nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

RSS - moderní způsob čtení webu

Pokud nevíte, co je RSS, nezoufejte. Za seznamem feedů se nachází i stručný popis toho, co je RSS, k čemu to je dobré a proč to používat.

Seznam feedů

Máte-li zájem o další feedy, ozvěte se prosím správcům serveru.

Co je to RSS?

RSS je jednoduchý a moderní způsob informování čtenářů o novém obsahu. Zkratka RSS pravděpodobně pochází z anglických slov Really Simple Syndication, někdy se uvádí i Rich Site Summary.

Jak to funguje? Pokud se web rozhodne podporovat RSS, jeho autor umístí na samostatnou adresu speciálně připravený soubor, kterému se říká RSS feed (např. náš RSS pro články). Pokud si tuto adresu otevřete běžným webovýcm prohlížečem, asi z jejího obsahu moc moudří nebudete, protože pro běžného člověka feed vypadá jako změť značek a adres.

Pokud si ale do počítače nainstalujete speciální program - RSS čtečku a vložíte do ní adresu feedu, čtečka feed zpracuje, zjistí které články jsou na sledovaném webu k dispozici, zobrazí nadpis, stručný obsah článku a pokud Vás článek zaujme, umožňí Vám článek zobrazit ve Vašem webovém prohlížeči.

Čtečka také pravidelně kontroluje, zda se obsah webu nezměnil. Pokud na webu vyjde nový článek, tak ho autoři přidají do RSS feedu, čtečka ho ve feedu objeví, upozorní Vás na to, že vyšel nový článek a opět ho umožní zobrazit ve Vašem prohlížeči. Jednoduché, ne?

Pokud nemáte každé ráno chuť navštěvovat Váš oblíbený web, jestli tam nevyšel nový článek, nainstalujte si čtečku, zjistí to za Vás. Většina moderních webů RSS podporuje.

Populární úvod k RSS je například na iDnes v článku RSS: Pro sdílení webového obsahu.

RSS Čtečky

Čteček, programů na sledování RSS feedů existuje velké množství. Pro Linux doporučujeme čtečku Liferea, pro Windows například RSS Owl (česky i anglicky) či přímo český RSS Tracker. RSS čtečka je zabudovaná i v novějších verzích programu Mozilla Thunderbird. Pokud používáte na prohlížení webu program Firefox, můžete použít jeho rozšíření Habari Xenu.

poslední změna
16.10.2006 12:00

Cestovatel
Sponzorované odkazy: · nejkrásnější fotky z Čech
Teambuilding · Bond, James Bond
TOPlist