nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Za betlémy do podhůří Orlických hor

Témata: Kultura, Orlickoústecko

Beltlémářská tradice má v podhůří Orlických hor velmi dlouhou tradici. Můžete se o tom přesvědčit při návštěvě více měst Podorlicka. Letos největší výstavu betlémů naleznete v Rychnově nad Kněžnou. Jsou zde nejen betlémy z Čech, ale i zajímavá sbírka jihoamerických betlémů. Další známou a stálou výstavu betlémů naleznete o kousek dále v Třebechovicích pod Orebem.

Betlémy z kraje Orlických hor
výstava betlémů v Rychnově nad Kněžnou

Betlémy, někdy také nazývané jesličky, si před vánocemi lidé stavěli v domcích z nejrůznějších dostupných materiálů, poté co je císař Josef II. zakázal stavět v kostelích. Betlémářsví v těchto krajích je velmi rozšířené více než 2 století a nyní se po těžké době, kdy se o něm za „minulého režimu“ nesmělo mnoho mluvit, opět bouřlivě ožívá.

Hlavní část betlému se skládá z výjevu narození Ježíška v chlévě – jesličkách, okolo jesliček bývá celá řada postaviček, které přinášejí dary a nesmí zde samozřejmě chybět ani andělé a ovce. Lidé a krajina v betlémě je inspirovaná místem vytvoření, které lidoví malíři znali vždy lépe než biblický Jeruzalém. Na Tři krále se do betléma přidávají i postavičky tří mudrců. Na vytváření postaviček u některých rodinných betlémů se podílelo i několik generací, takže původně malé betlémy časem zabíraly poměrně velkou část pokoje.

V čase vánoc je dodnes živá tradice chození po betlémech. Ale protože je o betlémy obrovský zájem, tak se tato tradice udržuje jen v úzkém okruhu betlémářů a jejich přátel. Nicméně v muzeích a výstavních síních naleznete celou řadu velkých betlémů.

Betlémy z kraje Orlických hor

jihoamerické betlémy
jihoamerické betlémy z výstavy "Betlémy z kraje Orlických hor" v Rychnově nad Kněžnou

Jedenáctý ročník regionální výstavy podorlických betlémů. Na této výstavě se podílejí východočeská muzea, soukromí sběratelé a jsou zde i betlémy od současných tvůrců. Výstava je otevřena do 30.12. ve velkém sále Společenského centra v Rychnově nad Kněžnou.

Třebechovické muzeum betlémů

V tomto muzeu naleznete nejslavnější pohyblivý betlém tří Josefů. Rolník Josef Probošt přišel s nápadem postavit největší betlém na světě a začal se stavbou. Řezbář Josef Kapucián vyřezal většinu postaviček a Josef Friml je autorem mechanismu. Tento unikátní betlém ale i další současné i historické kousky můžete v muzeu vidět až do konce října přístího roku.

Betlémy v České Třebové

V čase vánoc jsou v místním Kulturním centru opět k vidění místní betlémy o kterých se více dočtete na stránkách: http://ct.upce­.cz/ctb99/.

Ousteckoorlické betlémy

Tradiční betlémářské město pořádá výstavu Vánoce a betlém. Jedná se o výstavu betlémů, které vyrobily děti ze základních a mateřských škol. K vidění jsou betlémy z papíru, skla, keramiky, malované a zajímavě pojaté závěsné betlémy.

Sjednejte si cestovní pojištění online!
Sleva 50% při sjednání online
Cestovní pojištění od 11 Kč na den
Přehledné srovnání nabídek
VYPOČÍTEJ
Rubrika: Tipy na cesty
Témata: Kultura, Orlickoústecko
Galerie: 7 obrázků
Názory k článku: celkem 1 (poslední 27.12.2007 09:43)
27.12.2007
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 16.89
Co je to karma a jak funguje?


Galerie k článku

Betlémy z kraje Orlických hor
Betlémy z kraje Orlických hor
Betlémy z kraje Orlických hor
Betlémy z kraje Orlických hor
jihoamerické betlémy
jihoamerické betlémy
Betlémy z kraje Orlických hor
Betlémy z kraje Orlických hor
Betlémy z kraje Orlických hor
Betlémy z kraje Orlických hor
jihoamerické betlémy
jihoamerické betlémy
Fotogalerie k článku Za betlémy do podhůří Orlických hor
Zobrazit všechny obrázky — celkem 7 obrázků

Názory k článku

 NadpisVloženoAutor
Máslový betlém 27.12.2007 09:43 Anonym
Sponzorované odkazy: · nejkrásnější fotky z Čech
Teambuilding · Bond, James Bond
TOPlist