nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Hodnocení článků (aneb karma)

Časopis Cestovatel pro hodnocení kvalitních článků čtenáři používá tzv.karmu. Myšlenku jsme převzali od slovenského deníku SME.SK, jenom jsme ji trošku vylepšili.

Začali jsme tím, že na bleším trhu v Sofii jsme koupili dva trpaslíky, kteří drží neustále službu a počítají karmu pro články. Byla to fuška je naučit česky, ale nakonec to zvládli a teď pro Vás pracují.

Jak to funguje?

Pod článkem se zobrazí rámeček, do kterého může čtenář kliknout, když se mu článek líbí. Když čtenář klikne na rámeček, jeden z trpaslíků kliknutí započítá. Druhý z trpaslíků pravidelně prochází všechny články a přepočítává jim podle hodnocení, hodnocení se potom zobrazí pod rámečkem. Čím vyšší karma článku, tím lépe je článek hodnocen.

Jak se karma počítá?

To ví přesně jenom druhý trpaslík. Dostal za úkol počítat karmu z návštěvnosti a počtu kliknutí na rámeček.

Čím více kliknutí na rámeček, tím více bodů do karmy. S počtem kliknutí se ale počet bodů pomalinku zmenšuje, takže za sté kliknutí dostane článek méně bodů než za dvacáté.

Můžu zvýšit karmu článku?

Ano, stačí kliknout na rámeček pod článkem.

Můžu ještě víc zvýšit karmu článku?

Pokud se Vám líbí článek opravdu hodně, můžete kliknout i víckrát, ale nikdo na to nebude brát ohled. Trpaslíci to totiž poznají, a více kliknutí od jednoho člověka ignorují.

Můžete ale poslat odkaz na článek kamarádovi. Třeba se mu bude článek líbit také a také klikne na rámeček "Článek se mi líbí".

Můžu karmu snížit?

Ne. Pokud se Vám článek nelíbí, prostě ho nečtěte a neklikejte na rámeček.

Proč se nemění hodnocení pod článkem hned po kliknutí?

Protože trpaslíci přepočítávají hodnocení článků postupně. Berou při tom v úvahu počet kliknutí, návštěvnost článku od 1.12.2005 a postavení Slunce a Měsíce. Jistě chápete, že to chvilku trvá.

Proč pod některými články není karma?

Karma se počítá článku až po dvacátém přečtení. Obvykle se to stává u velmi nových článků, které ještě nikdo nečetl nebo naopak u velmi starých článků, které už nikdo nečte. Karma se totiž počítá podle údajů od poslední inkarnace Cestovatele - tedy od 1.12.2005.

Proč mají některé dobré články malou karmu a některé špatné velkou?

Karma je průměrná hodnota, proto zřejmě nemusí přesně odpovídat Vašemu názoru.

Opravdu používáte trpaslíky?

Podobný systém používali v Googlu pro hodnocení stránek, jen místo trpaslíků použili holuby. Také jsme zkoušeli použít holuby, ale jejich výsledky nás neuspokojily. Holubi sice možná umí rozeznávat prostorové objekty (viz předchozí odkaz), neumí však pořádně počítat. Proto jsme museli sáhnout po trpaslících.

Čím trpaslíky krmíte?

Počítačovými breberkami. A taky lidmi, co se moc ptají...

poslední změna
3.2.2007 18:00

Cestovatel
Sponzorované odkazy: · nejkrásnější fotky z Čech
Teambuilding · Bond, James Bond
TOPlist