nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Zapomenutý ráj Kuna Yala

Téma: Panama

Hned za kolumbijsko-panamskou hranicí, na karibském pobřeží, navštívili jsme autonomní území národa Kuna – Kuna Yala (známé také jako Islas de San Blas). Nevěděli jsme, do čeho jdeme, většina turistů mezi Panamou a Kolumbií stále ještě létá, nebo se nechává převážet na jachtách (Cartagena – Panama City).

Capurganá (Kolumbie)
Kdyby se soutěžilo o nejklidnější hraniční přechod, Capurganá vyhraje.

Donedávna zapovězená trasa podél pobřeží nechvalně známého Darienu se však otevírá turistům s neuvěřitelnou rychlostí. Nám se podařilo vychytat ten velmi krátký okamžik mezi tím, kdy kolumbijským územím v oblasti okolo města Turbo procházeli jen ti nejotrlejší dobrodruzi a tím, kdy celou tuto oblast zalije vlna turistů cestujících mezi Jižní a Střední Amerikou.

Capurganá (Kolumbie)
Jedna fotka z čerpací stanice

Z Turba motorovým člunem do Capurganá, kde je imigrační, chvilku pobýt, protože si to malebné karibské městečko zaslouží, pak další loďkou do Puerto Obaldía, prvního panamského městečka, zašedlé vojenské a policejní posádky, kde se po vybalení všech věcí z batohu a sehnání dvou fotokopií pasu dostane panamské razítko. Jsme tu a cesta na Kuna Yala může začít.

Čekáme v restauraci, kde došlo snad úplně všechno, venku prší a rozhodujeme, co dál. Potřebujeme se dostat na dvě hodiny vzdálený ostrov Caledonia, čtvrtý ostrov v pořadí, ze čtyřiceti obydlených ostrovů na více než třistakilometrovém pobřežním pásu. Lodní doprava tu moc nefunguje, je spíše nahodilá a dnes ráno právě odjela jedna loď. Ostatních pár turistů, co taky přijelo z Kolumbie, nasedá do letadla a letí do Panama City. Padá na nás lehká deprese. Co tu budeme dělat? Nezbláznili jsme se? Puerto Obaldía, ač Karibik, není místo, kde by člověk chtěl zůstat déle než pět minut.

Kuna Yala (San Blas)
A to už je ostrov Caledonia na Kuna Yala

V průběhu dne se vyhlídky na nějakou loďku ještě zhoršují. Největší otrava je to, že nikdo nic neví. Prostě pořád chodíme po městě, ptáme se, ověřujeme, čekáme. Nakonec přespáváme u jednoho pána v rodině. Patří mezi národ Kuna Yala a my se tak s jejich kulturou poprvé setkáváme. Dozvídáme se třeba, že čas od času na ostrovech týden bůhvíco kouří při jakýchsi rituálech ve velkých společenských chýších a pak další týden nedělají vůbec nic, žádná škola, žádná práce, nic.

Další den vypadá úplně stejně beznadějně, přestože hlídkujeme v přístavišti už od šesti ráno. Kdo počká, ten se dočká. Brzo přijíždí kolumbijská obchodní loď vykupující na ostrovech kokosy a kapitán je ochotný pasažéry svést, za 15 dolarů na osobu. Než však vyřídí všechny formality a prodá, co prodává, a nakoupí, co nakupuje, „stopujeme“ si člun s kolumbijskými výletníky mířící právě tam, kam chceme. Na ostrov Caledonia.

Kuna Yala (San Blas)
Každý domek má svou kadiboudu do křišťálově čisté klidné karibské vody. Barevné rybičky se postarají o vše...

No a tady začíná ten zapomenutý ráj. Cestou nás doprovází delfíni a létající ryby. Pak vystupujeme na ostrově, kde žije nahečmaných tisíc velmi milých lidí v jednoduchých chýších většinou bez elektriky. Základy turistické infrastruktury byly položeny, na ostrově je jedna chýška pro cizince a jedna restaurace. Jsme jediní hosté. Zůstáváme několik dní, potápíme se, jezdíme po okolí ve vydlabané kánojce, jíme ryby a děláme šašky místním dětem.

Odjíždíme jen velmi neradi. Další ostrovy jsou blíže a blíže civilizaci, přibývá televizních antén, zděných budov, ale lidi jsou pořád stejně milí a spokojení se svým klidným ostrovním životem.

Kuna Yala (San Blas)
Nejlepší pohledy jsou z dlabané kánojky - hlavního dopravního prostředku

Kuna Yala získalo svou autonomii v roce 1930, každý ostrov má svého starostu (stařešinu, představeného), který má největší slovo.

Lidé Kuna se živí rybolovem, sběrem a exportem kokosových ořechů do Kolumbie a prodejem artesanie – uměleckých předmětů. Cestují často do Panama City, vzdělávají se a nejsou žádným zapomenutým ostrůvkem divochů. S nadšením udržují své zvyky a vychutnávají svůj způsob života.


Kuna Yala (San Blas)
Opět záběr na kadiboudu.
Kuna Yala (San Blas)
Ukázka tradičního tance. Ženy chodí tradičně oblečeně stále, muži v kraťasech a tričku s nápisem.
Kuna Yala (San Blas)
Rybolov a sběr kokosových ořechů je hlavním zaměstnáním
Kuna Yala (San Blas)
Pozdní večer na kraji vesnice
Kuna Yala (San Blas)
Kolumbijská loď s nakoupenými kokosovými ořechy a dalším harampádím
Kuna Yala (San Blas)
Další kolumbijská loď, nákup kokosových ořechů
Kuna Yala (San Blas)
Ostrovy, kde se nebydlí

Další díly seriálu: Latinskou Amerikou křížem krážem

Sjednejte si cestovní pojištění online!
Sleva 50% při sjednání online
Cestovní pojištění do 2 minut i z mobilu
Krytí koronaviru či pojištění storna zájezdu
Sjednat
Rubrika: Zážitky z cestování
Seriál: Latinskou Amerikou křížem krážem
Téma: Panama
Galerie: 18 obrázků
Názory k článku: celkem 1 (poslední 3.9.2010 09:16)
1.9.2010
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 21.62
Co je to karma a jak funguje?


Galerie k článku

Kuna Yala (San Blas)
Kuna Yala (San Blas)
Capurganá (Kolumbie)
Capurganá (Kolumbie)
Capurganá (Kolumbie)
Capurganá (Kolumbie)
Puerto Obaldía
Puerto Obaldía
Kuna Yala (San Blas)
Kuna Yala (San Blas)
Kuna Yala (San Blas)
Kuna Yala (San Blas)
Fotogalerie k článku Zapomenutý ráj Kuna Yala
Zobrazit všechny obrázky — celkem 18 obrázků

Názory k článku

 NadpisVloženoAutor
pěkné 3.9.2010 09:16 [email protected]
Cestovatel
TOPlist