nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Tip na knihu: Xibalba, Zbyněk Kučera Holub

Témata: Historické památky a města, Guatemala

Román Xibalba (vyslovuje se Šibalbá) nese jméno podle mýtického podsvětí starých Mayů. Toto slovo pochází z mayského „xib“, což označuje hrůzu nebo místo děsu. Xibalba je říší smrti, nacházel se v ní soudní dvůr pro zemřelé a domy s různými druhy posmrtných trestů. Do 16. století se podle tradice věřilo, že vchodem do Xibalby je jeskyně v okolí Cobánu v Guatemale. Někteří indiáni kmene Quiché ze skupiny Mayů tvrdí, že tato oblast je stále spojena se smrtí. Jeskynní systém v blízkém Belize je taktéž považován za možný vchod do Xibalby.
Dalším ztělesněním cesty do Xibalby je podle indiánů Quiché tmavá brázda v Mléčné dráze. Mayské lidové pověsti tvrdí, že se Xibalba fyzicky nachází v Orionově pásu…

Xibalba

Tajemství Xibalby již po staletí přitahuje historiky, snílky i dobrodruhy. Autor knihy se nechal inspirovat indiánskými pověstmi (především mayským eposem Popol Vuh) a způsobem, jakým staří Mayové vnímali čas. Vznikl tak dobrodružný příběh s prvky fantastiky a mystiky, který je prodchnutý spoustou zajímavých informací o dávných kulturách Střední Ameriky. V románu se čtenář setkává s postavami z mayské mytologie a ožívají v něm místa, která dodnes vyhledávají lidé ze všech koutů světa.

Pokud byste se chtěli dozvědět o této knize více, můžete navštívit stránky nakladatelství Zoner Press (http://www.zo­nerpress.cz/…a­zie/xibalba).

O edici knih Zoner Fantazie se můžete dozvědět i na Facebooku

Sjednejte si cestovní pojištění online!
Sleva 50% při sjednání online
Cestovní pojištění od 11 Kč na den
Přehledné srovnání nabídek
VYPOČÍTEJ
27.2.2010
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 13.57
Co je to karma a jak funguje?

Sponzorované odkazy: · nejkrásnější fotky z Čech
Teambuilding · Bond, James Bond
TOPlist