nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se
Švýcarsko

Švýcarsko - Stát

Švýcarsko má kromě známých přídomků: země bank (sídlo mnoha mezinárodních bank – stačí se rozhlédnout po náměstích většiny měst, ve Švýcarsku je nejhustší bankovní síť na světě), země švýcarských hodinek, země sýrů (známý ementál, další švýcarské sýry od appenzellského až po Vacherin Mont) země čokolád (světoznámé Nestlé) ještě punc země fotogenické. Když se člověk rozhlédne po krajině má pocit, že jinde nejsou pastviny zelenější, kravičky spokojenější, ledovce majestátnější a čistota a řád jak krajiny tak měst přímo bije do očí.

V zemi žije přes 7 milionů obyvatel (hustota zalidnění 174 lidí na km2).Švýcaři jsou precizní jako jejich hodinky, přesní jako jejich vlaky a tramvaje, jejich služby jsou perfektní. Určitě mají společnou i úctu a lásku k přírodě a tak většina jejich přírodní „krásy“ je dobře přístupná široké veřejnosti.

Švýcarsko je podle mnoha ukazatelů považováno za nejbohatší zemi Evropy i když téměř nemá nerostné zdroje (má sůl, stavební suroviny, dřevo, zemní plyn), jeho průmysl (obráběcí stroje, přesná mechanika a optika, chemikálie, energetická zařízení) patří k nejvyspělejším na světě. Jeho příjmy plynou velkou měrou z finančních služeb a z obchodní činnosti.

Švýcarská konfederace je nejstarším spolkovým státem na světě, založena roku 1291. Rozloha státu je 41 295 km2, tato země má největší průměrnou nadmořskou výšku v Evropě (kolem 1300 m.n.m.), a je to kraj alpských štítů , posetý sněhovými masivy a množstvím evropských ledovců. Na dosti hornatém povrchu Švýcarska se podílejí Alpy 60 % plochy. Z celkové rozlohy Alp ( plocha 220 000 km2, délka 1200 km) patří Švýcarsku zhruba 13 %.


Články z oblasti Švýcarsko

Prodloužený víkend ve Švýcarsku

Po osmi hodinách jízdy s malou přestávkou kdesi v Německu na občerstvení, jsme konečně dorazili do Švýcarska. Země nás uchvátila už po přejetí hranic. Příroda se tu zdá jakoby vyčištěná. Až nepřirozeně barevná a všude vás to nutí zastavovat a zachytit si tu krásu.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 4 (poslední 19.9.2016 11:17)
22.2.2016

PILATUS - posvátná hora strážící švýcarský Luzern

Až budete ve švýcarském Luzernu, oko vám nejednou ulpí na nepřehlédnutelném masivu posvátné hory Pilatus, mnoha mýty a legendami opředeném gigantu, strážícím město z výšky přes dva tisíce metrů.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: zatím žádné
11.2.2016

Romantická cyklotrasa nejen za sýrem

Cesta srdcem Švýcarska a údolím Emmental patří k nejoblíbenějším trasám vhodným pro běžná kola i pro ty, kteří se na ni vydají v sedle elektrokola Flyer. Vede mezi městy Thun a Willisau a lze ji také označit za romantickou cestu do švýcarské historie.

Rubrika: Zprávy
Názory k článku: zatím žádné
12.7.2015

Bernské Alpy - tip na prodloužený víkend

Začátek cesty je v městečku Kandersteg. Je tam i kempík, kde se dá za celkem normální ceny spát. Cesta vede k jezeru Oeschinensee a to buď pěšky nebo lanovkou. Vystoupáte až k jezeru, dáte odpočinek a vyrázíte ještě dál a ještě výše…

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
5.3.2015

Single traily – Česko vs. Švýcarsko

Pro každého, kdo miluje horské kolo, je single trail tím nejlepším prožitkem z jízdy. Žádní automobilisté ani turisté. Jen krásná příroda a speciálně připravená trať pro horské kolo. Ať už jedete lesem, přes travnaté či kamenité sedlo nebo údolím, tak vám cyklistická jednokolejka single trailu nabídne to nejlepší. Hupy, zatáčky, lávky, úzké průjezdy i jiné technické pasáže vám budou pumpovat adrenalin i zvyšovat nadšení z jízdy.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
2.10.2012

Švýcarská pohádka v Zermattu

Vyrážíme z Prahy, dle navigace nám do cíle zbývá neskutečných 1056 km. Takže se těšíme na víc jak 10 hodin v autě. Cesta ubíhá celkem rychle, noční přejezd má své výhody i nevýhody. S rozedněním jsme ve Švýcarsku a začínáme si užívat neskutečné výhledy. Jsme unešení krajinou, přejíždíme nádherná horská sedla, kde je opravdu zručnost a opatrnost řidičů na místě.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: celkem 1 (poslední 6.11.2009 22:35)
27.10.2009

Být tak řekou aneb podél Innu na kole

Jistě jste také v dětství rádi hráli hru Čím bych chtěl být, kdybych nebyl člověkem? Znáte ty dívčí či chlapecké představy a sny. Ptákem, abych mohl létat. Medvědem, co může celou zimu spát. Nebo hadem, protože ten když jde, tak u toho leží.

29.12.2008

Gruyéres - nejmalebnější vesnice v Evropě

Míjíme malebné vesničky a u jedné z nich, u Chateau – d´ Oex, uhýbáme z vytčené trasy a míříme asi 20 km na sever do Gruyéres (německy Greyerz). Nemůžeme si přece nechat ujít návštěvu prý nejmalebnější vesnice v Evropě. Že vám je název nějak povědomý? Není divu – stejně se jmenuje slavný sýr, který se zde vyrábí.

24.4.2008

Nedělní odpoledne v lázeňském středisku Spiez

Malebně položený Spiez, lázeňské středisko a důležitý dopravní uzel, leží na břehu jednoho z mnoha nádherných švýcarských jezer, jezera Thuner See.
Nedělní odpoledne je zde skutečně prosycené až nepochopitelným klidem. Plné jsou předzahrádky mnoha restaurací, všude v uličkách i na molu jezera korzují lidé.

17.4.2008

Ozubenou železnicí na vrchol Brienzer Rothorn

Městečko Brienz si našlo své místo u jezera Brienzer See. Nejprve oceníme krásu jezera, i když právě se nad ním válí cáry mraků a ranní mlhy, potom jdeme po hlavní ulici až k evangelickému kostelu, jehož románská věž pamatuje 12. století.
Když jsme po příjezdu do města zastavili u nádraží hlavní žel. trati, uviděli jsme na druhé straně silnice další nádraží ozubené železnice.

Rubrika: Cestopisy
Seriál: Švýcarsko - Německo 2005
Názory k článku: celkem 2 (poslední 18.6.2008 13:45)
3.4.2008

Na vrchol hory Titlis

Opouštíme pomalu se probouzející kemp a ujíždíme za naším dalším cílem. Tím má být dnes nejprve hora Titlis, na níž – jak praví turistický materiál – je nebe člověku nadosah. Nejprve najedeme na dálnici směr Luzern, město objedeme širokým obloukem a jižně od jezera Vierwaldstätter See zahneme do údolí Engelberg, v jehož závěru se kromě stejnojmenného městečka nachází i údolní stanice lanovky na vrchol Titlis.

Rubrika: Cestopisy
Seriál: Švýcarsko - Německo 2005
Názory k článku: celkem 1 (poslední 5.6.2008 08:43)
27.3.2008

Aarau - město štítů

Aarau leží na řece Aare, má prý krásné historické centrum, postavené ve stylu, jenž naznačuje, že na jeho architekturu mělo rozhodující vliv období, kdy toto území kontroloval Bern. Pro svou jednotnou výstavbu s řadou pozdně gotických a barokních domů je nazýváno „městem štítů.“

20.3.2008

Z Basileje k hradu Habsburg

Dnes je Basilej živým, pulsujícím, moderním městem. Řeka Rýn ho rozděluje na Malou a Velkou Basilej, ta Velká je právě zmiňovaná Bezilia. Turistům nabízí nejen „materiální“ potravu, ale i potravu „duchovní.“ I když preferujeme tu druhou zmíněnou, určitě se nebudeme bránit ani té první.

Rubrika: Cestopisy
Seriál: Švýcarsko - Německo 2005
Názory k článku: celkem 1 (poslední 14.7.2008 20:23)
13.3.2008

Švýcarsko - Německo 2005, Náš první cíl - Basilej

Letošní léto nelze snad ani nazvat létem. Sice pár horkých dnů – a je pravda, že až příliš horkých, doslova tropických, s nimiž se v našich zeměpisných šířkách spíše nemáme setkávat – už bylo, ale tento extrém nedělá léto létem. Kvůli neustálé zimě a příliš častým srážkám náš odjezd neustále odkládáme. Jeďte si do Švýcarska, do alpské země, v nejistém počasí. Z těch hor pak mnoho neuvidíte. A my letos chceme spíše než kulturní památky poznávat přírodní krásy.

6.3.2008

Magická země na dosah

Sedněte si, zklidněte svůj činností vydrážděný tep, zavřete oči a představte si… Jiskřivě čistý a osvěžující vzduch objímající špičaté horské velikány, jejichž vrcholy se celý rok choulí v bílém kabátci sněhu. Zelené louky hýřící pestrobarevným kvítím, na nichž se s důstojností odpovídající hospodářskému významu popásají stáda krav, dávající svým majitelům výtečné mléko a lahodné maso. Roztomilé červené vláčky šinoucí si to pohádkově dokonalou horskou krajinou…

28.1.2008

Soutěž Endurance: Valle Verzasca, kamenné srdce Tessinu

Další soutěžní článek ze soutěže s nakladatelstvím DharmaGaia o knihu Alfred Lansing: Endurance - neuvěřitelné putování Shackletonovy Královské transantarktické expedice
Autorka Ivana Filipová je pouze pilnou dopisovatelkou Cestovatel.cz, i když se to podle počtu článků nezdá. Proto se může účastnit našich soutěží.

25.6.2007

Švýcarské ledovce

Ten den nepřálo počasí a tak je fotka dost dramatická, obloha deštivá a zamračená. V mracích je zahalený nejvyšší masiv okolí a to Tierberg ( 3 447m), za to je dobře vidět jezírko Steinsee, má hustou hnědou barvu. Z mraků se na chvíli i krásně ukázal detail ledovcového splazu...

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 5 (poslední 29.3.2007 16:43)
15.1.2007

Graubuenden

Rád by som priblížil športovo založeným vodičom smelé cesty kantónu Graubuenden, ktorý sa nachádza na juhovýchode Švajčiarska.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: zatím žádné
22.4.2002

Kouzelný dědeček

Bylo jedno srpnové ráno a právě jsme se probudili na vrcholu Furkapassu v nadmořské výšce 2436 m, kde jsme po včerejším zdolání tohoto sedla rozbalili náš stan. Byli jsme docela utahaní, a tak se nám nechtělo nikomu balit věci ani připravovat jídlo. V tu chvíli Luboš řekl následující: "Chtěl bych potkat kouzelného dědečka, mám hlad"...
28.3.2000

Reklama:

Cestovatel
Sponzorované odkazy: · nejkrásnější fotky z Čech
Teambuilding · Bond, James Bond
TOPlist