nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se
Bulharsko

Bulharsko - Stát

  • Název anglicky: Bulgaria
  • Hlavní město: Sofie / Sofia
  • Rozloha: 110910 km²
  • Nevyšší bod: Musala (2925 m)
  • Počet obyvatel: 7385367
  • Měna: BGL - lev
  • Internetová doména: .bg
  • Další informace: Wikipedie (cz), Wikipedia (en)
  • Zdroj CIA Factbook (en)

Články z oblasti Bulharsko

Veliko Tarnovo – Bulharsko kedysi a dnes

Bulharsko patrí nesporne k chudobnejším krajinám Európy, no obyvatelia tejto častokrát a ťažko skúšanej krajiny, ako je to na Balkáne pomerne bežné, sú hrdí na svoju históriu a štátnosť.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: zatím žádné
30.3.2011

Bulharsko: Sokolský monastýr

Letos v srpnu jsem strávil několik dní u přátel v městě Kazanlak. Nachází se v centrálním Bulharsku nedaleko Staré Zagory. Přátelé jsou čeští salesiánští misionáři, kteří zde již téměř dvacet let pracují s mladými lidmi. A tak jsem přijal jejich pohostinnost a čas využil k návštěvě Sokolského monastýru.

Rubrika: Cestopisy
Názory k článku: zatím žádné
7.9.2010

Bulharsko - Sinemorec a řeka Veleka

Asi nejlákavější přírodní atrakcí je zde řeka Veleka, která se vlévá do moře. Pramení na území Turecka, velice blízko bulharsko-turecké hranici. Její vody se klikatí panenskou přírodou v pohoří Strandža a vlévají se do Černého moře. Obzvláště nádherné je ústí řeky, řeka musí obkroužit dlouhý pobřežní pás písku předtím, než se dostane do moře.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: zatím žádné
30.8.2010

Bulharský Achtopol - turisty nedotknutý

Achtopol je místo, o kterém návštěvníci turistických přímořských komplexů v Bulharsku nejspíš neslyšeli. Není divu a vlastně pro ně ani škoda. Určitě by zdejší atmosféru patřičně neocenili.

Rubrika: Tipy na cesty
Názory k článku: celkem 3 (poslední 6.9.2011 10:32)
17.8.2010

Kamionem divokým Balkánem

Pokusím se vám vyprávět o cestování po Balkánu trošku jinak, z pohledu řidiče kamionu. Poznal jsem už za svůj život mnoho pracovních odvětví, ale nikdy a nikde jsem se nesetkal s takovým porozuměním, kamarádstvím a ochotou pomoci kolegovi v nesnázích, jako právě zde. Jsou pochopitelně i výjimky. Ty však nejsou tak časté a nemohou ovlivnit můj kladný pohled na lidi, kteří této náročné a velice nebezpečné práci zasvětili celý svůj život.

Rubrika: Zážitky z cestování
Seriál: Kamionem divokým Balkánem
Názory k článku: celkem 6 (poslední 1.9.2012 18:41)
13.11.2009

Rila, Pirin a Soluň (II.): království skal

Přijíždíme tedy z Rily autobusem k Razlogu a před námi se tyčí vysoká zalesněná hradba. To musíme až nahoru? Ne, my jdeme ještě výš… Vyrážíme po silničce vstříc horám, procházíme rozestavěným hotelovým komplexem a vzhledem k pozdní hodině jsme rádi, že nacházíme schovaný plácek na stany hned v prvním lese.

Rubrika: Cestopisy
Seriál: Rila, Pirin a Soluň
Názory k článku: zatím žádné
3.11.2008

Rila, Pirin a Soluň: Jezera v mlze

Na šestnáctidení balkánské putování jsme se vydali v počtu osm dobrodruhů, vybaveni praženými ovesnými vločkami, pár dalšími nezbytnostmi pro přežití v horách a hlavně odvahou a odhodláním v množství větším než malém. Našim cílem je přejít bulharská pohoří Rilu a Pirin, vychutnat do syta krásy hor, skal a jezer a následně se přesunout kousek k jihu do míst, odkud před více než jedenácti stoletími vyšli do našich zemí bratři Cyril a Metoděj – do řecké Soluně, která nás láká i svými památkami a hlavně mořem.

Rubrika: Cestopisy
Seriál: Rila, Pirin a Soluň
Názory k článku: celkem 2 (poslední 24.3.2009 22:30)
27.10.2008

Polsko Kosovo

Patřím mezi ty, kteří využívají moderní doby levných letenek. Patřím také mezi ty, kteří na svých cestách nocují u místních obyvatel, a to ne proto, aby ušetřili peníze za ubytování, ale aby lépe poznali místní život.

21.10.2008

Bulharská mozaika

V období komunismu představovalo Bulharsko pro našince jednu z mála zemí, kde bylo možné trávit dovolenou u moře. V 90. letech Češi přirozeně objevovali dosud nepoznané destinace, ale v posledních letech se sem opět ve stále větší míře začínají vracet. Zdejší cenové podmínky jsou totiž ve srovnání s Jadranem či Středomořím více než lákavé. Bulharsko však není jen moře, ale také půvabná hornatá krajina i úrodná a zemědělsky využívaná nížina.

Rubrika: Rady a zkušenosti
Názory k článku: zatím žádné
25.8.2008

Ďáblovo hrdlo

Dole pod námi se vine v zajetí skal říčka lemovaná silničkou. Říčka však mizí kdesi pod námi v ohromné skalní stěně. Tam někde je to bájné místo kde Orfeus podle pověsti vstoupil do podsvětí, aby zachránil svoji milovanou. Tam je jeskyně s příznačným názvem Ďáblovo hrdlo.

Rubrika: Zážitky z cestování
Názory k článku: celkem 1 (poslední 23.6.2008 13:47)
12.6.2008

Soutěž Scoutdoor: Autostopem přes Bulharsko

Druhý článek do soutěže s internetovým obchodem Scoutdoor.cz. Přečtěte a jestli se vám líbí, zvyšte mu karmu. Tento článek je na téma „Způsob dopravy, který mi nahnal nejvíce strachu“.

Rubrika: Zážitky z cestování
Seriál: Soutěž se Scoutdoorem
Názory k článku: celkem 9 (poslední 3.4.2007 16:08)
19.3.2007

Katev: Mašína něrabotajet

V autobusech se normálně nekouří. Tedy v normálních autobusech. Bulharská společnost Katev k nim ovšem nepatří.

V autobusech je normálně povolené konzumovat vlastní stravu. Tedy v normálních autobusech. I když igelitové sáčky na opěradlech sedadel dávaly tušit, že svačiny lze vybalit, jejich pouhé zahlédnutí vymrštilo delegátku do pozoru a chraplavým hlasem s důraznou intonací Vám zkazila jakoukoliv chuť k jídlu. Pět vymezených minut každé tři hodiny Vám prostě musí stačit na vykonání potřeby a jídlo.

Rubrika: Rady a zkušenosti
Názory k článku: celkem 17 (poslední 30.3.2012 15:56)
20.11.2006

Arménská svatba

V radostné a veselé atmosféře vystupuje skupina po schodech ke kostelu. Zvědavě si mě prohlížejí, zvlášť když vidí jak fotím. Dalšího svatebního hosta už asi nečekali. Před vstupem do kostela téměř všichni, včetně ministranta odhazují cigaretové nedopalky a mlhou nikotinového oblaku vchází slavnostně k oltáři. Tam, oděn do fialově zbarveného ornátu se zvednutým límcem a krásnou mitrou na hlavě již čeká na snoubence kněz.

Rubrika: Zážitky z cestování
Názory k článku: celkem 2 (poslední 5.5.2007 08:35)
23.10.2006

Odsouzen za neznalost

Jsem obyčejný člověk, žádný hrdina a nedělá mi problémy mluvit o svém strachu.
Jsem obyčejný člověk, chodím na záchod a občas tam mám existenční problémy.
Po dlouhých hodinách ve vlaku projíždíme předměstím cílové Sofie...
31.1.2000

Reklama:

Kréta Korfu Kos Lefkada Mykonos Rhodos Santorini Karpathos
Sponzorované odkazy: · nejkrásnější fotky z Čech
Teambuilding · Bond, James Bond
TOPlist