nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Za plameňáky k jezeru Bogoria

Témata: Zvířata a ZOO, Přírodní zajímavosti, Keňa

Národní rezervace Lake Bogoria

Národní rezervace Lake Bogoria leží asi dvě hodiny severně od známějšího jezera Nakuru, a přestože jej mnoho turistů přehlíží, určitě stojí za minimálně jednodenní zastávku při Vaší cestě na západ Keni. Mimo populaci téměř dvou milionů plameňáků můžete obdivovat horké prameny a gejzíry, víc než 300 druhů ptactva, zebry, želvy, či stáda buvolů.

Za plameňáky k jezeru Bogoria

Velké riftové údolí

Jezero Bogoria o rozloze 34 km2 je součástí riftového údolí, které se táhne západní částí Keni. Z Nairobi se k jezeru dostanete cestou přes Nakuru, kde musíte změnit matatu směr Marigat. Z malého městečka Marigat je to již jen několik kilometrů k severní bráně rezervace, přesto je výhodnější zaplatit matatu, než jít tuto cestu pěšky. Matatu Vás zaveze až k bráně Loboi, což je hlavní vstup do rezervace.

Vstup na vlastní nebezpečí, aneb noční procházka parkem

K parku jsme přijeli okolo šesté hodiny večer a hned jsme se vydali směrem ke vstupní bráně. Jaké pak bylo naše zklamání, když nás z bezpečnostních důvodů do parku nepustili. Od letošního jara nedovolují stanovat v národní rezervaci a vstup bez vozidla je po setmění zakázaný. Prý kvůli lvům, ale že nás za 50 USD svezou k jezeru a zpátky. Takže jsme pochopili, že se jedná o klasický trik na západní turisty a začali smlouvat.

Mezi pravidly vstupu do parku je napsáno, že návštěvníci vstupují na vlastní nebezpečí, takže po asi hodinovém smlouvání, hádání se a zase smlouvání se nám podařilo vstoupit do národní rezervace Bogoria „na vlastní nebezpečí“. Bohužel se již blížila noc, takže jsme se jen trochu prošli po okolí a již za tmy jsme se vrátili k bráně, kde jsme postavili stany a šli spát.

Za plameňáky k jezeru Bogoria

Plameňáci, gejzíry a školní výlet

Jezero Bogoria je známé především jako útočiště stovek tisíc plameňáků. Přestože se nejedná o tak známou destinaci jako je blízké jezero Nakuru i zde můžete bez problémů spatřit tyto růžové krasavce, kteří okupují břehy jezera a tvoří místy až několik desítek metrů široké růžové plochy.

Mimo plameňáků jsou obrovským lákadlem jezera i horké prameny a gejzíry, jichž zde má být až 200. Jelikož jsem krátce před cestováním po Keni pobýval na Islandu, byl jsem velmi skeptický, ale po několika malých „bublaninách“ jsme objevili docela luxusní gejzíry, které dosahovaly výše několika metrů.

Za plameňáky k jezeru Bogoria

U jednoho z gejzírů jsme se potkali s autobusem školáků z nedaleké základky, kteří zde byli na exkurzi. Připojili jsme se k nim právě ve chvíli, když jim pan učitel vysvětloval, jak fungují horké prameny. Jako praktickou demonstraci si vybral vaření. Do igelitového pytlíku vložil několik vajec a poté je ponořil do bublající vody. Po asi deseti minutách vajíčka vytáhl a mohlo se svačit.

Pokud se budete pohybovat v této oblasti a nebude zrovna spěchat, za návštěvu stojí i jezero Baringo, které je jen několik kilometrů severně. Pokud budete mít štěstí, uvidíte hrochy, krokodýly a mnoho jiného. My jsme bohužel neměli času nazbyt, takže tuto lokalitu jsme museli vynechat.
Za plameňáky k jezeru Bogoria

Oběd, safari a pokračujeme v cestě

S učiteli jsme se domluvili, že nás vezmou autobusem zpátky k bráně, která byla od nás vzdálená asi 20 km, takže jsme si v klidu a stínu snědli nachystaný oběd a vyčkali konec přednášky o tektonice a zvířeně oblasti. Cestou zpátky jsme ještě navštívili zátoku, kde odpočívaly zebry, a už se na nás valily otázky typu: A jaké je to žít v Evropě? Máte tam taky zebry? A jaktože máš tak jemné vlasy? Cestu k bráně parku jsme tedy strávili ve společnosti velmi zvědavých školáků v přeplněném autobuse.

V kempu u parku rezervace jsme si dali zaslouženou chlazenou Coca-Colu, sbalili stany a vydali se do další destinace. Příští cíl – Viktoriino jezero!

Matatu = minibus, nejlevnější způsob hromadné dopravy. Jede, až když je plný, takže si občas můžete chvíli počkat.

Za plameňáky k jezeru Bogoria

Orientační ceny

100 Ksh=1 euro=cca 26 Kč

Spojení (stejné ceny platí pro cestu zpět)

Nairobi – Nakuru – 200 Ksh

Nakuru – Marigat – 200 Ksh

Marigat – Bogoria – 75 Ksh

Oběd v Marigat – 100 Ksh/osoba

Vstupné do rezervace – 2 000 Ksh/den

Povolení ke kempování – 500 Ksh/stan/noc

Sjednejte si cestovní pojištění online!
Sleva 50% při sjednání online
Cestovní pojištění do 2 minut i z mobilu
Krytí koronaviru či pojištění storna zájezdu
Sjednat
8.1.2010
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 15.04
Co je to karma a jak funguje?

Cestovatel
TOPlist