nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Vypuštěná Brněnská přehrada

Témata: Příroda a krajina, Brno a okolí

Vypuštěná Brněnská přehrada
Voda stále odtéká spodní výpustí. Hladina je na historickém minimu od roku 1939, kdy se přehrada začala napouštět. Odkryté jsou zhruba dvě třetiny přehradního dna.

Posledních pár let připomínala Brněnská přehrada málem už od jara něco jako celosvětové úložiště špenátové polévky. Množství sinic ve vodě už začalo být tak velké, že to prakticky bránilo nejen rozumnému rekreačnímu využívání, ale pomalu začal být ohrožený i život pod vodou. Padlo tedy rozhodnutí přehradu vyčistit. Na jaře letošního roku (2009) proto začalo velké vypouštění a následné vápnění břehů. Pokles hladiny se zastavil v květnu a hned po skončení přehlídky ohňostrojů se začala přehrada znovu vypouštět, až hladina dosáhla historického minima. V současné době je deset metrů pod normální výškou (na zimu se každoročně snižuje o 5 metrů). V rámci čištění se nechá provzdušnit dno a bude vybagrovaná část sedimentů v zátoce u Sokolského koupaliště a v oblasti Rokle. Kromě to by měly pod vodou přibýt aerační věže, které budou přehradu provzdušňovat. Toho, že jinak zaplavená místa se ocitla na suchu, se musí využít i jinak. Probíhají revize a oprava přehradní hráze a přibude nová opěrná zeď v bystrckém přístavišti přehradní flotily. Pokud vše dobře půjde, měla by být na jaře 2010 přehrada znovu napuštěná.

Vypuštěná Brněnská přehrada
Postupné vypouštění vody vytvořilo na břehu abrazní lavice.

Návštěvníků vypuštěné přehrady od jarních měsíců, kdy se začalo s vypouštěním, ubylo, ale stále stojí za to se sem zajít podívat. Zaplavená zůstala jen třetina celkové plochy přehrady. Svratka teče svým původním korytem až někam mezi Rokli a Osadu, obnažené dno se zazelenalo. I přes to, že zde roste jen rdesno a všudypřítomná invazní netýkavka žláznatá, můžete při pohledu ze skalních vyhlídek získat představu o tom, jak zdejší krajina vypadala před napuštěním přehrady. Můžete posoudit, zda je pravda, že Brněnská přehrada je jedním z krajinářsky nejpovedenějších vodních děl, které sice zničilo peřeje v hlubokém údolí Svratky, ale dokázalo s okolní krajinou rychle splynout a rovnocenně je nahradit. Můžete se přidat ke skupinkám vodáků, kteří si nenechají ujít příležitost sjet si původní tok Svratky. Není to nemožné, ale musíte si dát pozor na to, kde vystoupíte z lodi. Zvlášť po dešti byste mohli uvíznout v bahně. V dolní části přehrady stihlo díky letnímu počasí bahno už vyschnout natolik, že se po něm dá při troše opatrnosti chodit. Můžete zkusit své štěstí a pokusit se zahlédnout zbytky starých Kníniček, které přehrada zaplavila. Obec stávala kousek od restaurace U lva zhruba v úrovni hotelu Přehrada. Lev na pomníku padlým za I. sv. války se dívá směrem, kterým obec stávala. Nepočítejte ale s tím, že toho moc uvidíte. Sedmdesát let pod vodou stavbám rozhodně neprospělo a vrstva bahna na dně je dost silná. Pověsti o věži kostela vystupující nad hladinu při nízkých stavech vody patří pak už vyloženě do kategorie báchorek. V Kníničkách kostel nikdy nebyl, stávala tu jen kaplička.

Více než mnoho slov poví několik obrázků. Co se nevešlo pod článek, najdete v galerii.

Vypuštěná Brněnská přehrada
Pohled z hráze na Brněnskou přehradu. V místech, kde je výběžek lesa na břehu na pravé straně snímku, stávala kdysi obec Kníničky.
Vypuštěná Brněnská přehrada
Rybáři na přehradu nezanevřeli. Chodí sem i když je vody málo a procházka mezi vším, co do přehrady za ta léta napadalo, není zrovna nejpříjemnější.
Vypuštěná Brněnská přehrada
Zasněný cyklista na Sokolském koupališti stojí na mole, které běžně bývá asi metr nad hladinou a za zvýšených stavů zmizí pod vodou.
Vypuštěná Brněnská přehrada
Houpačka pro skoky do vody na Sokoláku
Vypuštěná Brněnská přehrada
Svratka teče svým původním korytem. Dostat se k ní ale v těchto místech nedá. Bahno člověka neudrží.
Vypuštěná Brněnská přehrada
Při pohledu ze skal nad přehradou se vzory v bahně stávají rájem pro fotografa hračičku.
Vypuštěná Brněnská přehrada
Lodní zastávka Cyklistická je letos opuštěná stejně jako celá lodní trasa.
Vypuštěná Brněnská přehrada
Tak nějak vypadal kdysi pohled na hrad Veveří...
Vypuštěná Brněnská přehrada
Na řeku se vydávají i vodáci. Ne všude se ale dá z lodi bezpečně vystoupit na břeh. Tady pod hradem Veveří to jde.
Vypuštěná Brněnská přehrada
Všudypřítomná netýkavka žláznatá (Rolleyova) zarůstá spolu s rdesnem obnažené dno hlavně v horní části přehrady.
Vypuštěná Brněnská přehrada
Hospoda Sinice... Jak případný název pro podnik u přehrady, která se od sinic právě čistí.
Vypuštěná Brněnská přehrada
Tady, v úrovni Osady původní koryto končí a řeka se vlévá do toho, co zbylo z "brněnského moře".
Vypuštěná Brněnská přehrada
Při vypouštění přehrady se sice škeble sbírají, ale některé svému osudu neuniknou.
Vypuštěná Brněnská přehrada
Dno v místech, kde bahno již stihlo vyschnout láká k procházkám i všelikým skopičinám.
Vypuštěná Brněnská přehrada
Na dně přehrady se toho najde... Taky třeba stíhač tanků a zbytky munice ze II. světové války.
Vypuštěná Brněnská přehrada
Bahno ze dna přehrady se může stát nepříjemnou pastí...
Sjednejte si cestovní pojištění online!
Sleva 50% při sjednání online
Cestovní pojištění do 2 minut i z mobilu
Krytí koronaviru či pojištění storna zájezdu
Sjednat
7.8.2009
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 25.06
Co je to karma a jak funguje?

Cestovatel
TOPlist