nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Moravský kras a okolí - Oblast

Moravský kras se nachází severovýchodně od Brna, v jihozápadní části Drahanské vrchoviny. Vlastní kras tvoří 24km dlouhý a 2 - 6km široký pruh devonských vápenců. Tento pruh se táhne podél údolí řeky Svitavy, ve kterém leží města Bílovice nad Svitavou, Adamov, Blansko a Rájec Jestřebí. Těmito městy vede železniční trať Česká Třebová - Brno, která je součástí mezinárodního železničního koridoru. Na severu je Moravský kras kulturně a historicky svázán s městem Boskovice i když vlastní severní hranici stejnojmenné CHKO, vyhlášené v roce 1956, tvoří poutní místo Sloup. Východní hranici lemují obce Holštejn, Ostrov u Macochy, městečko Jedovnice a další známé poutní místo Křtiny, a obce Březina a Hostěnice.


Články z oblasti Moravský kras a okolí

Rozjíždíme fotokurzy

Již v minulosti jsme pod hlavičkou Cestovatele pořádali ve spolupráci s dalšími organizacemi několik vzdělávacích fotografických akcí. Protože se setkaly s pozitivním ohlasem, rozhodli jsme se na ně navázat projektem Fotokurz.cz.
V rámci projektu připravujeme, fotoworkshopy, fotovycházky i větší víkendové fotokurzy spojené s výukou úpravy fotografií na PC učebně.

Rubrika: Zprávy
Názory k článku: zatím žádné
1.4.2011

Rudické Slavnosti železa 2010

Tradiční tavba železa u rudického Větřáku bude letos v novém. Kromě tavby železa ve slovanské peci a ukázce práce kováře přibudou ukázky dalších činností spojených s kovem, sklem a keramikou. Hlavní program 14. ročníku začne již v sobotu 3. července 2010.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
29.6.2010

Dny otevřených dveří na Býčí skále

Dny otevřených dveří na Býčí skále vypuknou v letošním roce 2009 netradičně již ráno v pátek 8. května, dále též v sobotu a neděli 10. 5. Akce potrvá i následující dva víkendy 16. – 17. 5. a 23. – 24. 5. Připravena bude prohlídková trasa jeskyní ve skupinách s komentovaným doprovodem na trase Stará a Nová býčí skála.

Rubrika: Zprávy
Názory k článku: zatím žádné
22.4.2009

Fotosoutěž a výstava Domov objektivem cestovatelů

V prvním kole 2. ročníku fotosoutěže Domov objektivem cestovatelů se právě hlasuje. Na váš hlas čeká celkem 77 fotografií. Do druhého kola můžete stále zasílat své snímky doplněné popisy a GPS souřadnicemi.
Od soboty 19. 7. vystavíme fotografie z loňského finále v Rudici u Blanska.

15.7.2008

Domov objektivem cestovatelů na Rajbasu

Fotografie z finálového kola naší fotosoutěže Domov objektivem cestovatelů zdobí cestovatelský festival Rajbas * OUTDOOR * Kotlík který právě probíhá v Blansku. Snímky můžete vidět v předsálí Velkého sálu Kulturního domu v Blansku. Na festivalu je možné shlédnout i další fotografické výstavy, promítání fotografií a také filmový festival Okem dobrodruha.

Rubrika: Zprávy
Názory k článku: zatím žádné
24.11.2007

Rekordní počet filmů v soutěži Okem dobrodruha

Okem dobrodruha je název soutěže filmů s dobrodružnou a cestovatelskou tématikou, která je součástí blanenského cestovatelského festivalu Rajbas Outdoor Kotlík. Jeho osmý ročník se už blíží. Do uzávěrky dorazilo letos do Blanska celkem 24 snímků.

Rubrika: Zprávy
Názory k článku: zatím žádné
15.11.2007

Vydařený kurz fotografování v podzemí

Cestovatel byl jedním z partnerů víkendového fotokurzu Fotografování v jeskyních, který se uskutečnil tento víkend v Moravském Krasu. Kurzu se zúčastnilo 33 fotografů, kteří odjížděli s novými teoretickými a praktickými poznatky o fotografování v podmínkách přirozeného i umělého podzemí.

Rubrika: Reportáže a rozhovory
Názory k článku: celkem 1 (poslední 5.3.2009 19:36)
12.11.2007

Speleologičtí záchranáři slavili čtvrtstoletí

Lidé vydávající se na cesty nechodí jen po povrchu, ale někdy zkoumají i podzemí. Protože ve specifickém prostředí podzemních prostor panují podmínky, které v případě, že dojde ke krizové situaci, nedovolují použít běžné záchranářské metody, vznikly specializované záchranné služby. Jednou z nich je i Speleologická záchranná služba České speleologické společnosti, která letos slaví pětadvacet let od svého založení.

Rubrika: Reportáže a rozhovory
Názory k článku: celkem 2 (poslední 21.10.2007 16:32)
21.10.2007

Pod rudickým mlýnem závodily traktory a vehikly

Již podesáté se v Rudici na Blanensku sjeli majitelé a příznivci všelikých doma dělaných motorových vozítek, především traktorů.

Rubrika: Zprávy
Názory k článku: celkem 1 (poslední 17.9.2007 14:02)
17.9.2007

Desátý Vehicle Cup startuje již tuto sobotu

Na koleně vyráběné traktory budou již tuto sobotu závodit v Rudici u Blanska. Jejich výrobci a majitelé si změří schopnosti v jízdě zručnosti a také v jízdě do vrchu na 10. ročníku oblíbeného závodu Vehicle Cup.

Rubriky: Tipy na cesty, Zprávy
Názory k článku: celkem 1 (poslední 15.9.2007 18:29)
13.9.2007

Do startu 10. ročníku Vehicle Cupu zbýbá 35 dnů

Již desátý ročník přehlídky malotraktorů a dalších užitkových vozidel domácí výroby Vehicle Cup se uskuteční v Rudici na Blanensku dne 15. 9. 2007.

Rubrika: Zprávy
Názory k článku: zatím žádné
11.8.2007

Rudické doly a Slavnosti železářství

Při návštěvě Moravského krasu si jen málokdo uvědomí, že tato oblast byla ještě poměrně nedávno průmyslovou zónou. Již od starověku se zde těžila a zpracovávala železná ruda. Ta také dala jméno jedné z vesnic – Rudice. Tradici těžby železa zde připomínají místní Slavnosti železářství a nově otevíraná naučná stezka Rudické doly.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
5.7.2007

Vilémovická Venuše v muzeu speleologie

Na expozici je vidět, že její tvůrci naplňují pravý smysl slova amatér, které má základ v latinském amare, milovat. Amatér je tedy ten, kdo to, co dělá (v tomto případě bádá v jeskyních), dělá z lásky.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
16.5.2007

Archeologická rekonstrukce obětiště v Býčí skále

Uplynulo 140 roků od doby, kdy J. Wankel poprvé objevil v roce 1867 v „Jižní odbočce“ vůbec první lidské pleistocénní sídliště. Rekonstrukce pohřebiště ze starší doby železné připravená pro veřejnost v roce 2007 v Předsíni Býčí skály je co možná nejvěrnější projekce Wanklova publikovaného plánu v tomto prostoru.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 9 (poslední 28.11.2010 13:30)
26.4.2007

Volně přístupné jeskyně Moravského krasu - Křtinské údolí

Jak historie kráčela obchodními stezkami vedoucími Křtinským údolím, zanechávala zde stopy, z nichž mnohé nemají obdoby na celém našem území. Kromě památek na lidské počínání je tu možno projít asi největší volně přístupné jeskyně v celém Moravském krasu.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 3 (poslední 19.5.2008 09:15)
6.11.2006

Volně přístupné jeskyně Moravského krasu - jižní část

Pojďte navštívit možná trochu opomíjené, ale velice zajímavé místo. Jižní část Moravského krasu. Oblast sice neoplývá na první pohled patrnými turistickými lákadly, ale zejména v podzemí skrývá plno tajemství ...

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 1 (poslední 24.8.2006 15:31)
27.7.2006

Větrný mlýn v Ruprechtově

Na první pohled poněkud zvláštní stavbu můžete vidět v srdci Drahanské vysočiny nedaleko hranic CHKO Moravský kras. Jedná se o místní větrný mlýn zajímavý v našich končinách neobvyklým technickým řešením. Jedná se o jedinou dochovanou Halladayovu turbínu ve střední Evropě.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 1 (poslední 19.3.2007 14:24)
5.6.2006

Tajemná Býčí skála neustále přitahuje

Vysoká bílá skála s puklinou a několika otvory v dolní části je opředená legendami a stále v sobě ukrývá mnohá tajemství. Jméno Býčí Skála, které souvisí patrně s kultem býka si jeskyně vysloužila dávno předtím, než zde byla v roce 1869 nalezena soška bronzového býčka. V letech 1871-1873 zde byl dr. Jindřichem Wankelem odkryt tzv. Halštatský pohřeb spojený s lidskými oběťmi.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 1 (poslední 18.2.2009 16:53)
9.5.2006

Stará huť u Adamova - poznejte historii železa

Moravský kras je místo s krásnou přírodou a plné jeskyní. Ale v tomto krásném koutě se od nepaměti dobývala a zpracovávala železná ruda. Po této činnosti jsou zde stále patrné stopy a několik zachovalých technických památek. Jednou z nich je i Stará huť u Adamova, ve které je i muzeum Železářství střední části Moravského krasu.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
4.5.2006

Severní část Moravského krasu

Cestu začněte v Boskovicích, o kterých už jsem psal, nebo v Rájci-Jestřebí. Do obou měst jede vlak, takže dostat se tam by neměl být problém. Z Boskovic vyrazte po červené do Valchova, kde odbočte na žlutou a přes Němčice dojděte do Sloupa. Z Rájce-Jestřebí vede do Sloupa žlutá tur. značka.
Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
18.11.1999

Rudice

Rudice je menší vesnice uprostřed Moravského krasu ve které je možno strávit příjemný den, ale i celý víkend. Rudice patří k nejstarším obcím v Moravském krasu, první zmínka o ní je z roku 1353. Původně to bývala hornická osada, kde se těžila železná ruda, po které nese také obec název. Nyní je to spíše poklidná vesnička s krásným okolím…

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 2 (poslední 24.11.2011 15:55)
18.11.1999

Jižní část Moravského krasu

Pokud chcete navštívit tuto část Moravského krasu je nejlepším místem pro začátek Brno. Z Brna je možné vyrazit několika cestami. Jedna cesta vede po červené značce z Obřan, kam se snadno dostanete místní dopravou. Další možnost je po žluté značce z Líšně přes Velkou Klajdovku. Samozřejmě že jsou i jiné možnosti..
Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
18.11.1999

Reklama:

Cestovatel
Sponzorované odkazy: · nejkrásnější fotky z Čech
Teambuilding · Bond, James Bond
TOPlist