nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se
Indie

Indie - Stát

  • Název anglicky: India
  • Hlavní město: New Delhi
  • Rozloha: 3287590 km²
  • Nevyšší bod: Kanchenjunga (8598 m)
  • Počet obyvatel: 1095351995
  • Měna: INR - Indian rupee
  • Internetová doména: .in
  • Další informace: Wikipedie (cz), Wikipedia (en)
  • Zdroj CIA Factbook (en)

Články z oblasti Indie

Ferdinand Stolička (Stoliczka) a Malý Tibet

„Málo jest našinců, kteří stáli ve vědeckých službách indické vlády. Nejpřednějším byl zajisté moravský rodák Ferdinand Stolička. Jeho zásluhy o přírodovědecký výzkum asijských krajů jsou tak významné, že by jméno slavného Moravana mělo žíti i v paměti české mládeže“.

6.9.2016

Dobrovolnictvím v Himálajích ke změně osobních hodnot

V létě jsem se rozhodl vyrazit pomáhat s Brontosaury do Malého Tibetu. Výuka matematiky ve vesnici Mulbekh byla pro mě obrovská změna oproti všednímu životu a příležitostí přeskupit si vlastní žebříček hodnot.

Rubrika: Zážitky z cestování
Názory k článku: celkem 1 (poslední 18.10.2020 19:17)
1.6.2016

První zimní výuka IT v Mulbekhu v Himalájích

Petr Kluger a Lucka Vančová jsou první dobrovolníci, kteří pomáhali v naší škole v průběhu zimy na první výuce IT nad rámec běžných vyučovacích hodin.

11.4.2016

Posílení duše v Indii

Bylo to v polovině září a už začínala být pořádná zima. Možná na zahřátí mi mniši tajně nosili piva, které vozili s Kazy – blízkého městečka, kde je široko daleko jediný Internet. Tajně proto, aby to neviděl hlavní láma kláštera, který byl na tyto věci velice přísný.

27.4.2015

Setkejte se s Dalajlámou, pojeďte pomáhat do Malého Tibetu!

Do Malého Tibetu je možné vyrazit pomáhat jako dobrovolník vyučovat děti, pomoci na stavbě, realizovat libovolný vzdělávací projekt nebo rozvíjet dovednosti školního vedení. Nejvíce dobrovolníků jezdí pomáhat v průběhu léta. Různé dobrovolnické pozice jsou však vypsány po celý rok.

Rubrika: Zprávy
Názory k článku: zatím žádné
9.1.2015

Stavebnice Merkur v Himalájích

A pak přišly děti. V uniformách ustrojené, šťastné, že mohou chodit zrovna do téhle školy. Některé každý den chodí pěšky mnoho kilometrů, některé vozí rodiče malými auty spolu s několika dalšími spolužáky. Pamatuji si, že z jednoho takového malého třídvéřového vozítka vyskákalo sedm dětí.

Rubrika: Zážitky z cestování
Názory k článku: celkem 1 (poslední 17.10.2014 17:15)
16.10.2014

Čeští dobrovolníci pomáhali dětem z Malého Tibetu

V průběhu druhé poloviny července pomáhala skupina 32 dobrovolníků organizace Brontosauři v Himálajích dětem z Malého Tibetu. Po čtrnáct dní vyučovali děti a opravovali halu ve škole Spring Dales Public School ve vesnici Mulbekh.

27.8.2014

Slavnostní otevření nové školy s 14. Dalajlámou v Mulbekhu

Dnes 26. 6. navštíví 14. vesnici Mulbekh Jeho Svatost 14. dalajláma. K této příležitosti bude uspořádána oslava k otevření nových školních tříd a nového školního internátu, které budou uvedeny do provozu v průběhu roku 2014.

Rubrika: Zprávy
Názory k článku: zatím žádné
26.6.2014

Komik a jeho svět aneb život v tibetském klášteře

Ocitnul jsem se na tomto klidném místě jako dobrovolník organizace MOST. Jezdíme do Indie pomáhat tibetským utečencům, ale také malým studujícím mnichům. Díky českým dárcům se může vzdělávat či důstojně v Indii žít více než 350 dětí a starých lidí. Program pomoci tzv. adopce na dálku jsme pojmenovali „Kmotrovství“.

19.6.2014

Holi – žhavé a pestrobarevné orgie v Indii

Když se v Indii koná Holi, hinduistický festival vítající jaro, jdou všechny předsudky stranou. Lidé vyrážejí do ulic vybaveni bezednými zásobami barev a lásky.

7.3.2014

Škola v Zemi zářících sedel

Koryta horských říček, která si našla svou cestu přes vrcholy neprostupných Himálají, vytvořila na severu Indie neobvykle dramatickou krajinu. Poutníci, procházející po hedvábné stezce, tuto oblast pojmenovali Ladakh – Země zářících sedel. Život v pohádkových horách je ale méně idylický, než by se na první pohled mohlo zdát.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: zatím žádné
20.1.2014

Brontosauři v Himálajích hledají dobrovolníky do Himálají na rok 2014

Brontosauři v Himálajích hledají dobrovolníky na rok 2014, kteří chtějí pomoci dětem z vesnice Mulbekh k dobrému vzdělání! Právě je nejvhodnější příležitost k přihlášení.

Rubrika: Zprávy
Názory k článku: zatím žádné
4.1.2014

Ladacký klášter Hemis

Zdá se, že návštěva Lehu je pro nás Čechy jakousi povinností, tolik česky mluvících turistů jsme na jiném místě v Indii nepotkali. A chcete-li se vydat z Lehu na nějaký jednodenní pohodový výlet, který nevyžaduje podstoupení dlouhé byrokratické procedury při vyřizování permitů, dobrým tipem je výlet do Hemisu.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: zatím žádné
15.7.2013

Zlatý chrám v Amritsaru

Zlatý chrám leží uprostřed jakéhosi bazénu, který je obklopen ze všech stran budovami z bílého mramoru. V areálu se chodí bez bot a s pokrývkou hlavy. V celém komplexu projdou denně tisíce Sikhů, Hinduistů, ale i křesťanů či bezvěrců.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: celkem 2 (poslední 1.3.2013 13:50)
21.2.2013

Indická doprava aneb co vám knížky nepoví

Strávíte-li v Indii určitou dobu, nevyhnete se styku s různými dopravními prostředky. Některé jsou na evropské poměry standardní, jiné trochu méně. A právě ty pro vás mohou připravit nejedno překvapení.

Rubrika: Zážitky z cestování
Názory k článku: celkem 1 (poslední 15.2.2014 09:12)
11.2.2013

V Ladakhu se měří čas srdcem

„Vyslov přání, jdi na místo vysoko v horách, rozvěs modlitební praporky a vítr Tvé modlitby promění ve skutečnost.“ Slyšela jsem vyprávění jednoho nádherného muže z vesnice Mulbekh. Vyprávěl při světle svíčky ve svém malém obchůdku s obnošeným oblečením.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: zatím žádné
28.11.2012

Jižní Indie – hluboko pod kůží

Do Indie jsme se vydali s Benem na objevnou výpravu po jihu a vzpomínáme na ni s jedinečnou nostalgií. Indií jste šokováni, zmrazeni v tropickém horku těmi všemi davy a drobnými unikátními příběhy, které se všude okolo vás odehrávají.

Rubrika: Zážitky z cestování
Názory k článku: celkem 1 (poslední 30.1.2019 14:07)
14.8.2012

Hledáme dobrovolníky na léto do Himálají

Chcete jet v létě s Brontosaury do Himálají pomáhat jako dobrovolník? Tak je právě nejvhodnější čas k přihlášení!

Rubrika: Zprávy
Názory k článku: celkem 3 (poslední 13.3.2012 13:17)
5.2.2012

Z ČZU do exotické INDIE

Vzdělání je důležitá věc, vysoká škola je potřeba pro nabytí vědomostí a získání studijních návyků, ale zkušenost se počítá třikrát tolik. Jsem studentkou ČZU magisterského oboru Economics and Management a dostala jsem se na stáž do Evropského parlamentu v Bruselu a vzápětí na stáž přes AIESEC do Indie.

21.12.2011

Benefiční koncert Lenky Dusilové zakončil veřejnou sbírku v Brně

Ve čtvrtek 12. 5. zakončilo Hnutí Brontosaurus sbírkovou akci Společně pro školu v Himálajích benefičním koncertem Lenky Dusilové s hostem Pavlem Liškou. Koncert v krásném prostředí vygradoval velmi úspěšnou dražbou.

Rubrika: Zprávy
Názory k článku: zatím žádné
18.5.2011

Společně pro školu v Himálajích - sbírková akce v Brně

Od 2. do 8. května pořádáme v centru města Brna a několika obchodních domech sbírkovou akci „Společně pro školu v Himálajích“ na podporu školy ve vesnici Mulbekh v Indii. Akce bude slavnostně zakončena 12. května benefičním koncertem Lenky Dusilové v konventu Milosrdných bratří. Hostem koncertu bude i herec Pavel Liška, který je mediálním patronem sbírkové akce.

Rubrika: Zprávy
Názory k článku: zatím žádné
27.4.2011

Krásy národního parku Singalila

V nejsevernějším výběžku indického státu Západní Bengálsko nedaleko města Dárdžiling (Darjeeling) se nachází národní park Singalila, který díky nedotčené horské přírodě a úchvatným výhledům na Himálaj patří údajně k nejkrásnějším v celé Indii.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: zatím žádné
8.6.2010

Krajní meze 2008 aneb léto v Malém Tibetu

Jistě nejsem sám, koho příliš neláká konzumovat „předžvýkané“ zážitky z cest s plným servisem cestovní kanceláře za zády. A kdo by někdy nezatoužil po tom, neprohnat se cizí zemí jen coby turista, ale stát se alespoň na nějakou dobu součástí místní komunity, zakusit každodenní život z perspektivy domorodce?

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: celkem 3 (poslední 3.6.2009 22:42)
4.5.2009

Cestovatelské blogy: "Zatčen v městě Qom" a "Setkani s Karmapou"

Nově: Fotky Martina z Íránu!

22.5.2007

Vlak do Siliguri

Ještě před příjezdem vlaku se z místních novin dovídáme, že na trati ve směru, kterým máme jet, došlo včera k vážné vlakové nehodě. Vykolejilo se několik vagonů a prvá zpráva hovoří o 50 mrtvých. V duchu si říkáme, že v onom vlaku jsme mohli sedět i my.

16.4.2007

Chepamay

Byl jsem již několik dnů v Darjeelingu. Toto město mně nebylo neznámé. Mělo býti v dobách britského panství na Indii útočištěm Angličanů před vedry a malárií jižnějších rovin Indie a Calloutty. V Darjeelingu měla býti přepychová sídla a hotely, postavené na severních svazích, ve kterých se za jasných dnů otvírá pohled na hřeben Himaláje a jednu z jeho osmitisícovek Kancencongu. Na jižních svazích se zelenají nekonečné čajovníkové plantáže.

Rubrika: Nevážně vážně
Seriál: Dopisy příteli
Názory k článku: celkem 1 (poslední 13.2.2007 14:41)
13.4.2006

Do Země čistých 23

Dillíské letiště Palam bychom mezi padesátkou nejvytíženějších přístavů nenašli ani náhodou, přesto by ale naše Ruzyně vedle něho vypadala jako prcek. V klimatizovaném bludišti obrovitých hal klopýtáme přes kufry pasažérů všech možných národností a jazyků, při troše trpělivosti objevujeme odbavovací prostory k našemu letadlu a v neposlední řadě i zapomenutý půvab západoevropsky vyhlížejících toalet...
Rubrika: Cestopisy
Seriál: Do země čistých
Názory k článku: celkem 2 (poslední 4.11.2012 15:21)
10.4.2000

Do Země čistých 22

Výstup po štěrku točitého schodiště se stává malým dobrodružstvím, zvláště přestáváte-li v naprosté tmě vnímat, po čemž to vlastně šlapete. Boty jste přitom nechali daleko odtud, protože se nacházíte v jednom z minaretů největší mešity Starého Dillí i celé Indie, Džámi Masdžid. Po chvíli tápání se snad vyhnete houfům netopýrů a pokud nešlápnete na nějaký ten zatoulaný střep nebo tarantuli, oslepí vás na ochozu proud najednou nezvykle ostrého světla. Pohled dolů ovšem stojí a stál za to.
Rubrika: Cestopisy
Seriál: Do země čistých
Názory k článku: zatím žádné
10.4.2000

Do Země čistých 21

Jen neradi jsme se loučili s velkorysostí a pohostinstvím sikhů, jejich několikasethlavými snídaněmi na kobercích ve stínu prostorného sloupoví i s pohledem na usínající město z terasy posvátné věže. Zahlceni množstvím zážitků a dojmů jsme se o ně hned zatepla telefonicky podělili s nejbližšími doma a pak už pospíchali na vlakové nádraží.
Rubrika: Cestopisy
Seriál: Do země čistých
Názory k článku: zatím žádné
10.4.2000

Do Země čistých 19

"Až do Amritsaru se monzumu nemusíme bát". Ták tahle věta zaslechnutá ještě doma se nám po týdnech připomněla znovu ve chvíli, kdy nad metropoli indické části Pandžábu rychle mohutněla temná mračna. Rikšáci šlápli do pedálů, motorizovaní na plyn a my dva si bezděčně uvědomili, že neviditelná hranice suchých a vlhkých tropů je už za námi. V příštích okamžicích jsme už mizeli pod střechu do ulice otevřené čajovny a vzápětí pochopi1i, že před vlnami rozráženými spěchajícími automobily a buvolími potahy se nezachráníme ani tam.
Rubrika: Cestopisy
Seriál: Do země čistých
Názory k článku: zatím žádné
10.4.2000

Do Země čistých 20

Na návštěvu nejposvátnějších míst sikhismu vzpomínám s odstupem téměř jednoho roku jako na výjev z pohádky. Dva hlídači s kopím v ruce, střežící přístup velkou branou, nám na hlavu vážou nezbytný šátek, o kousek dál odevzdáváme sandále a procházíme mělkým, mramorem vykládaným bazénkem se studenou vodou. Toto v očích turisty příjemné osvěžení je především symbolickým vyjádřením touhy očistit své tělo a svou duši od prachu všeho nedobrého a připravit se tak před vstupem na svatou půdu chrámového nádvoří, po němž se na znamení úcty podle Mojžíšova příkladu všichni pohybují pouze naboso.

Rubrika: Cestopisy
Seriál: Do země čistých
Názory k článku: zatím žádné
10.4.2000

Do Země čistých 18

Po nádheře a svěžesti velehor v jejichž příjemném zajetí jsme nakonec díky stávce autodopravců zůstali o něco déle, už zase polykáme láhaurský smog a potíme se jako soumaři. V noci nad i námi v YWCE na chvilku vypíná ventilátor a vzápětí už jen těžko lapáme po dechu což se nám při další cestě Indoganžskou nížinou ještě stane nejednou. Zážitek všudypřítomného letního tropického dusna je nepřenosný, nesdělitelný nedá se vyčíst z knih.
Rubrika: Cestopisy
Seriál: Do země čistých
Názory k článku: zatím žádné
10.4.2000

Reklama:

Cestovatel
Sponzorované odkazy: · nejkrásnější fotky z Čech
Teambuilding · Bond, James Bond
TOPlist