nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Stará huť u Adamova - poznejte historii železa

Témata: Technické zajímavosti, Živá historie, Historické památky a města, Moravský kras a okolí

Moravský kras je místo s krásnou přírodou a plné jeskyní. Ale v tomto krásném koutě se od nepaměti dobývala a zpracovávala železná ruda. Po této činnosti jsou zde stále patrné stopy a několik zachovalých technických památek. Jednou z nich je i Stará huť u Adamova, ve které je i muzeum Železářství střední části Moravského krasu.

Historie železářství v Josefovském údolí se zde začala psát již v pravěku, nedaleko odtud v Býčí skále se nalezla halštatská kovárna, kde zpracovávali železo předkové keltů. Po příchodu slovanů se toto území změnilo ve výrobnu tehdy vzácného železa v malých pecích. Surové železo se zpracovávalo v hamrech - kovářských dílnách, kde se využívalo vody pro pohon bucharů a měchů.

Ukázková tavba železa
Replika slovanské pece na tavbu železa.
Jak se z železné rudy získávalo surové železo pro další zpracování můžete na vlastní oči vidět během experimentálních a ukázkových tavbách v replikách slovanských železářských pecí. Tyto tavby zde pravidelně pořádá Technické muzeum v Brně a jejich termíny naleznete i na webu www.starahut.com, který se zabývá historií železářství v Moravském krasu.

V 17. století začala stavba vysokých pecí, které umožňovali produkovat více kvalitního železa. Těžba a výroba železa se v Moravském krasu udržela do konce 19. století, kdy byla pro nedostatek surovin zastavena. Díky rozvoji železářství vznikla z malých osad v údolí řeky Svitavy dvě mladá průmyslová města - Blansko a Adamov, který se do konce 19. století nazýval Staré Hamry.

Z huti kterou zde vybudoval Jan Adam z Liechtensteina se zachovala vysoká pec, která tvoří dominantu celého areálu, a několik budov - bývalá modelárna Kameňák (dnes muzeum) a hrázděný hostinec nazývaný Švýcárna (nyní ekologické volnočasové centrum Švýcárna patřící Hnutí Brontosaurus, pro veřejnost bývá otevřen během akcí).

Pec Františka, postavená kolem roku 1736, byla naposledy přestavěna v roce 1840 a sloužila až do roku 1877. Pec používala moderní zařízení na předehřívání vháněného vzduchu. Základna pece má rozměr 12x12 m a dosahuje výše 10 m. V roce 1852 byly postaveny pece na výrobu vápna, které byly vytápěny tzv. kychtovými plyny, které během tavby unikají z vysoké pece. V roce 1971 začala rekonstrukce pece a celého areálu.

Stará huť u Adamova
Pohled na vysokou pec Františku a budovu muzea při cestě od Adamova.

V Kameňáku můžete navštívit expozici Železářství střední části Moravského krasu. Dozvíte se zde vše o železářství od jeho počátku až po období největšího rozmachu a budování vysokých pecí. S provozem hamrů a hutí vás seznámí jejich pohyblivé modely. Najdete zde i archeologické nálezy a ukázky výrobků místních železáren.

Areál státní technické rezervace se nachází v Josefovském údolí u Křtinského potoka přibližně 3 km východně od Adamova. Dostanete se sem po silnici, turistickém značení a cyklostezkách ze Křtin, od Adamova, nebo od Olomučan u Blanska. Letecký pohled a přesné umístění areálu naleznete na Mapy.cz.
Sjednejte si cestovní pojištění online!
Sleva 50% při sjednání online
Cestovní pojištění od 11 Kč na den
Přehledné srovnání nabídek
VYPOČÍTEJ
4.5.2006
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 21.25
Co je to karma a jak funguje?


Galerie k článku

Althamr
Althamr
Ukázková tavba železa
Ukázková tavba železa
Ukázková tavba železa
Ukázková tavba železa
Ukázková tavba železa
Ukázková tavba železa
Ukázková tavba železa
Ukázková tavba železa
Ukázková tavba železa
Ukázková tavba železa
Fotogalerie k článku Stará huť u Adamova - poznejte historii železa
Zobrazit všechny obrázky — celkem 13 obrázků

Názory k článku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky.

Cestovatel
Sponzorované odkazy: · nejkrásnější fotky z Čech
Teambuilding · Bond, James Bond
TOPlist