nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Seriál: Železniční zajímavosti

Česká Kamenice - Kamenický Šenov: Železnice v kraji sklářů

Muzejní lokálka z České Kamenice do Kamenického Šenova, je vlastně torzem z původní místní dráhy, která vedla až do České Lípy. Její počátek se datuje do roku 1885. Do Kamenického Šenova přijel první vlak 10.2.1886, o pár týdnů byla dokončena i první sklářská huť a nastal rozvoj města.

Skláren přibývalo, bylo i víc peněz v tomto chudém kraji, odváželo se odtud užitkové ale i ozdobné sklo, lustry a zdobené sklo se staly ve světě pojmem. Souběžně s výstavbou huti byla budována i vlečka, po které putovalo zboží do celého světa.

29.5.2006

Stará Tišnovka - po stopách zrušené železnice

Železniční trať Brno - Tišnov (mezi přáteli zvaná familiérně Stará Tišnovka) má poměrně zajímavou historii. Některé její části slouží dodnes, z jiných potkáte už jenom zbytky náspů a některé zachovalé mosty.

Jednokolejná trať Brno - Tišnov byla slavnostně otevřena v červenci 1885 za účasti c.k. polního maršála arcivévody Salvátora. Koncesi na stavbu trati získala soukromá společnost StEG (Společnost státní dráhy). Dodnes se v okolí náspu můžeme setkat s jejími hraničními kameny.

Rubrika: Tipy na cesty
Seriál: Železniční zajímavosti
Názory k článku: celkem 2 (poslední 28.11.2008 17:17)
13.4.2006

Zubrnická museální železnice: jedinečná technická památka v Severních Čechách

Bývalá místní dráha Velké Březno – Verneřice – Úštěk je jednou z nejzajímavějších železničních tratí v České republice vůbec. Zubrnické železniční muzeum najdete právě na této trati - 15 km severovýchodně od Ústí nad Labem, v prostorách nádraží v Zubrnicích. Kromě exponátů spojených s místní tratí se v muzeu nachází i mnohé unikátní kousky z celé Evropy.

Rubrika: Tipy na cesty
Seriál: Železniční zajímavosti
Názory k článku: celkem 7 (poslední 2.7.2006 22:59)
13.3.2006

Úzkokolejná železnice Třemešná - Osoblaha

V osoblažském výběžku se nachází unikátní technická památka, úzkokolejná železnice Třemešná ve Slezsku - Osoblaha. Jde o jednu ze tří fungujících úzkokolejných tratí v České republice a poslední, kterou provozují České Dráhy.

Rubrika: Tipy na cesty
Seriál: Železniční zajímavosti
Názory k článku: celkem 4 (poslední 9.7.2011 15:29)
14.8.2000

Cestovatel
Sponzorované odkazy: · nejkrásnější fotky z Čech
Teambuilding · Bond, James Bond
TOPlist