydrážděný tep, zavřete oči a představte si… Jiskřivě čistý a osvěžující vzduch objímající špičaté horské velikány, jejichž vrcholy se celý rok choulí v bílém kabátci sněhu. Zelené louky hýřící pestrobarevným kvítím, na nichž se s důstojností odpovídající hospodářskému významu popásají stáda krav, dávající svým majitelům výtečné mléko a lahodné maso. Roztomilé červené vláčky šinoucí si to pohádkově dokonalou horskou krajinou…

28.1.2008

List z Vilniusu

Po pristátí na letisku Oro Uostas vo Vilniuse som mala pocit, že všetko v Litve musí byť malé. Malé a šťavnato zelené. Vilniuská letisková hala nie je väčšia ako polovica haly bratislavskej hlavnej stanice, odlety sa dokonca odbavujú na prvom poschodí. Zato má však Vilnius priame letecké spojenie so všetkými metropolami Európy.

Rubrika: Zážitky z cestování
Názory k článku: celkem 1 (poslední 30.6.2011 09:25)
17.1.2008

Kréta – ostrov slnka, olív a nekonečného vzdoru

Kultúrna verejnosť považuje najväčší grécky ostrov Kréta, ležiaci v Stredozemnom mori, za duchovnú vlasť Európy. A právom. Dvetisícšesto rokov pred Kristom sa na ostrove zrodila jedna z najstarších svetových civilizácií – minojská kultúra, ktorú si vysoko cenili už starí Gréci. Za dejisko svojich mýtov a bájí si nezvolili Peloponézsky poloostrov, lež Krétu. I samotný najmocnejší boh gréckych bájí, Zeus, mal po zrodení matkou Gaiou nájsť útočište v jaskyni na malom krétskom ostrove.

Rubrika: Cestopisy
26.11.2007

Tlaxcala – zapomenutý poklad

Tlaxcala je maličký státeček, tedy aspoň v porovnání s většinou ostatních mexických států, ležící kousek od Puebly. Přestože je Tlaxcala tak maximálně půl hodinky od Puebly mezi klasická turistická místa nepatří. A upřímně je to škoda.

5.11.2007

List z Malty – Jeden deň na Malte

Ani neviem, ako som sa ocitla v Paole. Vlastne viem, ale nie celkom presne. Bola som tri dni na Malte a stále som sa ešte nenasýtila tohto svojrázneho ostrova, presiaknutého starobylosťou. Malta je nepochybne perla Stredozemného mora, ktorou Poseidón obdaroval nymfu Kalypsó za jej pôvaby. Ostrov či skupina ostrovov je rozlohou len o čosi väčšia ako polovica Bratislavy s mestskými časťami. Nájdete tu nekonečné množstvo historických pamiatok zo všetkých období ľudskej histórie ale aj nepreberné množstvo prírodných skvostov.

Rubrika: Zážitky z cestování
Názory k článku: celkem 1 (poslední 1.11.2007 08:40)
1.11.2007

Na potulkách po Poľsku

Poľsko, tak ako všetky krajiny na svete, má svoje prírodné krásy, svoje klady a bez pochýb i svoje zápory. Krajina za slovensko-poľskou hranicou je mierne zvlnená, šťavnato zelená a pestrá. Popri ceste na lúkach sú akoby roztrúsené jedno- ba i dvoj-poschodové domy.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: zatím žádné
25.9.2007

Dny evropského dědictví proběhnou i v Kutné Hoře

Pokud přijmete pozvánku do tohoto města plného historie, při procházce jeho ulicemi objevíte mnoho dalších staveb, které rozhodně stojí za spatření.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 1 (poslední 9.9.2007 22:01)
8.9.2007

Dny evropského dědictví proběhnou v letošním roce ve znamení tradičních řemesel.

Dny evropského dědictví (EHD) se konají každý rok v září. Jejich cílem je zpřístupnit nejširší veřejnosti nejzajímavější památky všech druhů. V České republice proběhnou Dny evropského dědictví 8. – 16. září 2007 ve znamení tradičních řemesel.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
1.9.2007

Chichén Itzá – jeden ze sedmi nových divů světa

Dne 7. 7. 2007 bylo v Lisabonu vyhlášeno sedm nových divů světa a v Mexiku vypukla sláva. Jako jeden z nových divů světa bylo totiž vyhlášeno mexické, nebo spíše přesněji řečeno maysko-toltécké Chichén Itzá a především pak jeho hlavní a také nejimpozantnější pyramida zvaná neformálně Castillo či Chrám Kukulcána.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 1 (poslední 4.8.2007 21:15)
26.7.2007

Troška filozofie nakonec

Pochopitelně i po naší čtvrté cestě po části Francie hledáme odpověď na otázku, jací jsou Francouzi. Dnes už můžeme s téměř stoprocentní jistotou říci, že perfektní. Vůbec jim nevadí, že neznáme jejich řeč, pravdou je, že jsou asi trochu alergičtí na Němce.

Rubrika: Cestopisy
Seriál: Francie 2004
Názory k článku: celkem 1 (poslední 9.7.2009 21:35)
24.7.2007

Středověk kořeněný starověkem a vínem

Nejprve stoupáme do Chateau-Chinonu, po dlouhé době většího osídlení. Dosud jsme jeli velice řídce osídlenou krajinou. Teď máme pocit, že jsme se dostali do horského střediska. A je to pravda. Jsme v centru národního parku Morvan. Přírodní krásy ale můžeme jen tušit, protože vše je ponořeno do nízko se válejících mraků.

Rubrika: Cestopisy
Seriál: Francie 2004
Názory k článku: zatím žádné
17.7.2007

Poznávání středověku pokračuje

Bez deště je nám dopřáno pouze dojet do Chauvigny, když se chystáme k procházce, začíná pršet. Jsme otrlí a tak si zážitek z tohoto prý krásného města nenecháme ujít. Chauvigny je všude prezentováno jako „cité médiévale,“ což by volně přeloženo znamenalo něco jako středověké město.

Rubrika: Cestopisy
Seriál: Francie 2004
Názory k článku: zatím žádné
10.7.2007

Románská i gotická krása Francie

Saintes (sént) je na první pohled obyčejné město, na druhý pohled je to neobyčejné město. Proč neobyčejné? V turistických průvodcích se o něm sice něco málo praví, ale superlativy chybějí. Když sem přijedeme a uvidíme ho z tzv. druhé strany – to znamená z nábřeží té novější části města – zdá se nám, že mu je hned z mnoha důvodů v tomto směru křivděno.

Rubrika: Cestopisy
Seriál: Francie 2004
Názory k článku: zatím žádné
3.7.2007

Do historického Bordeaux i na největší dunu Evropy

Nejen politikou ale žilo a žije Bordeaux. Co by to bylo za francouzské město, kdyby nebylo spjato s proslulým francouzským gurmánstvím, ať jde o jídlo nebo pití. Při vyslovení jména Bordeaux snad všichni zareagují: „No přece kdo by neznal bordeauxská vína.“ Ano, jde především o červená vína, v menší míře o vína bílá.

Rubrika: Cestopisy
Seriál: Francie 2004
Názory k článku: zatím žádné
26.6.2007

Historické slavnosti vyprávějí nevšední příběhy minulosti

Z hodin školního dějepisu vám v hlavě možná uvízly jen letopočty a fakta. Ale jsou to lidé a jejich příběhy, které vytvářejí historii. Příběhy o životě králů, měšťanů či řemeslníků, o událostech svátečních i každodenních vyprávějí historické slavnosti v českých městech, na hradech a zámcích.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
20.6.2007

La Rochelle a ostrov Ré

Rozkvět La Rochelle často souvisel s rozkvětem blízkých ostrovů Ré a Oleron. Na první jmenovaný se vydáváme. Ostrov skutečně nabízí to nejrůznější vyžití – 90 km cyklostezek vede krásnými lesy i vinicemi, chráněnými oblastmi i salinami.

Rubrika: Cestopisy
Seriál: Francie 2004
Názory k článku: zatím žádné
19.6.2007

Muzeum Karlova mostu se právě otevírá

Při příležitosti významného výročí 650 let existence Karlova mostu, který patří k základním sybolům Prahy, se otevírá Muzeum Karlova mostu v prostorách bývalého křížovnického špitálu a spodní části kostela sv. Františka.

Rubriky: Tipy na cesty, Zprávy
Názory k článku: celkem 1 (poslední 16.6.2007 13:38)
16.6.2007

V oblasti salin a rašelinišť

Sobotní ráno je krásně pohodové. Všude je slyšet jen „bonžúr“ a „mersi“ a vidět úsměvy. My ale musíme dál. Včera jsme nestihli vše, co jsme měli v plánu, a tak budeme dohánět. Chceme se alespoň podívat do oblasti již zmíněných solných bažin a na tzv. pobřeží Cote d´ Amour u le Croisic a u Batz-sur-Mer.

Rubrika: Cestopisy
Seriál: Francie 2004
Názory k článku: zatím žádné
12.6.2007

Okolo bretaňského pobřeží

Dnes si nejprve dáme porci kultury, potom budeme pokračovat v poznávání pobřeží a na závěr bychom mohli zase skončit u kultury. Doufejme, že se nám podaří plán splnit, že počasí bude slunečné, že večer si opět řekneme: „Na zážitky dnešního dne nezapomeneme.“


Seriál: Francie 2004
Názory k článku: zatím žádné
5.6.2007

Katova ulička v Kadani

Opěry mezi stěnami působily romanticky, v noci až strašidelně a připomínaly nám zmenšené mosty v italských Benátkách. Nejpodobnější našim klukovským Stínadlům byl svým tajuplným vzhledem temný sklep, který byl blíže k náměstí na pravé straně při cestě od Katova domu.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 2 (poslední 24.12.2007 17:32)
1.6.2007

Drsná krása bretaňského pobřeží

Úzkou silničkou se vracíme na sever, střídavě se přibližujeme k pobřeží a zase od něj odjíždíme. Kraj působí zadumaně, chudě a přitom z něj vyzařuje zvláštní kouzlo. Vůbec nám nevadí, že obloha zešedla a na naše hlavy padají první kapky deště. Ten jakoby se k tomuto pochmurnému kraji nejlépe hodil.

Rubrika: Cestopisy
Seriál: Francie 2004
Názory k článku: celkem 1 (poslední 5.2.2015 13:52)
29.5.2007

Indonesie - Jáva 2005

V oblasti jihovýchodní Asie se nalézají tři buddhistické monumenty. Nejznámější z nich je Angkor Wat v Kambodži. Méně známý Bagan v Myanmar. Třetím monumentem je buddhistický monument BOROBUDUR na Jávě. Prvé dva se mi podařilo navštívit, třetí nikoli a tak to nemělo zůstat.

Rubriky: Cestopisy, Reportáže a rozhovory
Názory k článku: celkem 2 (poslední 2.6.2007 22:54)
28.5.2007

Mořské akvárium v Brestu

Ocitáme se ve skutečném i simulovaném podmořském i přímořském světě. Jsou v něm představeni nejen živí tvorové, ale návštěvník zde najde i různé „naučné“ programy, určené především pro děti.


Seriál: Francie 2004
Názory k článku: celkem 1 (poslední 11.8.2009 08:44)
22.5.2007

Zámky na Loiře podruhé

Překrásná třešeň uprostřed „načančaného“ dortu – tak zní naše první hodnocení zámku a jeho zahrad. Mohutná kovaná mříž nám umožní vstup do této renesanční elegance. Proč právě renesanční? Villandry byl totiž postaven ve 30. letech 16. století jako poslední z velkých renesančních zámků v údolí Loiry.


Seriál: Francie 2004
Názory k článku: zatím žádné
15.5.2007

Katedrály a zámky na Loiře

Blois – padesátitisícové obchodní středisko na středním toku Loiry si dodnes uchovalo zvláštní magickou atmosféru, z níž dýchá jeho královská minulost. Ve středověku hrálo často významnou úlohu, nejprve jako sídlo orleánských vévodů, od 16. století pak jako královské sídlo.

Rubrika: Cestopisy
Seriál: Francie 2004
Názory k článku: zatím žádné
8.5.2007

Ostrov Krk a Bašská hlaholská stezka

… Sama abeceda – glagoljička azbuka – má celkem 33 písmen. Podle projektu budou postupně všechna tato písmena hlaholské abecedy instalována v kamenné podobě na cestě mezi městem Baška a opatstvím sv. Lucie v Jurandvoru, cesta má nyní pracovní název Bašská hlaholská stezka…

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 2 (poslední 19.5.2007 22:22)
7.5.2007

Z hlavního města Champagne do města Panny Orleánské

Nedělní ráno je na tuto roční dobu nezvykle chladné, ale slibně jasná obloha dává tušit, že se rodí pěkný den. Slunce se pomalu prodírá i do ulic a uliček starobylého Troyes. Vedeni jakýmsi šestým smyslem zahneme jen za roh ulice Rue Kleber…

Rubrika: Cestopisy
Seriál: Francie 2004
Názory k článku: zatím žádné
1.5.2007

Z Nancy do Châlons-en-Champagne

První zastávkou je město Nancy, pak následuje odjezd do nedalekého Toulu, ležícího západně od Nancy. Naším dalším cílem je Châlons-sur-Marne. Název města Châlons-sur-Marne nám nejprve trochu zamotá hlavu. V autoatlase je uvedeno právě pod tímto názvem, silniční ukazatelé nás však vedou do Châlons-en-Champagne…

Rubrika: Cestopisy
Seriál: Francie 2004
Názory k článku: celkem 1 (poslední 26.4.2007 08:06)
24.4.2007

Mahdia - město s dramatickou minulostí a světlou budoucností

Po dvou a půl kilometrech cesty jsme spočítaly 14 mužů ve věku od 12 do 60 let, kteří nám byli v patách, sladce se usmívali a hovořili na nás nejmíň pěti světovými jazyky. Pochopily jsme, že takto a tudy cesta pro nás do Mahdie nevede...

Rubrika: Zážitky z cestování
Názory k článku: celkem 8 (poslední 5.5.2009 13:30)
23.4.2007

Autem po vnitrozemí Francie - vyrážíme

Itinerář praví: „Vnitrozemím od Štrassburku na západ, zdržet se u několika zámků na Loiře, dorazit do Brestu, do kraje zvaného Finistere, prozkoumat pobřeží Atlantiku od Brestu po Bordeaux, odskočit si ještě k tzv. Pilátově duně a vnitrozemím zase zpět.

Rubrika: Cestopisy
Seriál: Francie 2004
Názory k článku: zatím žádné
17.4.2007

133 tipů na výlet po zemích českých a moravských

Jedním z projektů agentury na podporu cestovního ruchu CzechTurism je katalog 133 premiér v České republice 2006, který se ke mě dostal na brněnském Regiontouru. Katalog nese loňské datum, ale mnoho tipů v něm je stále aktuálních.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
5.4.2007

Italská trojka: Benátky

Náměstí sv. Marka, patrona města, může být možná krásné, ale přes neskutečné davy turistů a holubů (za euro si můžete koupit krmení a nechat je po sobě lozit a trousit výkaly) ani není vidět.

Rubrika: Cestopisy
Seriál: Italská trojka
Názory k článku: celkem 1 (poslední 6.7.2008 16:28)
9.3.2007

Kámen z Machu Picchu

Milý příteli, bezpochyby jsem se dopustil neodpustitelného prohřešku. Mám před sebou kousek kamene, který jsem zdvihl na cestě mezi zdmi budov na Machu Picchu. Kdyby každý návštěvník tohoto monumentu Inků zdvihl a odnesl pouhý jeden, malý kamínek, zely by v cestách a na terasách propasti.

Rubrika: Nevážně vážně
Seriál: Dopisy příteli
Názory k článku: celkem 2 (poslední 30.1.2007 21:35)
17.1.2007

Medlánky, malá ale zajímavá část Brna

Pojďte navštívit jednu z nejmenších brněnských čtvrtí, sídlo mnoha spolků a místo, kde najdete jedno ze dvou brněnských letišť. Město zde přes zemědělskou krajinu a zahrádkářské kolonie přechází do zalesněného okolí a dosud zde zůstalo zachováno množství cenných přírodních lokalit.
Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
29.6.2006

Isarno - staňte se na chvilku Keltem

Přijíždíme na Isarno autem, vezu přítelkyni a její kamarádku a mám veliké štěstí, že tam obě už několikrát byly. Bloudíme jen chvilku. Už na osmý pokus nacházíme zkratku, která nám šetří pět set metrů. Krásné slunečné počasí se kousek před Letovicemi mění na skutečně původní bretaňské deštivé a mlžné klima.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 1 (poslední 28.2.2009 14:56)
16.6.2006

Památník Vojna u Příbrami - komunistický koncentrační tábor

V lesích za obcí Lešetice, 5 km od Příbrami se nachází zrekonstruované zbytky bývalého zajateckého tábora pro německé válečné zajatce, přeměněného na tábor nucených prací a poté na vězeňské zařízení pro politické vězně komunistického režimu. Již při příjezdu k bráně tábora každého upoutá cedule s nápisem "Prací ke svobodě", což je překlad německého "Arbeit macht Frei", která jen dokazuje že praktiky komunistického a nacistického režimu se v poválečných letech nelišily.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 6 (poslední 5.3.2008 09:57)
1.6.2006

Stará huť u Adamova - poznejte historii železa

Moravský kras je místo s krásnou přírodou a plné jeskyní. Ale v tomto krásném koutě se od nepaměti dobývala a zpracovávala železná ruda. Po této činnosti jsou zde stále patrné stopy a několik zachovalých technických památek. Jednou z nich je i Stará huť u Adamova, ve které je i muzeum Železářství střední části Moravského krasu.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
4.5.2006

Když se řekne Zlín

Kdybych měl Zlín, město na jihovýchodní Moravě, charakterizovat ne přídavnými jmény (jak je obvyklé), ale podstatnými jmény (jak je už méně obvyklé), pak by slovo, které by mě napadlo jako první, bylo zcela jistě podnikatel. Druhé slovo - mobil, třetí - Baťa, a tak bych ve výčtu mohl pokračovat do nekonečna.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 1 (poslední 16.7.2007 14:00)
23.2.2006

Broumov a Broumovsko

Broumov je malé město asi s osmi tisíci obyvateli nacházející se v okrese Náchod asi 75 kilomterů severoseverovýchodně od Hradce Králové...
Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
19.6.2000

Do Rychnova za Karlem Poláčkem

Druhým okresním městem v oblasti Orlických hor a jejich podhůří je Rychnov nad Kněžnou. Původně to byla obec na obchodní cestě, o které se ví, že byla založena již před rokem 1258...
Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 1 (poslední 24.7.2008 10:01)
6.3.2000

Do Ousti jezdívá se housti...

Své putování začneme v okresním městě Ústí nad Orlicí, ležícím na soutoku dvou řek - Tiché Orlice a Třebovky...
Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
6.3.2000

Malbork

Zbyde-li volný víkend někomu, jehož alespoň jeden z rodičů pracuje u dráhy, neměl by zůstávat doma. Svou cestovatelskou filozofii zde nebudu dále rozvíjet, podělím se o zážitky z jedné takové soboty a neděle na konci ledna, kdy jsme se s přítelkyní rozhodli okouknout údajně nejrozlehlejší středověký hrad v Evropě - polský Malbork, který leží asi 40 km jižně od Gdaňské zátoky na severu Polska. Vedlejším cílem zájezdu bylo poznání Waršavy, obhlédnutí Polska, našeho soupeře v mezinárodních disciplínách s početným obecenstvem jako je NATO nebo EU, všeobecně a samozřejmě prožití nějakého toho dobrodružství...
Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: zatím žádné
1.12.1999

Den v San Franciscu

Sraz s kamarádkou Janel jsme měli hned po (ne zrovna moc vydatné) snídani. Výhody to mělo hned dvě. Měla auto a znala dobře San Francisko (hlavně proto, že tam bydlela)...
Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: zatím žádné
18.11.1999

Barcelona a kam tam

Stojíme na vlakovém nádraží v Barceloně, v ruce mapu, co byla úplně zadarmo na informacích v hale (záchody tam mají taky úplně zadarmo - tomu já říkám Evropa!) a rozhodujeme se kam asi jít...
Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: celkem 9 (poslední 3.4.2015 12:16)
18.11.1999

Reklama:

Kréta Korfu Kos Lefkada Mykonos Rhodos Santorini Karpathos
Sponzorované odkazy: · nejkrásnější fotky z Čech
Teambuilding · Bond, James Bond
TOPlist