nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Ztracená říčka Ponávka

Témata: Přírodní zajímavosti, Brno a okolí

Prameny Ponávky
Někde na úbočí kopce Vranovského kláštera pramení Ponávka. Tady už nabrala i nějakou vodu z domovních odpadů.

Vydal jsem se na podzimní toulky ke ztracené brněnské řece. Informační cedule stezky Okolím říčky Ponávky hrdě hlásá, že pramen je na úbočí kopce, na kterém stojí vranovský klášter. Při pohledu do mapy je jako Ponávka označován tok, který vniká spojením potoků nedaleko rybníčků Babí doly. Tam potok tekoucí podél silnice a hojně zásobovaný vranovskými kanalizacemi přibírá vody z pramenů rozptýlených v hlubokých údolích mezi Vranovem a Útěchovem a vydává se na cestu směrem do Lelekovic. Tam přibere ještě něco málo vody z rodinných domků a kolem zahrádkářské kolonie a odtéká směrem k Brnu.

Tady v lese vytváří četné meandry a rozlévá se v mokřinách malé říční nivy. Naštěstí podstatnou část splašků někdy od devadesátých let minulého století odvádí kanalizační sběrač a navíc říčka sama projevuje překvapivé samočistící schopnosti. Už a pár set metrů za Lelekovicemi se stává domovem chráněných obojživelníků a dokonce se tady prý objevili i raci a další živočichové citliví na čistotu vody. Asi na půli cesty již vyčištěná Ponávka napájí malou vodní nádrž, která tady kdysi vznikla náhodným zahrazením toku, přibírá vodu z potůčku tekoucího od České a vtéká do rybníčků nedaleko budovy bývalé vlakové zastávky Jehnice patřící k již zrušené staré trati směrem k Tišnovu. O Tišnovce tu před časem byl článek Věroše Kaplana

Když jsem hledal nějaké materiály týkající se říčky Ponávky, nalezl jsem jedny stránky, které mi připadaly velice zajímavé. Posuďte sami, jak se vám líbí Brněnský drak
Ponávka
Vtokový objekt. Tady Ponávka končí svou povrchovou pouť a vydává se do podzemí.

Regulovaným korytem pak teče Ponávka do Jehnic, protéká řečkovickým "Údolím Lachemy", až spodním okrajem Zamilovaného hájku doteče ke královopolskému nádraží, kde zmizí v podzemí a Brno z větší části protéká v potrubí. Trasu původního toku dodnes připomínají místní jména, jako například teplárna Červený mlýn, ulice Rybníček, Příkop a Ponávka. Potok, jehož koryto bylo před nedávnem vyhloubeno v parku Lužánky, sice teče místy, kudy kdysi Ponávka protékala, ale jeho voda s ní nemá nic společného. Je napájen z vodovodní sítě a vodu v uzavřeném okruhu ženou čerpadla.
Vody Ponávky se někde v průmyslových čtvrtích mezi Křenovou a Dornychem spojí se Svitavským náhonem, společně protečou "hnědou zónou" města a u můstku spojujícího ulici Jeneweinovu s Komárovským nábřežím se s definitivní platností vlijí do Svratky.

Někdy stojí za to projít zdánlivě známá místa a objevit alespoň pro sebe něco nového. Pro ty, kterým se samostatně moc objevovat nechce, jsou v okolí Ponávky připraveny dvě naučné stezky. V okolí Lelekovic to je stezka Krajem říčky Ponávky. V Lelekovicích na návsi na ni volně navazuje Stezka zdraví, která vede z větší části podél staré Tišnovky a končí v Mokré Hoře. Dobrodružnější povahy mohou zaujmout v dnešní době pomalu mizící chátrající objekty starých továren, jejichž historie někdy sahá až do osmnáctého století. Samostatný průzkum podzemního toku moc nedoporučuju.

Další díly seriálu: Ponávka

Sjednejte si cestovní pojištění online!
Sleva 50% při sjednání online
Cestovní pojištění od 11 Kč na den
Přehledné srovnání nabídek
VYPOČÍTEJ
Rubrika: Tipy na cesty
Seriál: Ponávka
Témata: Přírodní zajímavosti, Brno a okolí
Galerie: 9 obrázků
Názory k článku: celkem 9 (poslední 28.4.2010 17:22)
28.11.2006
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 24.90
Co je to karma a jak funguje?


Galerie k článku

Prameny Ponávky
Prameny Ponávky
Prameny Ponávky
Prameny Ponávky
Ponávka
Ponávka
Ponávka
Ponávka
Ponávka
Ponávka
Ponávka
Ponávka
Fotogalerie k článku Ztracená říčka Ponávka
Zobrazit všechny obrázky — celkem 9 obrázků

Názory k článku

 NadpisVloženoAutor
Z historie Ponávky 29.11.2006 12:01 Milan Kylar
Re: Z historie Ponávky 29.11.2006 12:12 Anonym
Poznámka k říčce Ponávka 19.2.2008 19:35 Anonym
Re: Poznámka k říčce Ponávka 19.2.2008 20:25 Jarda
Re: Poznámka k říčce Ponávka 19.2.2008 23:18 Vlastimil Hanuš
Poznámka č.2 k říčce Ponávka 23.2.2008 19:08 Honza z Brna, co bydlí v Bystrci
Prameny Ponávky 15.11.2008 20:18 Mirek z Brna
Re: Prameny Ponávky 15.11.2008 20:19 Mirek z Brna
Re: Prameny Ponávky 28.4.2010 17:22 Anonym
Cestovatel
Sponzorované odkazy: · nejkrásnější fotky z Čech
Teambuilding · Bond, James Bond
TOPlist