nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Stará Tišnovka - po stopách zrušené železnice

Témata: Železnice, Brno a okolí

Propustek

Železniční trať Brno - Tišnov (mezi přáteli důvěrně zvaná Stará Tišnovka) má poměrně zajímavou historii. Některé její části slouží dodnes, z jiných potkáte už jenom zbytky náspů a některé zachovalé mosty.

Trať Brno - Tišnov byla slavnostně otevřena v červenci 1885 za účasti c.k. polního maršála arcivévody Salvátora. Postupně byla prodlužována, nakonec vedla přes Žďáru nad Sázavou až do Havlíčkova (Německého) Brodu.

Jednokolejná trať Brno - Tišnov byla slavnostně otevřena v červenci 1885 za účasti c.k. polního maršála arcivévody Salvátora. Koncesi na stavbu trati získala soukromá společnost StEG (Společnost státní dráhy). Dodnes se v okolí náspu můžeme setkat s jejími hraničními kameny. Postupem času byla trať prodlužována, v roce 1905 vedla až do Žďáru nad Sázavou (zhruba dnešní trať Tišnov - Bystřice nad Pernštejnem - Nové Město na Moravě Žďár nad Sázavou). Ze Žďáru trať poté navázala na již existující trať do Havlíčkova (Německého) Brodu.

Zbytky mostu v Husovicích
Z mostu, kde trať v Husovicích křížila silnici, zbyly už jenom pilíře a název ulice Tišnovská.

Po okupaci Československa v roce 1938 nabyla tišnovská trať strategického významu, protože neprocházela zabraným územím, druhá trať do Prahy (přes Českou Třebovou) už ležela v Sudetech. Proto začala rychlá stavba nové dvoukolejné trati Brno - Havlíčkův Brod, která měla původní jednokolejku nahradit. Stavba pokračovala i po válce a první části trati byly otevřeny v roce 1953. Nová trať už byla trasována jinak než původní a tak většina nádražních budov staré trati přestala sloužit svému účelu.

Zbytky trati můžete najít na leteckém snímku v různých částech Brna (např. starý most v Husovicích nebo vlečka do armádního skladu v Kr.Poli), některé části jsou volně přístupné dodnes a můžete je navštívit. Pravděpodobně nejdostupnější je část z Mokré Hory do České, podél které vede značená stezka.

Po stavbě nové trati v jiném trasování Stará Tišnovka postupně zanikala. Její stopy můžeme dodnes najít na leteckých snímcích, některé části je možné i navštívit.
Bývalý násep
Vedle náspu staré Tišnovky dnes vede cyklostezka.

Jak trať navštívit?

Cestu můžete začít na nádraží v Brně - Řečkovicích. Nejlépe se tam dostanete vlakem z hlavního nádraží či z nádraží Brno - Královo Pole, popř. autobusem MHD 42. Stanice Brno - Řečkovice je stále ještě v zóně brněnské IDS 101 (takže můžete jet i na šalinkartu). Za nádražím je podchod pod tratí a za ním most přes říčku Ponávku. Pokud se vypravíte se proti proudu, na silnici zahnete doprava, dostanete se až k městské části Mokrá Hora, kde začíná Stezka zdraví. Ta Vás povede podle říčky Ponávky a bývalé trati až do České (cca 5 km).

Zbytky mostu

Stezku můžete projet na kole i pěšky. Pěší turisté mohou pokračovat třeba na Babí lom, cykloturisté mohou zamířit třeba do Kuřimi či přes Vranov do Blanska.

Pokud se dostanete na nádraží v České, můžete si všimnout i původní staniční budovy (jako jedna z mála sloužila i po přetrasování) po levé straně trati a zajímavé nakládací rampy po pravé straně trati. A že na té rampě nemůžete najít nic zajímavého? Už není u kolejí...

Sjednejte si cestovní pojištění online!
Sleva 50% při sjednání online
Cestovní pojištění do 2 minut i z mobilu
Krytí koronaviru či pojištění storna zájezdu
Sjednat
Rubrika: Tipy na cesty
Seriál: Železniční zajímavosti
Témata: Železnice, Brno a okolí
Galerie: 18 obrázků
Názory k článku: celkem 2 (poslední 28.11.2008 17:17)
13.4.2006
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 25.46
Co je to karma a jak funguje?


Galerie k článku

Říčka Ponávka
Říčka Ponávka
Bývalý násep
Bývalý násep
Násep
Násep
Propustek
Propustek
Zbytky mostu
Zbytky mostu
Zbytky mostu
Zbytky mostu
Fotogalerie k článku Stará Tišnovka - po stopách zrušené železnice
Zobrazit všechny obrázky — celkem 18 obrázků

Názory k článku

 NadpisVloženoAutor
Bonus navíc - mapa 13.4.2006 13:50 Věroš Kaplan
Je to správné označení? 28.11.2008 17:17 [email protected]
Cestovatel
TOPlist