nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se
Velká Británie

Velká Británie - Stát

  • Název anglicky: United Kingdom
  • Hlavní město: Londýn / London
  • Rozloha: 244820 km²
  • Nevyšší bod: Ben Nevis (1343 m)
  • Počet obyvatel: 60609153
  • Měna: GBP - British pound
  • Internetová doména: .uk
  • Další informace: Wikipedie (cz), Wikipedia (en)
  • Zdroj CIA Factbook (en)

Články z oblasti Velká Británie

Pět důvodů, proč si zamilujete Skotsko

I pro znalce angličtiny může být šokující skotská mluva, protože severský přízvuk Skotů, především starší generace, není moc podobný angličtině, kterou známe ze školy. Skotsko je ideální ke zlepšení angličtiny z hlediska jazykové zdatnosti, tak i bohaté historie a kultury, kterou zde můžete poznávat. Jiný a nezvyklý přízvuk je třeba brát jako výzvu a postavit se k ní čelem.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 2 (poslední 17.3.2018 18:13)
16.9.2013

Bournemouth a okolí: skvost jižní Anglie

Bournemouth je město na jihu Anglie čítající 160 000 obyvatel. Bournemouth je známý jako letní letovisko pro Angličany, především Londýňany, kteří sem jezdí za slunným počasím, plážemi a přímořským životem.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 1 (poslední 10.5.2016 14:55)
5.4.2012

Isle of Wight – ostrůvek u ostrova

Kolem ostrova na kole, dlouhé písečné pláže, rušná přímořská letoviska, skvělé restaurace a mořské plody… to vše vám nabízí ostrov Isle of Wight u jižního pobřeží Anglie.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: zatím žádné
2.4.2012

Cornwall – putování na konec světa

Cornwall je proslulý svojí nádhernou přímořskou scenérií, dramatickým pobřežím a velmi mírným klimatem. Můžete si tam zaplavat v průzračně modrém moři, navštívit historická města i malebné rybářské vesničky. Pak si můžete odpočinout na malých romantických plážích, ochutnat mořské speciality a třeba se i naučit surfingu.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: zatím žádné
26.3.2012

Leonardo da Vinci v Londýně!

Nevíte co se zimními večery? Sedět doma už vás nebaví? Chce trochu kultury a cestování k tomu? Potom vyrazte do Londýna, protože právě tady budete mít šanci shlédnout velkou část děl slavného renesančního mistra malíře, sochaře, vynálezce a vědce, toskánského rodáka Leonarda da Vinciho!

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
18.8.2011

South Downs - nejmladší britský národní park

Nejmladší britský národní park, South Downs, se rozkládá na jižním pobřeží Anglie na lehce zvlněných nížinách, které jsou tvořeny křídovým podložím. Tento národní park získal oficiálně svůj status až v roce 2009

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
29.1.2011

Na skok k Lochneské příšeře

Až na severu Skotska, v oblasti horských velikánů a krajiny několika se rozléhajících jezer má údajně žít proslulá Nessie. Často nazývána jako Ness, Lochneská příšera či dokonce Lochneská nestvůra. Byl by určitě obrovský hřích navštívit Skotsko a nevydat se po stopách tajuplného stvoření. Nezbývá, než zamířit do oblasti Highlands, kde se nachází nejen samotné jezero Loch Ness, ale i malebně se rozprostírající horské masivy a údolí.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: zatím žádné
26.4.2010

Čistá krása jižní Anglie - Bournemouth

Ano, zaujala jsem stanovisko a po dlouhých letech romantického básnění o pobytu v cizině jsem opustila rodnou matičku zemi a vyrazila si pryč nebo dech? Jakožto člověk nesvětaznalý, plný naivních představ, jsem svůj první dlouhodobý pobyt směrovala někam hodně blízko domovu, abych se v případě jakýchkoli „útoků“ mohla vrátit zpět do maminčina náručí.

Rubrika: Cestopisy
3.12.2009

Na kole přes Oxford

Město osídlené a zmíněné v Anglosaské kronice už v 8. století, dnes kosmopolitní a prestižní centrum vzdělanosti, vědy a techniky, stejně jako perla architektury a nesmrtelné historie. Vyhlášené studium na Oxfordské univerzitě láká do Oxfordu stovky studentů z celého světa. Město je prostoupené duchem studentského života a jeho bohémskou lehkostí, stejně jako vážnou seriózností ambiciózních lidí.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: zatím žádné
30.11.2009

Concordem na druhý konec světa!

První motocykly, veteráni v závodním provedení, kočáry, bicykly, dokonce i předchůdci dnešní Formule 1 a v neposlední řadě letadla, která ve své době ohromila svět a jsou součástí letecké historie. Tím vším nás ohromují muzea motorismu a letectví, jako například britské Brooklands muzeum. Právě tady je přechováván jeden z letounů, který neztratil nic ze své unikátnosti a šarmu – Concorde.

Rubrika: Reportáže a rozhovory
Názory k článku: celkem 5 (poslední 13.10.2009 22:03)
12.10.2009

Návštěva u Shakespeara

Zatímco se procházíme po jedné z nejstarších ulic ve Stratfordu, potkáváme mnoho skupinek turistů. Všichni byli navštívit ono slavné místo – rodný dům Williama Shakespeara. Roubený dům, kde slavný dramatik vyrůstal, je nejcennější památkou ve městě. Již více než 250 let patří k poutním místům, které touží navštívit davy lidí.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
28.7.2009

Londýn – procházka britskou metropolí

Londýn – hlavní město Spojeného království, či chcete-li Velké Británie, pýcha všech Angličanů, obdivovaný turisty a vyhledávaný emigranty, město mnoha uskutečněných snů, bouřlivé historie, oslavující moc králů, přihlížející jejich pádům.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 6 (poslední 17.6.2009 09:05)
15.6.2009

Na "fish and chips" do Brightonu

Brighton, přímořské město na jižním pobřeží Anglie, je z mnoha různých důvodů velmi oblíbené letovisko. Za hezkého počasí se tam sjíždí Angličané i turisté ze všech koutů Spojeného království, aby si tu užili prodloužený víkend, nebo jen jeden jediný den.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: zatím žádné
26.5.2009

Legendy, mýty a tisíce let historie - Cornwall

Cornwall, nejjižnější cíp Britských ostrovů, je sice díky své poloze a tím teplejšímu klimatu, nedotčené přírodě a unikátním památkám neméně oblíbenou destinací, přesto však budí dojem tajemné „neprobádanosti“, krajiny skryté a zapomenuté a tím nanejvýš záhadné a pozoruhodné.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: celkem 1 (poslední 23.4.2009 13:43)
23.4.2009

Muzejní týden - pojeďte do Londýna

Londýn je největší metropolí západní Evropy. Někdo ho zatracuje a pro jiného je to zase jedno z nejkrásnějších měst na světě. Snad nejzajímavější jsou muzea a galerie, kterými je Londýn proslulý. I vstupy zdarma do většiny z nich nejsou k zahození. Napadlo nás proto uspořádat v Londýně muzejní týden.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
21.1.2009

RAF Hendon - Londýn

Ačkoliv se moje návštěva v Muzeu RAF (Royal Air Force – Britské královské letectvo) v Hendonu uskutečnila již před nějakou dobou, zážitky jsou stále natolik silné, že stojí za to je dát na papír, teda na stránky.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 1 (poslední 26.7.2010 21:40)
23.12.2008

BUSHMILLS - Mekka milovníků irské whisky

V Irsku se pro destilování používá tzv. "Pot still", což je vlastně periodický destilační přístroj. Lze si to představit tak, že jsou tři destilační přístroje sériově zapojené za sebou, přičemž ten první destiluje původní tekutinu - tedy wash a další vždy destilují destilát z předešlé destilace. Tato trojitá destilace je jedním z hlavních rozdílů mezi skotskou a irskou whisky. Skotové totiž destilují svou whisky jen dvakrát. Když jsem se ptal, proč trojitá destilace, když skotům stačí pouze dvě, bylo mi odpovězeno, že si Irové "Musí být jisti, musí být jisti a musí být jisti, že tam opravdu alkohol je".

Rubrika: Reportáže a rozhovory
Názory k článku: celkem 6 (poslední 31.1.2011 19:32)
5.1.2007

Ztracen na vrcholu

"Tady mě vyložte", řekl jsem těm milým staříkům, který jsem stopnul hned za Ullapoolem. Nevím přesně kam měli namířeno, ale podle toho jak jistě hledali v autoatlase myslím, že ta tenounká silnička až pod horu a dál do pustiny, jejich směrem nebyla...

Rubrika: Zážitky z cestování
Názory k článku: celkem 1 (poslední 1.12.2006 14:08)
27.11.2006

Belgie a Velká Británie VII

Ráno se zastavíme nejdříve ve starobylém městě Rochesteru. Sídliště se zde připomínalo také už v římské době, později tu stálo keltské město, v němž r. 604 založil svatý Augustin druhé biskupství v Anglii. Do dějin města se vepsal též známý spisovatel Charles Dickens, který tu i zemřel. Hned z mostu nad řekou je nám dopřán pohled na dvě nejvýznamnější městské památky, na katedrálu a na mohutné zříceniny hradu.

Rubrika: Cestopisy
Seriál: Belgie a Velká Británie
Názory k článku: zatím žádné
27.3.2006

Belgie a Velká Británie VI

Parlament patří k nejreprezentativnějším budovám v Londýně. Jeho budovy se oficiálně nazývají The Palace of Westminster, čímž je zdůrazněno, že stojí na místě bývalého královského paláce. Předchůdcem Parlamentu byl skutečně Wetminsterský palác, stavěný od doby krále Edwarda (1003 - 1066) a v době vlády Viléma Dobyvatele a Williama Rufuse rozšířený. William Rufus nechal postavit i Westminster Hall. Při velkém požáru města r. 1512 byla stavba těžce poškozena, ale Westminster Hall, kaple sv. Štěpána a krypta požár přežily bez úhony. Až do r. 1529, kdy Jindřich VIII. dostal sousední Whitehall Palace jako dar, byl Westminster Palace královským sídlem. V roce 1547 se stal sídlem Parlamentu.

Rubrika: Cestopisy
Seriál: Belgie a Velká Británie
Názory k článku: zatím žádné
20.3.2006

Belgie a Velká Británie V

Celkem v limitu se nám podaří projet dalšími zacpanými ulicemi a doslova na poslední chvíli nás autobus vyklopí na jedné z nich v blízkosti Buckinghamského paláce. Už z dálky vidíme neuvěřitelné množství lidí čekajících na výměnu stráží. Tento pestrý ceremoniál se koná v 11,30 hod. Nejprve všudypřítomní policisté zastaví dopravu na ulici před palácem, pak se ozve kdesi zdáli hudba, dlouho nic nevidíte, až za hodnou chvíli spatříte jako prvního muže vedoucího psa (jeho plemeno nebylo určeno, stáli jsme moc daleko, nicméně zajisté má také královský rodokmen), potom jedou muži na koních a následuje sama stráž...

Rubrika: Cestopisy
Seriál: Belgie a Velká Británie
Názory k článku: zatím žádné
13.3.2006

Belgie a Velká Británie IV

Ráno nás budí sluneční paprsky. Slunce nesměle vykukuje z ranního oparu, zatím slibuje, že nedopřeje aktivitu typickému anglickému dešti. Bylo by to dobré, protože dnes máme na programu celodenní prohlídku Londýna. Nasnídáme se se vším přepychem, sbalíme věci na celý den a vyrážíme na parkoviště, z kterého nás včera odvezli. Tam jsme si dali v osm hodin sraz. Přicházíme sem poněkud dříve a tak ještě scházíme k vodě. Zjišťujeme, že moře není určitě daleko, protože voda je slaná, a sbíráme několik kamínků. Na památku. Přesně v osm jsme na parkovišti. Jenže - ouha, nikdo nikde. Je čtvrt na devět. Co dělat?

Rubrika: Cestopisy
Seriál: Belgie a Velká Británie
Názory k článku: zatím žádné
6.3.2006

Belgie a Velká Británie III

První zmínka o Oxfordu pochází z r. 912. Jeho jméno vzniklo pravděpodobně z historické skutečnosti - byl zde brod pro voly (osca's ford). Zakladatel však není přesně znám a nejstarší dějiny města zastírá jen několik pověstí. Skutečností zůstává to, že již ve 12. století zde vznikaly klášterní školy a Oxford začal být považován za středisko církevního školství. Oxfordští učitelé navíc získali i zvláštní privilegia, řadu privilegií získala i vzniknuvší univerzita. Ta měla v polovině 13. století už 7 kolejí a stala se tak vážnou konkurentkou univerzity pařížské.
Rubrika: Cestopisy
Seriál: Belgie a Velká Británie
Názory k článku: zatím žádné
27.2.2006

Belgie a Velká Británie II

Po přístavním nábřeží, kde z restaurací voní mořské speciality, se vracíme k autobusu čekajícímu u celnice. V prostorách přístavního terminálu najdeme i dobré umývárny se sprchami a tak mnozí se nechají tímto "přepychem" zlákat. Pak už jen podřimujeme v autobuse a čekáme, až nám bude dán pokyn k nájezdu na trajekt. Stane se tak těsně před půlnocí. Trajekt se pomalu zaplňuje automobily a autobusy, cestující vybíhají na paluby a hledají v prostorech nejvhodnější místo pro strávení zhruba čtyř hodin, po něž plavba trvá. Většina z nich také ihned zjišťuje, co všechno se na trajektu nachází.

Rubrika: Cestopisy
Seriál: Belgie a Velká Británie
Názory k článku: zatím žádné
20.2.2006

Belgie a Velká Británie I

V první části cestopisného seriálu se dočtete o cestě autobusem přes Německo do Belgie o níž se také dozvíte mnoho zajímavých informací. Než se s autory nalodíte na trajekt absolvujete procházku, během níž navštívíte památky bývalého přístavního města Bruggy. Příjemnou četbu přeje redakce...

Rubrika: Cestopisy
Seriál: Belgie a Velká Británie
Názory k článku: celkem 1 (poslední 7.6.2006 19:12)
13.2.2006

Cesta za kameny

V pondělí odpoledne jsem vyrazil dálkovým autobusem z Londýna do Salisbury. Cílem mé cesty byla především návštěva Stonehenge. Když jsem před sedmou hodinou večer vystoupil v Salisbury, tak jsem šel navštívit Tesco, kde jsem nakoupil jídlo na další cestu. Potom jsem začal procházet městským centrem. Začínalo se stmívat, ale centru Salisbury to vůbec neubíralo na kráse, naopak toto velmi staré město se zdálo být krásnější a nebýt aut, byl bych asi nabyl dojmu, že jsem se ocitl někde ve středověku. V informačním centru už měli zavřeno a tak jsem se vydal směrem ke katedrále.
Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: zatím žádné
20.2.2001

Procházka s duchy (Walk with the Ghosts)

Při cestách po Skotsku jsem v několika městských infocentrech nalezl prospekt, který nesl název Walk with Ghost. I při svých velice chatrných jazykových znalostech jsem pochopil, že jeho obsahem je popis míst ve městě (městečku), kde se odehrála nějaká tajemná událost, k níž se vztahuje pověst.
29.12.2000

Jak jsem neviděl královnu

Vracel jsem se domů ze svých prázdnin. Přestupní stanicí se stal Londýn. Naštěstí jsem tam měl čekat na autobus do Prahy jenom asi dvě hodiny. Byl jsem unavený a těšil jsem se domů. Nu a protože vždycky když na něčem stavím svoje plány tak se to něco nějak podělá ať je to jak chce napevno zařízený. Co na tom, že na lístku a zrovna tak i v jízdním řádu jsem měl odjezd stanoven na 10:30, už půl roku autobus odjíždí přece v 18:30!!!!
18.11.1999

Na skotské Obloze

Stopoval jsem. Měl jsem namířeno na ten velice známý a nikým ve Skotsku nikdy neopomenutý Nebeský ostrov nebo chcete-li Isle of Skye...
Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: zatím žádné
18.11.1999

Reklama:

Cestovatel
Sponzorované odkazy: · nejkrásnější fotky z Čech
Teambuilding · Bond, James Bond
TOPlist