nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Zaniklé městečko Zahrádka u Ledče nad Sázavou

Témata: Historické památky a města, Kraj Vysočina, Vysočina

Zaniklé městečko Zahrádka
Pohlednice z první poloviny XX. století vydaná Pardubickou Fotobromkou,

Při napouštění přehradní nádrže Švihov na řece Želivce budované jako zásobárna pitné vody pro Prahu a část Středočeského kraje zanikl městys Zahrádka u Ledče nad Sázavou. Skutečně zatopena byla sice jen dolní část této dříve střediskové obce, z důvodu hygienické ochrany však byli vysídleni všichni obyvatelé a z dvou set čísel popisných zůstal zachován jen historicky a umělecky cenný kostel a čtyři další účelově využité objekty.

První písemná zmínka o obci Zahrádka pochází z roku 1219, kdy tuto ves daroval král Přemysl Otakar I. Vyšehradské kapitule. V roce 1928 měla 1187 obyvatel. Oficiální tečkou za životem městečka Zahrádky bylo slavnostní a poslední zasedání Místního národního výboru, které se uskutečnilo 10. září 1976.

V roce 2008 se tradiční Zahrádecká pouť uskuteční 14. června a 25. října vždy od 14 do cca 16 hodin.

V sobotu 14.6. bude v kostele sloužena mše svatá, následovat bude kulturní program, příležitostná výstava o historii městečka a zajištěna bude i možnost občerstvení. V sobotu 25.10. se uskuteční „Dušičkové setkání“ s výstavou a kulturním programem.

Městečko leží na silnici II/130 mezi městy Ledeč nad Sázavou a Humpolec u odbočky na Kaliště.
Zaniklé městečko Zahrádka
Historicky cenné nástěnné malby v kostele býbvalého městyse Zahrádka čekají na restaurování. Malby jsou jedním z mála dochovaných vyobrazení genealogie českého vládnoucího rodu Přemyslovců.

Většina z obyvatel Zahrádky našla nový domov na pro ně vybudovaném sídlišti Plácky v Ledči nad Sázavou, ve Světlé nad Sázavou nebo v Humpolci. Někteří odešli za svými příbuznými do vzdálenějších měst a obcí. Na své městečko však nezapomněli. Stále se sem vracejí a ukazují svým potomkům, kteří již obec Zahrádka nezažili, kde stával jejich dům, zahrada, obchod…

V kostele sv. Víta v bývalém městečku Zahrádka u Ledče nad Sázavou je možno shlédnout unikátní nástěnné malby z let 1340 – 1350, které jsou jedním z mála dochovaných vyobrazení genealogie českého vládnoucího rodu Přemyslovců. Tři pásy výzdoby v presbytáři kostela po ikonografické stránce navazují na nástěnné malby v románské kapli sv. Kateřiny ve Znojmě. Malby jsou v původním stavu a čekají na restaurování, které bude možné provést spolu s opravou interiéru kostela až po celkovém vysušení stavby.

Dalšími stavebně historickými prvky kostela vybudovaného po roce 1219 jsou jižní románský portál, gotická křížová klenba a středověká dlažba zákristie, gotická střílnová okénka ve věži a kamenné zdobené kropenky u obou vchodů.

Občanské sdružení pro oživení paměti města Zahrádka – Přátelé Zahrádky bylo založeno v roce 2001. Sdružení je dobrovolným, nevládním, neziskovým sdružením občanů a právnických osob, které spojuje zájem na zachování kulturních a historických památek zatopené obce Zahrádka u Ledče nad Sázavou. Základními cíli sdružení jsou chránit kulturní a historické památky obce Zahrádka, zejména kostel Sv. Víta s nástěnnými malbami, jako součást kulturní paměti regionu i symbol oživení zatopené obce, vrátit obci Zahrádka jméno, jejím jménem publikovat a pořádat kulturní akce.

Členové sdružení budou rádi, pokud jim zapůjčíte k využití jakékoli fotografie, plánky, texty či předměty vážící se k městečku Zahrádka u Ledče nad Sázavou a jejím obyvatelům. Kontakty a další podrobnosti najdete na www.zahradka.e­uweb.cz

Objekt se nachází v I. ochranném pásmu vodárenské nádrže a je možné jej navštívit pouze dvakrát ročně při akcích občanského sdružení Přátelé Zahrádky za laskavého svolení Národního památkového ústavu a Povodí Vltavy.

Občanské sdružení „Přátelé Zahrádky“ pořádá od roku 2001 pravidelně kulturní vzpomínkové akce v kostele v Zahrádce. Tradiční „Zahrádecká pouť“ je pořádána zpravidla nejbližší sobotu ke svátku Sv. Víta (15.6.). Druhou tradiční akcí je, rovněž sobotní, vzpomínkové setkání ke svátku Všech Svatých (1.11.).

Sjednejte si cestovní pojištění online!
Sleva 50% při sjednání online
Cestovní pojištění od 11 Kč na den
Přehledné srovnání nabídek
VYPOČÍTEJ
Rubrika: Tipy na cesty
Témata: Historické památky a města, Kraj Vysočina, Vysočina
Galerie: 8 obrázků
Názory k článku: celkem 1 (poslední 1.6.2012 12:00)
2.6.2008
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 26.88
Co je to karma a jak funguje?


Galerie k článku

Znak bývalého městyse Zahrádka
Znak bývalého městyse Zahrádka
Zaniklé městečko Zahrádka
Zaniklé městečko Zahrádka
Zaniklé městečko Zahrádka
Zaniklé městečko Zahrádka
Zaniklé městečko Zahrádka
Zaniklé městečko Zahrádka
Zaniklé městečko Zahrádka
Zaniklé městečko Zahrádka
Zaniklé městečko Zahrádka
Zaniklé městečko Zahrádka
Fotogalerie k článku Zaniklé městečko Zahrádka u Ledče nad Sázavou
Zobrazit všechny obrázky — celkem 8 obrázků

Názory k článku

 NadpisVloženoAutor
Zaniklá krása kolem Želivky. 1.6.2012 12:00 ladislav kurtej
Cestovatel
Sponzorované odkazy: · nejkrásnější fotky z Čech
Teambuilding · Bond, James Bond
TOPlist