nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

STAROVĚKÁ VERGINA

Štít a brnění makedonského krále Filipa II, otce Alexandra Velikého, jeho koruna v podobě zlatého věnce s 313 dobovými listy, jeho osobní předměty ze slonové kosti i zlatá pohřební truhlice s motivem slunce na víku, v níž byl uložen popel mrtvého krále si můžete prohlédnout v úžasném muzeu, které se nachází asi 12 km od města Vergina v oblasti Imathia, 70 kilometrů jihozápadně od Thessaloniki. Muzeum můžete navštívit během pobytu v Nei Pori, popřípadě během dovolené v některém z dalších letovisek na Olympské riviéře. Impozantní muzeum bylo otevřeno roce 1993. Využívá nejmodernější technologie tak, aby byly zajištěny ideální podmínky pro ochránění vzácných exponátů. Hrobky makedonských králů v podstatě zůstaly na stejném místě, kde byly odkryty. Okolo nich byla vybudována podzemní budova, která vypadá jako hliněné mohyla. Kromě vlastních hrobek, je tu otevřená plocha 1000 m², kde jsou vystaveny vzácné nálezy, chráněné elektronickými systémy nejen před možnou krádeží, ale i pro zachování stálé teploty a vlhkosti.

truhlice

Návštěvník vchází do temného prostoru. V tlumeném osvětlení se před ním postupně odkrývají fantastické monumenty, vitríny s osobními předměty králů, zlatými šperky a zbraněmi. Spatříte úžasné mozaiky, působivé nástěnné malby a bohatě vyřezávané pohřební postele zdobené slonovinou. Samotné hrobky se nachází v nižší úrovni muzea, jsou tu celkem čtyři samostatné hroby a malý chrám Heroon. Hrobka Filipa II. měří 9,50 x 5,50 m a má dlouhé předsálí a velkou čtvercovou pohřební komoru. Zvenčí vypadá jako dórský chrám, má mramorové dveře a vlysy. V pohřební komoře byl nalezen sarkofág s nepozoruhodnějšími exponáty muzea. V předsálí hrobky byla nalezena další truhlice, která pravděpodobně obsahovala popel Kleopatry, Filipovy ženy.

Poslední hrobka s největší pravděpodobností patří Alexandru, synovi Alexandra Velikého., jehož matkou byla královna Roxana. Podobá se hrobce Filipa II., ale je trochu menší. Také zde se našla truhla s popelem a zlatý věnec, zbraně, vázy a vyřezávané pohřební postele zdobené slonovinou.

Řecký archeolog Manolis Andronikos na základě svých dlouholetých výzkumů předpokládal, že by se v tomto místě mohlo nacházet starověké město Aigai , sídlo makedonských králů. Jeho úsilí bylo korunováno začátkem listopadu roku 1977, kdy došlo k odkrytí bohaté hrobky. Od počátku bylo zřejmé, že se jedná o pohřebiště významné osoby. Na základě všech indicií pak bylo potvrzeno, že se jedná o hroby krále Filipa II. Makedonského a jeho nejbližších.

Sjednejte si cestovní pojištění online!
Sleva 50% při sjednání online
Cestovní pojištění od 11 Kč na den
Přehledné srovnání nabídek
VYPOČÍTEJ
8.12.2017
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 8.04
Co je to karma a jak funguje?

Cestovatel
Sponzorované odkazy: · nejkrásnější fotky z Čech
Teambuilding · Bond, James Bond
TOPlist