nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se
Slovensko

Slovensko - Stát

  • Název anglicky: Slovakia
  • Hlavní město: Bratislava
  • Rozloha: 48845 km²
  • Nevyšší bod: Gerlachovsky Stit (2655 m)
  • Počet obyvatel: 5439448
  • Měna: SKK - Slovak koruna
  • Internetová doména: .sk
  • Další informace: Wikipedie (cz), Wikipedia (en)
  • Zdroj CIA Factbook (en)

Články z oblasti Slovensko

Slovenské hory pro začátečníky – kam vyrazit?

Slovensko je od nás co by kamenem dohodil a není nám blízké jen geograficky. Slovenská mentalita i jazyk je jen jedním z mnoha pozitiv, co nám tato země nabízí. To, co nás ale skutečně na Slovensko táhne, jsou panensky krásné hory.

Rubrika: Tipy na cesty
28.8.2012

Perla Ponitria - Brodzany

V strede západného Slovenska, približne na pol ceste medzi mestami Topoľčany a Partizánske, sa nachádza starobylá obec Brodzany. Leží v malebnom údolí Tríbečskej hornatiny v povodí rieky Nitry.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
30.1.2012

Třídenní přechod Nízkých Tater v zimě

Pokud patříte mezi milovníky hor, ale nějaké pěti- a vícedenní túry po rozeklaných hřebenech s těžkým batohem na zádech vám nejsou přímo po chuti, je pro vás tenhle pohodový výlet na dvě noci ideální. Jedná se o zimní přechod vyšší části hřebene Nízkých Tater (Donovaly – Chopok).

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 6 (poslední 24.1.2012 12:29)
10.1.2012

Baranec pro malé horaly

Píše se léto r. 2006. Tři bicykly, jedno závěsné kolo a jeden vozík se valí českými a slovenskými horami a směřují do Polska. Jejich posádka ve složení táta, máma a tři děti ve věku od 4 do 9 let během dvou měsíců nakonec urazí 1901 km. A zažijí i mnohá dobrodružství.

3.6.2010

Expedice do slovenských jeskyní

Ráno jsem byla na nohách jako první, protože mne vzbudily zvony kostela. U nás se zvoní v šest a na Slovensku v pět. Ostatní vůbec neměli pochopení pro moje brzké vstávání, ale nakonec vylezli. Dali a Pavel spali v portále jeskyně a odtamtud se naskýtal úžasný výhled na Velkou Fatru.

19.4.2010

Zvolenský Pustý hrad

Pred dvoma desaťročiami málokto tušil, čo sa skrýva na kopci nad Zvolenom s príznačným názvom Pustý hrad. Už vtedy to síce bol zaujímavý cieľ turistickej vychádzky, ale spod nánosu zeme trčali iba skromné zvyšky múrov a jedinou zachovalejšou stavbou bola vstupná brána.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 2 (poslední 3.9.2010 10:04)
24.3.2010

Dunajská stezka na Slovensku

Dunajská stezka – východní část je bezesporu jednou z lehčích značených dálkových cyklostezek. Vede nížinou, převýšení je pouhých 250 m. Nabízí mnoho pozoruhodností, památek a krásné okolní přírody. Počasí je v této části Evropy v létě docela stálé.

Rubrika: Cestopisy
Seriál: Dunajská stezka na kole
Názory k článku: zatím žádné
17.3.2010

Čachtice stále přitahují

Kdyby slovenský spisovatel Jožo Nižnánsky nevydal v roce 1932 román Čachtická paní, byla by možná Alžběta Báthoryová známá jen několika historikům, případně znalcům lidových pověstí Myjavska. Čachtický hrad by byl jen jednou z řady malebných zřícenin a samy Čachtice by byly nejspíš známé hlavně jako místo, kde se členové spolku Tatrín v roce 1847 na výroční schůzi dohodli na podobě spisovné slovenštiny podle koncepce Ľudovíta Štúra. Čachtice však nejsou jen proslulý hrad. Vyplatí se sem zajet kvůli výhledům do krajiny, čachtickému krasu nebo orchidejím.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
9.7.2009

Termální koupaliště Podhájská

Tomu, kdo se nechce vzdát koupání ani v zimě, doporučuji návštěvu termálního koupaliště Podhájská na Slovensku.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 2 (poslední 31.5.2009 18:09)
16.2.2009

Myjavský kopaničiarsky kraj

„Ná, vitajte! Neokúňajte sa a pojte bližej. Šak ket uš ste tu.“ Takto nejako by Vás privítali na myjavských kopaniciach ešte pred pár rokmi kopaničiari v krojoch. Dnes už ľudia nie sú takí bezprostrední ako kedysi a bežne kroje nenosia. Avšak svojské nárečie, ktoré má svoje nezameniteľné charakteristické črty, tu možno počuť i dnes a to bez ohľadu na vek, pohlavie či dokonca povolanie.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 7 (poslední 6.9.2011 09:37)
11.1.2009

Dunajec - řeka pstruhů, černých čápů a Jánošíka

„Jirko, právě jsem koukal do kilometráže a je tam peřej Jánošíkův skok, tam se na laminátkách zabijem! Půjčíme si radši raft, že jo?“
Vzpomínám jak to s tím Jánošíkem bylo a vysvětluji, že Jánošík unikl pronásledovatelům skokem PŘES řeku, takže to žádný vodopád nebude…"

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 1 (poslední 27.10.2016 11:07)
19.11.2008

Banská Štiavnica – mesto svetového dedičstva

Mesto Banská Štiavnica patrí k najpôvabnejším a historicky najzaujímavejším slovenským mestám. Mesto má neobyčajné a ťažko definovateľné čaro a charizmu, ktoré sa vytvorili azda v toku stáročí a stretom najrozličnejších národností a skupín spoločnosti v tomto meste minulosti aj dnes. V roku 1993 boli historické jadro mesta a technické pamiatky v okolí Štiavnice zapísané do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
23.7.2008

Fotosoutěž a výstava Domov objektivem cestovatelů

V prvním kole 2. ročníku fotosoutěže Domov objektivem cestovatelů se právě hlasuje. Na váš hlas čeká celkem 77 fotografií. Do druhého kola můžete stále zasílat své snímky doplněné popisy a GPS souřadnicemi.
Od soboty 19. 7. vystavíme fotografie z loňského finále v Rudici u Blanska.

15.7.2008

Aktuální tipy na cestu: parky se otevírají

V rámci Evropského dne parků, který se slaví 24. května probíhá celá řada akcí. Nezahálejí ani hrady a jiné památky, které se snaží přilákat na výstavy a netradiční prohlídky.
Výběr tipů na výlety

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
15.5.2008

Bojnice lákají

Na Bojnicích je skvělé, že se tady člověk nenaběhá, protože vše je pěkně pohromadě v dosahu pěší chůze. To ocení určitě nejlépe rodiče s dětmi a také lidé, jejichž nohy už nemají tu mladickou svěžest. Uprostřed Bojnic stojí zámek, který jako by vyrostl na travertinové skále.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 3 (poslední 23.2.2012 10:47)
5.3.2008

Domov objektivem cestovatelů na festivalech a veletrzích

Fotosoutěž Domov objektivem cestovatelů skončila loni v říjnu na veletrhu Invex, kde byli vyhlášení vítězové. Snímky z finálového kola jsme vytiskli na formát A3+ a vystavili na několika cestovatelských akcích. Z prostorových důvodů ale nebylo vždy možné vystavit všechny fotografie. Připravili jsme proto i menší prezentační variantu výstavy.

23.1.2008

Fotosoutěž Domov objektivem cestovatelů na Camera Slovakia

Po prezentaci Cestovatel.cz na veletrhu RegionTour v Brně budeme prezentovat snímky z naší fotosoutěže na Camera Slovakia v Bratislavě. Tento cestovatelský festival je doprovodnou akcí slovenských veletrhů cestovního ruchu. Budeme zde mít společný stánek s firmou ZONER.

16.1.2008

Zasněžené Rysy dobyty!

Rysy, zrádný to vrchol Vysokých Tater. Nejeden vysokohorský turista nevyšplhá až do výše 2503 m. Chata pod Rysmi praská ve švech a málokomu se chce po polívčičce a teplém čaji šplhat ještě někam nahoru. Rysy, ta hrouda kamení s vrcholovým patníkem, dokáže být pořádně zrádná a turistovi, který má ještě dost sil a chuti vyšplhat se až úplně nahoru, často přichystá nejedno překvapení.

Rubrika: Zážitky z cestování
Názory k článku: celkem 3 (poslední 2.4.2015 13:47)
28.11.2007

Donskí kozáci – závan dávnominulých časov

Na Slovensko sa vracia ruská kultúra. V prvej polovici novembra tohto roku zavítal do Bratislavy a do Trnavy zbor donských kozákov Boľšoj. V Bratislave zbor vystupoval v kostole Blumental a v Dome kultury. V Trnave v židovskej synagóge st. quo na Halenárskej ulici.

Rubrika: Reportáže a rozhovory
Názory k článku: celkem 1 (poslední 8.8.2008 20:49)
15.11.2007

Vítězové fotosoutěže Domov objektivem cestovatelů

Fotosoutěž Domov objektivem cestovatelů skončila v sobotu na výstavě Invex, kde bylo divákům představeno 30 finálových snímků. Z těchto snímků redakční porota vybrala 3 vítěze. Dalšího vítěze jste zvolili zvyšováním karmy vy – návštěvníci Cestovatele. Vytištěné finálové snímky zdobily stánek Zoneru a mezi návštěvníky stánku o ně byl velký zájem.

Rubrika: Zprávy
Seriál: Fotosoutěž Domov objektivem cestovatelů 2007
Názory k článku: celkem 9 (poslední 21.11.2007 13:21)
30.10.2007

Páté kolo fotosoutěže má již své vítěze

V prozatím posledním kole naší fotosoutěže Domov objektivem cestovatelů se sešlo 108 opravdu dobrých snímků, takže hlasování nebylo vůbec lehké. Nakonec jste zvyšováním karmy vybrali tyto vítěze. Redakce opět doplnila jednoho postupujícího do finále. Nyní se karta otáčí a ve finálovém kole hlasujete o vítězi divácké ceny, medailová místa vybere redakce.

23.10.2007

Fotosoutěž objektivem cestovatelů se blíží do finále

V naší fotosoutěži nyní můžete hlasovat o vítězech 5. kola, do kterého cestovatelé fotografové zaslali přes 100 snímků s popisem a GPS souřadnicemi. Hlasování bude ukončeno v pondělí

20.10.2007

Ve 4.kole naší fotosoutěže opět obhájeno vítězství

Ve čtvrtém kole fotosoutěže Domov objektivem cestovatelů obhájila Petra Slámová první místo z minulého kola. Nejen oceněné fotografie jsou hodně dobré a v jejich popisech naleznete mnoho tipů na výlety.


Seriál: Fotosoutěž Domov objektivem cestovatelů 2007
Názory k článku: celkem 1 (poslední 8.10.2007 22:01)
7.10.2007

Jak dopadlo 3. kolo fotosoutěže?

Ve třetím kole naší fotosoutěže Domov objektivem cestovatelů nebylo vůbec snadné vybrat vítěze. V tomto kole o vaši přízeň soutěžilo 133 snímků. Velmi dobrých snímků bylo opravdu hodně a tak jsme se rozhodli, že za redakci do finálového kola pošleme místo jednoho tři snímky.

3.9.2007

Dva lidé zaslouženě obhájili vítězství v druhém kole naší fotosoutěže

Vítězství ve 2. kole naší fotosoutěže Domov objektivem cestovatelů zaslouženě obhájili dva soutěžící, které již znáte z kola prvního. O dalším postupujícím se v redakci chvilku diskutovalo. Kvalita snímků totiž neustále roste a tak je rozhodování opravdu těžké.

1.8.2007

Vyberte vítěze 3. kola fotosoutěže ze 133 snímků

Do třetího kola fotosoutěže Domov objektivem cestovatelů prošlo 133 snímků s popisky a GPS údaji! Hlasovat je možné pomocí galerie s tlačítkem pro zvyšování karmy u každého snímku.

31.7.2007

Opuštěnými tunely Slovenska

Železniční tunely. Každý z nás se s nimi setkal a na každého nějak zapůsobily. Vzpomínky většiny z nás jsou spojeny s dětstvím, s nedělními výlety, se starými kodrcajícími vagóny, dýmem parních lokomotiv a létajícími jiskrami v hluboké tmě. Tunely se tehdy jevily delší než jsou dnes, oddělovaly prostor a krajinu před tunelem s očekáváním něčeho nového – tam daleko – na konci tunelu…

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 9 (poslední 16.12.2014 13:04)
9.5.2007

Fotosoutěž: Domov objektivem cestovatelů

Rádi fotografujete, nejen na svých cestách, ale i na toulkách po České republice? Právě pro Vás jsme připravili fotosoutěž „Domov objektivem cestovatelů“. Kromě radosti ze hry, vítězství a atraktivních cen se můžete účastí v soutěži zviditenit.

Rubrika: Zprávy
Seriál: Fotosoutěž Domov objektivem cestovatelů 2007
Názory k článku: celkem 36 (poslední 16.9.2007 22:29)
8.5.2007

Spolupráca slovenských a českých jaskyniarov pri prieskume podzemia

Je málo míst, kde můžete zažívat pocity, které poznali Cook, Kolumbus a další. Překvapivě však taková místa nemusejí být příliš vzdálená od našich domovů. Je možné vydat se za nimi pod zem a začít odhalovat tajemství a skrytou krásu jeskyní.

Rubrika: Zprávy
Názory k článku: zatím žádné
14.2.2007

Chlupáče

Všude okolo nás je příjemný podzim, ani vedro ani zima, stromy jak děti květin neví co už by na sebe oblékli, stojí tu a předhání se, stojí tu a jdou s dobou. Kromě říjnového dopoledni je všude kolem nás i Liptovský Mikuláš, z jehož obklíčení netrvá dlouho se vymanit. Jedeme zadem sadem SADem do Jalovce. Jsme dva a doufáme, že brzy budeme pouze tři. Zní to jako blbost nebo jako slib státu dvou pokrokových zamilovaných Číňanů, ale vím o čem mluvím. Tři dny ve třech: Martina, Roháče a já.
Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: zatím žádné
5.2.2001

Levoča a Spišský hrad

O Levoče jsem ještě nedávno pouze věděl, že nějaké takové město na Slovensku existuje. Při naší letošní cestě do Slovenského ráje jsme se tam najednou kolem jedenácté v noci ocitli a byli jsme nadšeni. Vůbec jsme nelitovali toho, že jsme se tam nechali odvést i když jsme původně chtěli do Spišské Nové Vsi. No prostě jsme žili v domnění, že Spišský hrad musí stát někde poblíž. Jak to ale celé začalo...
Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: zatím žádné
24.1.2000

Východní pól

Stanoven, nalezen, dobyt. Ano přátelé, beze studu za neskromnost si dovolím oznámit, že jsem to byl právě já, kdo byl vyvolen aby stanovil, nalezl a vzápětí s českou vlajkou mezi zmrzlými prstíky dobyl Východní pól...
Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: zatím žádné
1.12.1999

Reklama:

Kréta Korfu Kos Lefkada Mykonos Rhodos Santorini Karpathos
Sponzorované odkazy: · nejkrásnější fotky z Čech
Teambuilding · Bond, James Bond
TOPlist