nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Názor: Re: rodný Žižkov a poznámky k článku

(Diskuse: Názory k článku: Pražské zahrady, zastavení čtyřicáté třetí - Vrch svatého Kříže a Parukářka - zelené srdce Žižkova)

Když se vymotáte z žižkovských uliček, dostanete se na opačnou stranu ráje. Na tu ještě krásnější. Do srdce Žižkova, zeleně pražské. Stezkou můžete vystoupat na Vrch svatého Kříže, místo spíše známé pod obecným názvem Parukářka. Žižkováci to tady jednu dobu nazývali přízviskem Na Křížku. Údajně tu kdysi bývalo popravčí místo, ale tuto nedoloženou informaci někteří historici popírají. Nyní tu stojí svérázná hospoda s výhledem na starou Prahu, s jakým se může chlubit málokterý lokál v hlavním městě. V okolí hospůdky i přilehlém parku je spousta laviček.


Počet příspěvků v diskusi celkem 7 (poslední 27.9.2014 12:21)

Re: rodný Žižkov a poznámky k článku | V.Novák
27.9.2014 12:21 | Reagovat

Dobrý den, děkuji za hezky napsaný článek. Autorka se nešetřila když sháněla podklady. Popis Žižkova jako chudší a svérázné čtvrti sedí. Je i pravda, že hospod a hospůdek tam bylo habaděj, ba i hambaté slečny a nedůtkliví frajeři se tam vyskytovali, ne však v míře neobvyklé, hlavně dotvářeli kolorit. Málo lidí si dnes dovede představit jak se čas od času na pavlači sejdou na jedné straně ženské na drby a na druhé chlapi na partičku mariáše. Mezi tím běhali po baráku mladší kluci a holky. Starší se obvykle uklidili z očí někam na dvorky. Židovské pece se nachází na pozemcích za nákladovým nádražím. Samotný vrch Křížek bývala prašná planina se zbytky jednoho pískoviště a oválem stromků zápasících o bídné žití. Ovšem za zdí v Kapslovně (Parukářka), tam byly nádherné zalesněné a zatravněné prostory pro všechna možná dobrodružství. Tuto poslední divočinu se začátkem 50tých let pokusili kutivovat a proměnit v žižkovský park kultury a oddechu (s mizerným úspěchem). Divočina se ze Žižkova stala až poté v návaznosti na stopku investic v očekávání plošné přestavby.

Reaguje na názor: rodný ŽižkovReklama:

Sponzorované odkazy: · nejkrásnější fotky z Čech
Teambuilding · Bond, James Bond
TOPlist