nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Východní Keňa s batůžkem

Témata: Národní parky, Potápění, Moře a mořská pobřeží, Keňa

Východní pobřeží Keni s batůžkem aneb Jde to i s malým rozpočtem

Když se řekne Keňa, Mombasa, východní pobřeží Afriky, většina cestovatelů se jen zasní a řekne si, že je to destinace pro bohaté. Krásy Afrického pobřeží ovlivněného arabskou kulturou lze však objevovat i s nízkým rozpočtem. Pokud nemáte na čtyřhvězdičkové hotely, soukromé safari a luxusní restaurace, zkuste objevovat krásy Afriky s několika eury v kapse a malým batohem na zádech.

Východní Keňa s batůžkem

Kde začít?

Pokud cestujete po Keni, měli byste si rezervovat minimálně prodloužený víkend na návštěvu Mombasy a východního pobřeží. Nejdražší položka Vašeho rozpočtu, pokud se rozhodnete objevovat krásy Keni, je vždy letenka, jejíž cena se pohybuje od 13 do 25 tisíc, v závislosti na období a kvalitě letecké společnosti. Jestli máte v plánu cestovat po celé Keni, je výhodnější letět do Nairobi. Pokud je Vaším cílem jen pobřeží, můžete využít přímých letů do Mombasy. Víza lze vyřídit jak na letišti, tak i na britské ambasádě v Praze, první varianta je překvapivě o polovinu levnější.

Spojení mezi Nairobi a Mombasou zajišťuje několik autobusových linek, vlakové a také samozřejmě letecké spoje. Pokud chcete ušetřit za ubytování, můžete zvolit jeden z nočních autobusů, který při troše skromnosti poskytují dostatečné pohodlí i pro spánek, zároveň se jedná i o rychlejší variantu než je vlak, ten jede 15 hodin. Do autobusu nastoupíte v 22:00 v Nairobi a po osmi hodinách cesty se probudíte v úplně jiném světě – v Mombase.

Východní Keňa s batůžkem

Orientační ceny:

 • 100 Ksh = 1 euro = cca 26 Kč
 • Spojení Nairobi – Mombasa
 • Autobus: cca 8 hodin, 700 – 1 500 Ksh
 • Vlak: cca 15 hodin, 400 – 3 000 Ksh (v závislosti na vlakové třídě)
 • Letecky: od 5 500 Ksh

Pobřeží s arabskými vlivy

Mombasa je největším přístavem východní Afriky s historií sahající až do devátého století. V minulosti v Mombase působili Féničané, Řekové, Portugalci, Arabové, Němci a později Britové. Při procházkách historickou částí města na Vás z každého rohu dýchá arabská kultura mísící se s evropským vlivem. Patrně největším lákadlem Mombasy je Fort Jesus, historická přístavní pevnost z roku 1593. Za 8 Euro získáte vstupné do pevnosti, výstavních prostor a také unikátní výhled na staré město a přístav.

Nemáte-li zájem o prohlídku pevnosti, můžete se jen tak toulat v křivolakých uličkách starého města, navštívit místní trh, kde koupíte různé druhy ovoce, jejichž názvy pravděpodobně ani nebudete znát, popíjet tradiční Masala čaj s mlékem v některé ze stovek pouličních jídelen, nebo se nechat zlákat k nákupu v místním obchůdku s africkými suvenýry. „Skvělá cena jen pro Vás pane,“ tuto větu uslyšíte patrně v každém obchodě, ale ať už se rozhodnete pro kterýkoliv, nikdy nezapomeňte smlouvat. Smlouvání je totiž nejen součástí obchodu, ale jedná se i o zábavu pro všechny zúčastněné. Většinou se Vám podaří snížit cenu až o 50 %.

Východní Keňa s batůžkem

Staré město není tolik rozlehlé, takže za dopoledne jej prochodíte několikráte tam i zpět. Mimo staré město můžete navštívit hinduistický chrám zasvěcený bohu Shiva, či monumentální oblouk „Tusks“, který stojí na Moi Avenue a je tvořen z obrovských napodobenin sloních klů ve tvaru písmene M. Tusks byl postaven v 1956 na počest návštěvy britské princezny Margaret a jeho fotografii najdete patrně na však pohlednicích z Mombasy.

Pobřeží severně od Mombasy

Naším cílem byly především pláže na sever od Mombasy, takže jsme se rozhodli ve městě strávit pouze jeden den, přespat v levném hostelu a ráno se vydat autobusem do městečka Gede (asi dvě hodiny na sever od Mombasy). Z Gede to bylo již jen pár kilometrů do malé vesničky a pobřeží Watamu, která je známá svými písečnými plážemi, desítkami hotelů, davy italských turistů, ale také Watamu Marine NP.

Východní Keňa s batůžkem

Z Gede do Watamu jezdí tatuky (mini-motorkové taxi pro 3 osoby), či matatu (minibusy pro 14 osob). První nabídky odvozu začínají na cenách okolo 150 Keňských šilinků (asi 40 Kč), po několika minutách se však lze domluvit na ceně 30 Ksh (asi 8 Kč), což už je standardní cena pro místní a ne cena pro Muzungu (bílé turisty). Ceny ve Watamu jsou o poznání vyšší než v Mombase, či v Nairobi, takže i když budete cestovat s malým batohem a tenkou peněženkou budete zde muset obětovat o několik Euro více.

Přestože se jedná o malou vesničku, možností k ubytování je zde několik desítek. Můžete se ubytovat v jednoduchém pokoji bez toalety za 600–800 Ksh na noc (150 – 200 Kč), nebo také v luxusních plážových hotelech až za 25 000 Ksh na noc (6 250 Kč). My jsme zvolili ubytování v poklidné rodinné vile přestavěné na penzion. Každý návštěvník má k dispozici ložnici (1–2 postele), koupelnu, kuchyň a verandu s postelí a jídelním koutem. Cena začíná na 1 500 Ksh na noc, ale pokud smlouváte, můžete se dohodnout na ceně okolo 1 200 Ksh za noc (za dvě osoby).

Watamu a okolí

Watamu nabízí nádherně bílé písečné pláže, ale také možnosti k výletům do okolí. Nejbližší možností (cca 5 km) je městečko Gede, ve kterém se nacházejí středověké ruiny ze 13. století. Podle některých zdrojů se jedná o nejvýznamnější kulturní památku východního pobřeží Afriky. Jedná se o město, opuštěné okolo 18. století svahilskou elitou, které pohltil les a bylo znovuobjeveno až v po více než sto lety. Stejně jako v národních parcích je zde různé vstupné pro obyvatele Keni a turisty. Jako zahraniční turista zaplatíte 500 Ksh za vstup a za dalších 300 Ksh na skupinu si můžete najmout místního průvodce, který Vás provede celou oblastí. Vzhledem k tomu, že většina zřícenin není vůbec popsaná, je vhodné si průvodce najmout, ale samozřejmě můžete také zvolit variantu samostatné prohlídky.

Východní Keňa s batůžkem

Pokud se raději věnujete sportu, nabízí Vám Watamu široké možnosti vyžití od windsurfingu, přes potápění až po kiting. Levnou variantou potápění, která však stále přináší zajímavé zážitky a adrenalin je výlet lodí do Watamu Marine NP s možností šnorchlování v oblasti korálových útesů. Cena za dvou hodinový výlet včetně zapůjčení vybavení a vstupu do národního parku je opět velmi proměnlivá. První nabídky většinou začínají okolo 3 000 – 3 500 Ksh, avšak po chvíli smlouvání a ujišťování, že se jedná o skvělou cenu jen pro Vás, se lze dohodnout na ceně okolo 2 000 Ksh.

Návrat do Nairobi

Pláže na sever od Mombasy jsou příjemným místem pro výlet spojený s aktivním i pasivním odpočinkem na pobřeží. Za 4 dny naplněné cestováním, dobrodružstvím, dobrým jídlem i zábavou zaplatíte okolo 15 000 – 20 000 Ksh (3 750 – 5 000 Kč) včetně ubytování, dopravy, stravy i doprovodných aktivit a několika suvenýrů.

Východní Keňa s batůžkem

Výdaje během cestování:

 • Pokoj pro dvě osoby v Mombase: 500 Ksh
 • Autobus Nairobi – Mombasa: 900 Ksh
 • Autobus Mombasa – Gede: 200 Ksh
 • Pokoj pro dvě osoby ve Watamu: 1 200 Ksh
 • Doprava po okolí místními matatu (minibusy): 30 Ksh za jízdu
 • Vstupné do Gede zřícenin: 500 Ksh
 • Oběd v levnější restauraci: 400 – 1 000 Ksh
 • Autobus Gede – Mombasa: 200 Ksh
 • Autobus Mombasa – Nairobi: 700 Ksh
Sjednejte si cestovní pojištění online!
Sleva 50% při sjednání online
Cestovní pojištění do 2 minut i z mobilu
Krytí koronaviru či pojištění storna zájezdu
Sjednat
16.10.2009
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 19.30
Co je to karma a jak funguje?


Galerie k článku

Východní Keňa s batůžkem
Východní Keňa s batůžkem
Východní Keňa s batůžkem
Východní Keňa s batůžkem
Východní Keňa s batůžkem
Východní Keňa s batůžkem
Východní Keňa s batůžkem
Východní Keňa s batůžkem
Východní Keňa s batůžkem
Východní Keňa s batůžkem
Východní Keňa s batůžkem
Východní Keňa s batůžkem
Fotogalerie k článku Východní Keňa s batůžkem
Zobrazit všechny obrázky — celkem 8 obrázků

Názory k článku

 NadpisVloženoAutor
Pěkný článek. 23.10.2009 09:47 Jan Krása
Re: Pěkný článek. 27.11.2009 13:29 Jirka Panek
Cestovatel
TOPlist