nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Začala sezóna terénních a městských šifrovacích her

Témata: Sport a cestování, Česko

Šifrovací hra
Šifrovací hry probíhající v terénu jsou stále oblíbenější. Záběr pochází z devátého ročníku TMOU.

Letošní sezónu týmových terénních a městských her spojených s luštěním šifer zahájila o minulém víkendu hra Zimoc, která proběhla v ulicích Brna. V chladném předjarním období se luštiči přesunou do tepla ke svým internetovým přípojkám ke hře Sendvič, jejíž pátý ročník proběhne 1. 3. 2008. Hra Sendvič neprospívá jenom mozkovým závitům hráčů. Probíhá totiž v rámci kampaně „30 dní pro neziskový sektor“ a účastnický poplatek každého týmu je věnován přímo ve prospěch neziskové organizace, kterou si hráči sami zvolí. Sezóna pak skončí v listopadu dvěma nejnáročnějšími akcemi, legendární TMOU a rozsáhlou Octoginta Octo.

Lidé jsou ochotni cestovat kvůli různým věcem. Jedním z důvodů, proč stále větší skupina lidí jezdí dál, než do sousedního města, jsou týmové šifrovací hry, které si nacházejí stále více příznivců nejen mezi mladými lidmi. Boom těchto her zahájila brněnská TMOU pořádaná neformálním sdružením Instruktoři Brno. Poměrně nenápadná noční akce odkazující se na závod Open Blood spustila na začátku listopadu 2000 lavinu, která se rozšířila nejen po celém Česku, ale dostala se i za hranice (Nachtschicht v Dortmundu a Quest ve Švédsku).

Během několika let dostaly šifrovací hry různou podobu. Prakticky klonem původní hry je pražská Bedna konaná v jarních termínech a odlehčená brněnská DNEM… určená zejména hráčům, kteří z různých důvodů nemohou absolvovat dlouhou noční akci v chladné části roku. Autoři dalších nových her pak začali buď opouštět lineární model (Matrix nebo Pardubická šifrovací orientační hra), začali ve větší míře zapojovat Internet (Exit, Lamí stezkou), přidali hrám příběh (Pewnost), případně povolili i jiné než pěší možnosti přesunu (Za NOSEM). Od roku 2005 probíhá vždy v červnu v brněnských ulicích pod názvem Temno i vozíčkářská verze hry pořádaná občanským sdružením Domov pro mne. Kapitolou samou pro sebe je rozsáhlá a velice náročná několikadenní akce Octoginta Octo přímo navazující na svého předchůdce 66 hodin.

Výčet her v tomto článku není zdaleka kompletní. Asi nejpodrobnější seznam najdete v kalendáři šifrovacích her. Kromě informace o termínech jsou zde i odkazy na stránky jednotlivých akcí. Velice pozitivní zprávou je to, že prakticky všechny jsou nekomerční a týmy nadšenců je pořádají často na profesionální úrovni bez nároku na odměnu.

Ještě poznámka na závěr. Pokud se chcete některé hry zúčastnit, tak neváhejte. Zájem často překračuje možnosti organizátorů a u některých her dokonce musela vzniknout internetová kvalifikace, ve které týmy soutěží o možnost účasti. Tento postup mimo jiné přispívá k tomu, že si hry mohou uchovat vysokou náročnost a stávají se tak výzvou pro své účastníky.

Sjednejte si cestovní pojištění online!
Sleva 50% při sjednání online
Cestovní pojištění od 11 Kč na den
Přehledné srovnání nabídek
VYPOČÍTEJ
Rubrika: Zprávy
Témata: Sport a cestování, Česko
Názory k článku: zatím žádné
17.2.2008
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 19.76
Co je to karma a jak funguje?


Názory k článku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky.

Cestovatel
Sponzorované odkazy: · nejkrásnější fotky z Čech
Teambuilding · Bond, James Bond
TOPlist