nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Zkušenost s mikropůjčkami v Africe

Témata: Cestování, Afrika

Když jsem se v roce 2009 vrátil z tříměsíční stáže v Keni, kde jsem pracoval především s dětmi v chudinských čtvrtích Nairobi, zaujal mě systém mikropůjček Kiva. Po téměř pěti letech si myslím, že stojí za to se ohlédnout, jak celý můj sociální experiment skončil.

Zkušenost s mikropůjčkami v Africe
Deya is a 28-year-old man from Gaza city in the Gaza Strip. Deya is married and a father of two daughters and two sons. Deya is a fisherman. He fishes in the Mediterranean Sea and sells the fresh fish in Gaza city.

Nejdříve jsem půjčil 25 USD 38 leté ženě z Keni – Pasquelina Muthanje Mucira, která má obchod se dřevem. Pasquelina získala od 25 věřitelů celkem 550 USD, které chtěla použít na nákup surového dřeva před nadcházející sezónou. Vše šlo podle plánu a peníze jsem získal zpět podle plánu. A tak se také stalo a moje úvodní „investice“ se mi vrátila. Proto jsem se rozhodl s půjčkách s Kivou pokračovat a mým dalším „klientem“ byl Deya z Palestiny, který potřeboval půjčit 1000 USD (já opět dal 25 USD) na nákup rybářské lodě a nových sítí. I tuto půjčku jsem v předem domluvené době dostal zpět. Zatím poslední půjčkou na Kivě ja Naseem z Pakistánu, která má malý obchod se zvířaty a na jeho rozšíření potřebovala 250 USD. Tato 39 letá žena má nyní splaceno cca 50 % půjčky a vše jde podle plánu.

Zkušenost s mikropůjčkami v Africe
Pasquelina is 38 years old and married to Silvester. They have one son and one daughter.

Když jsem hledal projekt fungující na stejném principu i u nás, nemusel jsem chodit daleko. Jedna taková neziskovka zaměřená na mikropůjčky, konkrétně pro pěstitele rýže v Tanzánii, vznikla přímo na mojí alma mater. Studenti oboru Mezinárodní rozvojová studia na Univerzitě Palackého dali hlavy dohromady a tak v roce 2011 vzniklo „Maendeleo“ tedy svahilsky „Rozvoj“. Rozvíjet se tahle iniciativa snaží lepší podmínky pro ty, kteří si v první řadě chtějí pomoci sami.

Zkušenost s mikropůjčkami v Africe
Naseem is a 39-year-old married woman who has been running a business selling animals with her husband for past 15 years. She buys animals (baby goats and calves) at low prices, brings them up and then sells them out in the market at higher prices. She makes enough through her business to contribute to the family income.

Prostřednictvím bezúročných půjček malého rozsahu pomohli už bezmála čtyřiceti rodinám přilepšit si díky zvýšení produkce na jejich políčkách. Proto vznikla v oblasti Usangu, kam finance putují, tréninková pole, na kterých si místní zemědělci zdokonalují své znalosti. Vybrat si toho nejsympatičtějšího, kterého byste rádi podpořili, můžete na maendeleo.cz nebo facebookovém profilu OS Maendeleo. Budete-li chtít svoji půjčku zpátky nebo se rozhodnete peníze darovat, záleží jen na Vás.

Autorem článku je Jirka Pánek // doktorand na Katedře rozvojových studií PřF UP Olomouc.

Sjednejte si cestovní pojištění online!
Sleva 50% při sjednání online
Cestovní pojištění do 2 minut i z mobilu
Krytí koronaviru či pojištění storna zájezdu
Sjednat
Rubrika: Rady a zkušenosti
Témata: Cestování, Afrika
Galerie: 3 obrázky
Názory k článku: zatím žádné
18.9.2014
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 21.06
Co je to karma a jak funguje?


Galerie k článku

Zkušenost s mikropůjčkami v Africe
Zkušenost s mikropůjčkami v Africe
Zkušenost s mikropůjčkami v Africe
Zkušenost s mikropůjčkami v Africe
Zkušenost s mikropůjčkami v Africe
Zkušenost s mikropůjčkami v Africe
 

Názory k článku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky.

Cestovatel
TOPlist