nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se
Španělsko

Španělsko - Stát

  • Název anglicky: Spain
  • Hlavní město: Madrid
  • Rozloha: 504782 km²
  • Nevyšší bod: Pico de Teide (Tenerife) on Canary Islands (3718 m)
  • Počet obyvatel: 40397842
  • Měna: EUR - euro
  • Internetová doména: .es
  • Další informace: Wikipedie (cz), Wikipedia (en)
  • Zdroj CIA Factbook (en)

Články z oblasti Španělsko

Pouť do Santiaga na vozíku

Zdraví vás poutnice Linda na mechanickém vozíku. Jsem asi nejbláznivější vozíčkář, hubená holka s prdlými punčocháči. S kamarádkou Káčou jsme se rozhodli, že zkusíme zvládnout onu známou pouť. A to, že jsem na vozíku a plně odkázána na pomoc druhých, pro nás byla jen o to větší výzva.

Rubrika: Zážitky z cestování
Názory k článku: celkem 1 (poslední 15.11.2013 12:52)
14.11.2013

Andalusie - Karibik i Divoký západ

Býčí zápasy. Flamenco. Jižanský temperament. Kdo by všechno tohle nechtěl zažít na vlastní kůži? Pokud toužíte poznat opravdovou španělskou náturu, vidět opravdové přírodní i architektonické krásy Španělska a ochutnat opravdovou místní gastronomii, zamiřte do Andalusie.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 1 (poslední 16.10.2014 16:27)
31.5.2012

Granada – kulturní fúze v Andalusii

Město zalité sluncem pod zasněženými vrcholky Sierry Nevady uprostřed krajiny olivových a mandlových sadů. Místo plné historie a památky opředené legendami. Poslední sídlo maurských vládců na Pyrenejském poloostrově a symbol dokončení reconquisty v roce 1492. Jedinečné spojení elementů muslimské, křesťanské, židovské i romské kultury.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: zatím žádné
14.5.2012

Barcelona, ulice La Rambla, třída v Barri Gottic

Říká se, že kdo neprošel touto nejznámější barcelonskou promenádou, pěší komunikací mezi mořem a centrem, a nepobyl zde aspoň 5 hodin jako by ani nebyl v Barceloně. Ulice je uznána za hlavní turistickou tepnu historického centra. Vede od pobřeží moře A končí na hlavním barcelonském náměstí Plaza de Catalunya.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 1 (poslední 3.1.2011 14:05)
29.11.2010

Barcelona - kopec Montjuïc a fontána Font Màgica

Barcelona je hlavním městem Katalánska a hned po Madridu druhým největším španělským městem. Leží na pobřeží Středozemního moře na severovýchodě Španělska. Kousek nad barcelonským přístavem se tyčí do výšky 213 metrů kopec Montjuic, který kdysi sloužil jako obranná pevnost přístavuDnes je protkán botanickými zahradami plnými květin. Zahrady lze vidět i při jízdě lanovkou Teleféric de Montjuïc. Jezdí od konečné stanice pozemní dráhy Montjuïc Funicular a má tři zastávky Parc de Montjuïc, Mirador a Castell. Na vršku kopce stojí hrad Castell de Montjuïc s nádhernými zahradami Jardins del Mirador, odkud je zajímavý výhled na přístav, moře i město.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
22.11.2010

Barcelonou po stopách Antonia Gaudího i Corneta

Mnozí z vás jistě už někdy byli v Barceloně a mnozí znají alespoň zběžně dílo výše jmenovaného. Mnohým z vás jistě vyrazila dech stavba stále nedostavěné katedrály Sagrada Família, která má být dokončena roku 2026, což je 100 let po smrti svého tvůrce. Zkusme si říci něco o životě a díle tohoto vskutku originálního architekta a pak se projít Barcelonou po jeho dodnes blýskavých klenotech města.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 1 (poslední 23.4.2012 20:00)
15.11.2010

Sevilla je zázrak

Stará andalúzska prípoviedka hovorí, že „kto nevidel Sevillu, nevie, čo je zázrak“. Je to pravda. Hlavné mesto Andalúzie a štvrté najväčšie mesto Španielska na rieke Guadalquivír je totiž zázrak sám. Na mohutnom modrastom, lenivo tečúcom Guadalquivíre, ktorý brázdia lode a kde rybári dodnes priamo v centre chytajú ryby, vyrástla krásavica neurčitého veku s európsko-arabským šarmom.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: celkem 1 (poslední 29.1.2011 18:17)
5.7.2010

Maurská Andalusie

Španělská historie se od té portugalské příliš neliší, pouze snad na dědictví po Maurech se tam ohlížejí poněkud smířlivěji. A není divu, Maurové své državy milovali a zvláště Andalusie se jim zapsala do srdce.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 6 (poslední 28.11.2014 11:11)
6.11.2009

Paella na Mallorce

Kulinářské umění španělských kuchařů je všeobecně známé. Zdejší kuchyně pochopitelně velmi často využívá ve svých receptech ryb a ostatních darů moře. Ze všeho nejdříve však musíme zdůraznit, že zdejší kuchyně je čerstvá, zakládá si na barevnosti a často nešetří kořením.

Rubrika: Zážitky z cestování
Názory k článku: celkem 1 (poslední 14.10.2009 12:02)
4.8.2009

Jak poskládat Gaudího mozaiku aneb Španělsko za 14 dní

Postup: Postupně dávejte jednotlivé úlomky Pyrenejského poloostrova k sobě tak, aby do sebe perfektně zapadaly a vytvořily i se svými vůněmi, chutěmi, atmosférou a temperamentem obdivuhodnou španělskou mozaiku zážitků.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: celkem 8 (poslední 3.4.2015 12:18)
26.3.2009

Sevilla – Carmenino město

Projíždíme podél pobřeží Costa de Luz. Míjíme stovky štíhlých bílých stožárů větrných elektráren, pak silniční závodní okruh u města Jerez a od jihu se blížíme k cíli naší cesty, do perly jižního Španělska, do Sevilli.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: zatím žádné
20.1.2009

Peniscola a Aquarama

Jedním z nejpoutavějších pobřeží Španělska je Costa del Azahar – pobřeží pomerančovníkového květu. Celý kraj je každé jaro ozdoben záplavou bílých vonících květů nejen pomerančovníků, ale i dalších citrusů.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 2 (poslední 15.3.2009 23:42)
5.1.2009

Pamplona, město býků

Dnešní proslulosti se Pamploně dostalo především díky slavnostem, které probíhají v druhém červencovém týdnu. Jejich součástí je totiž slavný, byť bizarní „běh býků“, při kterém od radnice ke vchodu na koridu běží stádo býků, před kterým prchá nadšený dav ozbrojený pouze výtiskem novin.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: celkem 1 (poslední 21.12.2010 21:46)
22.12.2008

Gibraltar: Opičí skála

Na pastvinách podél silnice se pasou početná stáda býků. Zdá se nám neuvěřitelné, že je pro býčí zápasy potřeba takové množství zvířat. Přijíždíme na pobřeží a na obzoru se již rýsují typické obrysy Gibraltarské skály.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: zatím žádné
13.11.2008

Španělsko VI

Západ slunce obdivujeme u řeky Ebro a potom už pro dnešek: "Dobrou noc". Další den začínáme brzy po ránu v hlavním městě provincie Aragonie, ve více než půlmilionové Zaragoze. Původ města sahá až k Iberům, tehdy se město jmenovalo Salduba. Jeho existence pokračovala i v pozdějších dobách, jen název se měnil. Za Římanů to byla Caesaraugusta, za Arabů Sarakusta.

7.8.2006

Španělsko V

Další den až do města Noia ještě sledujeme pobřeží. Noia byla přístavem města Santiago de Compostela, dnes je však přístav zanesený pískem. I přesto jsou zde přece jen patrné stopy z dob, kdy sem na lodích připlouvali mořeplavci ze severních zemí. Nedělní ráno ale věnujeme přímo symbolicky návštěvě nejznámějšího poutního místa ve Španělsku, městu Santiago de Compostela.

31.7.2006

Španělsko IV

Čtvrteční ráno je opět přímo ukázkově nádherné. Netopýři, kteří nás v noci obletovali, se už uložili ke spánku, my se naopak pomalu probouzíme. Po nezbytné ranní hygieně a snídani sjíždíme opět na pobřeží. Ale jen na chvíli, protože vzápětí odbočujeme na Guernicu. Kdo by toto jméno neznal! Nejprve tragédie - za občanské války r. 1937 ji německá legie Condor proměnila v hromadu sutin - potom světoznámý stejnojmenný Picassův obraz.

24.7.2006

Španělsko III

Po snídani si sedneme nad mapu a prstem po ní "projedeme" naši cestu, která by měla vést severními oblastmi Španělska až na jeho úplný západ a zpět. Začínáme ji v kraji Katalánsko, pak přejedeme do Aragonie, budeme pokračovat přes Navarru, projedeme problematickým Baskickem, poznáme pobřeží Atlantiku v krajích Stará Kastilie a Asturie, na samém západě se podíváme do Galicie. Vracet se budeme vnitrozemím přes kraje León, Stará Kastilie, Aragonie a Španělsko opustíme opět v Katalánsku.Protože počasí se na nás dnes od rána doslova směje, spěcháme vstříc novým zážitkům. Dnešní den by měl být plně věnován krásám Pyrenejí, přesněji řečeno tzv. centrálním Pyrenejím.

Rubrika: Cestopisy
Seriál: Valovi píší o Španělsku
Názory k článku: celkem 1 (poslední 13.10.2009 18:55)
17.7.2006

Španělsko II

Příjemně naladěni se probouzíme do nedělního rána. Samo ráno však asi příjemně naladěno není. Obloha je zatažena poměrně souvislou oblačností. Pod vlivem této skutečnosti se i naše nálada stává brzy podmračenou. Navíc jsme na cestě už pátý den a to se mezi příslušníky naší rodiny začíná vkrádat "ponorková nemoc". V naprostém mlčení ujíždíme dále silnicí směr Séte.

10.7.2006

Španělsko I

"Tak kam letos?"
"No, snad na sever, když na něj stále vzpomínáme."
"Neblbněte. Řekli jsme, že se nebudeme dvakrát vracet do stejných míst, a tam jsme už byli dokonce dvakrát. To už snad stačilo."
"Tak něco navrhni ty, když nesouhlasíš."
"Já bych si dala říct třeba na Španělsko. Tam se mi líbilo a určitě si tam ohřeju své zimomřivé kosti."

Rubrika: Cestopisy
Seriál: Valovi píší o Španělsku
Názory k článku: celkem 1 (poslední 22.4.2008 23:40)
3.7.2006

Odpočinek

Seděli jsme v prvním patře takové obyčejné nekuřácké (!) hospody U starýho Donalda v Barceloně, místo kultovních hamburgerů jsme lízali donaldovu báječnou a hlavně lacinou zmrzlinu. Kromě nás tam byl ještě jeden zamilovaný páreček a v dětském koutku si hráli asi tak desetiletí kluci s angličáky. Zkrátka taková idylka...
Rubrika: Zážitky z cestování
Názory k článku: celkem 1 (poslední 2.4.2015 10:17)
17.1.2000

Barcelona a kam tam

Stojíme na vlakovém nádraží v Barceloně, v ruce mapu, co byla úplně zadarmo na informacích v hale (záchody tam mají taky úplně zadarmo - tomu já říkám Evropa!) a rozhodujeme se kam asi jít...
Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: celkem 9 (poslední 3.4.2015 12:16)
18.11.1999

Reklama:

Cestovatel
Sponzorované odkazy: · nejkrásnější fotky z Čech
Teambuilding · Bond, James Bond
TOPlist