nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Názory k článku: Pražské zahrady, dovětek - moje Praha


Během více než roku jsme prošli mnoha pražskými zahradami a parky, jejich historií i současností. O Praze a jejích památkách nejen o zeleni, která dělá Prahu Prahou by se dalo psát velmi a velmi dlouho. Seriál by mohl mít klidně dílů jednou tolik. Ale všeho do polosyta, je staré známé pořekadlo. Je alespoň volný prostor pro vás samotné, projít se pražskými uličkami a pražskou zelení a najít si to své místečko srdci nejbližší a svůj zelený koutek, kde se dá spočinout a jen tak dlouze sedět a rozjímat.

Prošli jsme se spolu již mnoha stoletími Prahy, nejen jejími zahradami, ale i jejich historií i současností. Pro mnohé Praha vzdálená stala se tak Prahou blízkou, romantickou a měnící se s časem. Snažila jsem se ukázat stavební i kulturní minulost míst, najít bohatství pražských zákoutí, jejich netušené detaily stejně tak jako dané architektonické základy odvíjející se od zpracování každé jednotlivé lokality v kontextu s dobou, ve které zahrada či park původně vznikaly. Pokoušela jsem se nalézt vývojovou kontinuitu života Prahy jako takové. Město je živý organismus, rostoucí a měnící se s věkem svých více jak tisíc let.


Počet příspěvků v diskusi celkem 33 (poslední 2.3.2009 13:17)

Super | Ilona
5.9.2008 08:55 | Reagovat | Sbalit

Gratuluji – opravdu krásné články, obzvlášť ten poslední a pro mne osobně ještě ten o Praze 6, kde bydlím, ten chytil i za srdíčko! A líbí se nejen mne, ale i mému tatínkovi, kterému je tisknu a on si je pak vždy s velkým zaujetím čte. A jelikož zde žije celý život, tak má na co vzpomínat a s čím porovnávat… Fotogalerie k článkům byla vždy také nádherná! :-D

Re: Super | Hanka
5.9.2008 09:24 | Reagovat | Sbalit

Opravdu velmi zdařilý seriál. Vstřebala jsem velmi mnoho informací z mnoha různých oborů, bylo to nejen o příjemných procházkách Prahou.

Re: Super | Jana
15.9.2008 15:31 | Reagovat | Sbalit

Také moc děkuji, články jsou velmi poetické a přitom i informativní a poučné. Nejde o nějaké školometské poučování, ale laskavé vidění světa kolem sebe, zasazování do kontextu historie a navíc inspiraci….za tu především moc děkuji.

poděkování | Dana Bláhová
5.9.2008 10:51 | Reagovat | Sbalit

Děkuji za poučné články z kterých jsem se dozvěděla spoustu zajímavých informací. Musím říci, že jsem poctivě prošla zahrady všechny a pořídila si své vlastní fotografie, ovšem méně zdařilé než jsou ty Vaše.Pokaždé jsem načerpala spoustu energie.Věřte že díky Vám jsem prožila nádherné léto v Praze a jejích parcích.některé jsem znala, jiné jsem šla teprve poznávat.Jelikož jsem již dlouhá léta sama, na mých procházkách mě vždy provází můj věrný společník fotoaparát. :-D Díky vašim článkům jsem vždy přesně věděla kam se vydat a vracela jsem se spokojená a s novými poznatky.Za moje srdíčko mě chytila Botanická zahrada v Troji a Trojský zámek, tam se vždy ráda budu vracet.Tuto sobotu se chystám objevit nově dokončenou Rajskou zahradu na Žižkově a bude tam mnohé k vidění od nádherných záhonů až po originálně pojatou fontánu, slavnostní otevření jsem bohužel nestihla, pracovala jsem. Děkuji ještě jednou za články i krásné fotky.Neuvažovala jste o vydání článků knižně, je jistě mnoho lidí, které by kniha potěšila.Přeji Vám mnoho dalších úspěchů a dobré světlo. :lol: Dana Bláhová

Poděkování za seriál článků | Jitka
5.9.2008 12:03 | Reagovat | Sbalit

Dobrý den, chtěla bych autorce poděkovat za skvělý nápad a hlavně za zapsání takové spousty krásných postřehů a také za fotografie! Jsem také z Prahy 6, takže i mě, coby patriotku velmi potěšil článek nejvíce potěšil článek o zahradě na Praze 6! Ovšem velmi mě na srdíčku pohladil i závěrečný článek o Praze vůbec. Ač jsem jí mnohokrát za svůj život prošla pomalu křížem krážem, tak za mnohé autorčiny postřehy musím poděkovat. :lol:

Mimořádný seriál | Petr Halíř
5.9.2008 12:07 | Reagovat | Sbalit

Vidím, že zatím píšou samé ženy. Tak jako zástupce mužů bych také rád přidal svůj názor. Seriál je opravdu mimořádný, má hodnotu hlavně tím, že informace v něm jsou současné a fotografie z míst z doby nedávné. Je to super inspirace k procházkám Prahou, ale načerpal jsem také mnoho vědomostí, čehož si cením, zejména proto, že to bylo zcela nenásilnou formou. Za nějaké kompletní vydání bych se také přimlouval.

Gratuluji | Jana Lichá
5.9.2008 12:16 | Reagovat | Sbalit

Škoda, že je seriál u konce. Jsou ještě zahrady v Praze o kterých by se dalo psát, i když chápu, že jsou již menší a informací by o nich asi nebylo mnoho. Vznikají jak píšete nové, ráda bych věděla kde. Bylo by fajn, kdybyste se časem k seriálu vrátila a ještě nějaké nové info zejména o nově zřízených zahradách průběžně doplňovala. Všechny díly jsem si četla moc ráda a to nejsem rodilá Pražačka, žiju tady jen přechodně. Díky Vám jsem si ale k Praze získala ten správný vztah.

Re: Gratuluji | Dana Bláhová
5.9.2008 13:31 | Reagovat | Sbalit

na této adrese najdete jeden z nových parků v Praza 3 a je opravdu moc pěkný http://www.no­vinky.cz/…zah­rada.html

Krásné | Toník
5.9.2008 12:54 | Reagovat | Sbalit

Myslím, že paní Filipové se podařilo nejen nám všem zprostředkovat současnou podobu krásných zahrad v Praze, ale ještě nás provést jejich historií. V tomto posledním, shrnujícím článku jsem opravdu na okamžik spatřil Prahu dávných dob, kdy Vltava na svých bedrech nesla množství ostrůvků a lidé měli úplně jiné výhledy než my dnes. Tato představa mne fascinuje. Vaše články způsobily, že bych se rád dostal časem o něco zpět a snad jen koutkem oka nahlédl do jejich světa. Kdo ví, třeba se z nějaké romanticé zahrady, při západu slunce, ve chvíli kdy romantika umožňuje vše, dostanu tam, kam bych tak rád. No vidíte, k jakému poetikování mne Vaše články inspirují :-)

Dalsi podekovani... | tamushf
5.9.2008 15:33 | Reagovat | Sbalit

Ivo, predne obrovska gratulace za krasny a skvele vypracovany serial. Pak taky podekovani za nadherne cteni. Mas uzasny cit pro jazyk. Me jsi dneska rozbrecela uz jen nadpisem. Jiste, je to taky okolnostma – moje cesta do CR byla opet zrusena a presunuta az na 2009, takze jsem namekko… Obsah clanku me prenesl do doby, kdy jsem v ramci nejiste budoucnosti absolvovala PIS kurs pro pruvodce a zamilovala si to mesto jeste vic nez kdy pred tim. Praha je mesto s obrovsky silnou magii. Bohuzel, tahle magie, kdyz nekdo z Prahy odejde zpusobuje, ze pak breci jak zelva nad clankama jako je ten tvuj…

Praha - vějíř výhledů | Jana Šveřičková
5.9.2008 20:20 | Reagovat | Sbalit

a to se mi na Vašich článcích líbí,dobré postřehy, logika, rozšíření úhlů pohledů na věc nebo na místo. Doufám, že se tento pojem vžije obecně stejně jako třeba Praha stověžatá. Díky Vašemu vyprávění o místech a výhledech jsem jich několik navštívila a určitě nelituji, byla to nádhera. Seriál Vám musel dát neskutečně práce, vzít stovky hodin času. Věřte ale, že to pro nás čtenáře určitě stálo za to. Bylo to nejen krásné počtení, ale i podívání na Vaše skvělé fotografie. Určite se sem ráda budu vracet a na seriál o pražských ostrovech se těším už teď.

Slovo redaktora | Vlastimil Hanuš
5.9.2008 21:21 | Reagovat | Sbalit

Když mi před zhruba před rokem a půl přistál v počítači mail s Ivaniným nápadem na seriál věnovaný pražským parkům a zahradám, říkal jsem si, fajn, bude aspoň na léto něco, co by mohlo zaujmout nejen obyvatele města, kteří se budou snažit prchnout před vedrem, ale třeba i turisty uondané neustálým chozením po památkách. Myslím, že ani autorka v té době netušila, jakého džina z lahve vlastně pouští.

Seriál doslova rostl pod rukama a dá se říct, že začal žít vlastním životem. Kolegové nás dokonce začali podezírat, že seriál neskončí, dokud bude v Praze jediný nepopsaný kus trávy mezi kolejemi. Nakonec jsme se domluvili, že seriál zhruba po roce ukončíme. Zabrzdit takový rozjetý vlak ale dalo dalších deset dílů práce. V rámci zachování alespoň základní logiky a ve snaze pokrýt alespoň nejtypičtější rysy celého rozmanitého území Prahy těch dílů prostě přibývalo a přibývalo. I tak se nakonec na spoustu, třeba zrovna vašich oblíbených, míst nedostalo. Za podmínek, ve kterých celý seriál vznikal, ani nemůže být nějakým komplexním inventárním dílem. Jde o do jisté míry subjektivní výběr autorky ještě navíc místy omezený dostupností informací. Jeho cíl byl ale jiný. Šlo o to inspirovat vás k pozornějšímu pohledu na místa, kterými denně procházíte, nebo je máte kousek za domem. To se snad povedlo a pražské zahrady, doufám, přinesly inspiraci a přiměly k trochu jinému pohledu na městskou zeleň i obyvatele dalších měst. Pokud vím, tak v současné době seriál pokrývá zhruba třetinu pražských parků a zahrad. Velká část těch, které nejsou zmíněny je tak jako tak veřejnosti nepřístupná.

Můj osobní obdiv patří autorce. Naprosto nedovedu odhadnout, kolik času jí zabralo shánění informací a příprava textu, o objíždění Prahy kvůli nafocení jednotlivých lokalit nemluvě. Sám jsem dělal jen drobné korektury textu a s větší nebo menší lítostí trošku redukoval počty obrázků v galeriích. Tím se dostávám i k možnosti knižního vydání. Bohužel to v podmínkách, ve kterých vznikal seriál, není reálné. Připravit aspoň trochu kvalitní text o pražských zahradách tak, aby snesl kritéria kladená na slušnou publikaci, kterou si pražské parky rozhodně zaslouží, je práce pro kolektiv autorů a štáb lidí v redakci. To nemluvím o shromáždění aktuálního obrazového materiálu v dostatečném množství a kvalitě. To nejde dělat po odpolednách a večerech ve volném čase v jednom člověku. O nějaké formě dalšího využití seriálu uvažujeme, ale chvíli nám to potrvá.

Na závěr mám pro vás, milí čtenáři, kteří jste si pražské parky a zahrady oblíbili, jště jednu dobrou zprávu. Na podzim začne vycházet seriál věnovaný pražským ostrovům.

Re: Slovo redaktora | Petr Marek
7.9.2008 13:00 | Reagovat | Sbalit

Já to vidím tak, že slečna ( nebo paní Filipová) v serii svých článků soustředila velmi kvalitní text s širokým pojetím informací až tak, že předčila celý kolektiv autorů. O to víc klobouk dolů, že to dokázala úplně sama včetně neuvěřitelného množství obrazového materiálu. Kdykoli jsem si půjčil některou z knih o pražských zahradách dočkal jsem se maximálně 2 fotografií místa, tady bylo pod jednotlivými články kolem 20 až 50 fotografií ze všech úhlů pohledů, jen proto si bylo možno o místě udělat dokonalý obrázek. Mimochodem na knihu nečekám, protože jsem si každý díl pravidelně tiskl jako mnozí moji známí a docela slušnou knížku z toho materiálu již mám. Věřím, že i v budoucnu se k textům i fotografiím budu rád vracet. Např. moje známá si zase díly vypalovala na DVD včetně fotografií a vypadá to také moc hezky. Paní ( slečno?) Filipová, chci jen poděkovat za velmi kvalitní a čtivé texty, shromáždění mimořádného množství informací a fotografie, které krásně ilustrují dané lokality.

Děkuji | Vlasta Fišrová
5.9.2008 21:41 | Reagovat | Sbalit

Ta láskyplná slova mě dojímají… také mám moc ráda Prahu, děkuji za toto vyznání a smekám pomyslný klobouk před autorkou, která tomu všemu věnovala nepředstavitelné množství času a práce. Máte můj obdiv, Ivano.

Pohlazení po duši | Martin
5.9.2008 21:46 | Reagovat | Sbalit

Přiznám se, že Praha je pro mne často synonymem chaosu, spousty aut, smogu a mnoha dalších neradostí dnešní civilizace. Seriál o parcích od paní Filipové je ale nemalým počinem, který i nám, zarytým venkovánkům pomáhá uvědomit si, že i zde je mnoho koutů, kam se lze skrýt a načerpat krásu do duše. A za to patří naší autorce díky.

Díky | Markéta
5.9.2008 22:07 | Reagovat | Sbalit

Díky za nesmírně poutavý seriál, za BÁJEČNÉ fotografie, za množství zajímavých iformací!

Nesouhlas | Martin
5.9.2008 23:20 | Reagovat | Sbalit

Právě jsem dočetl příspěvek Vlastimila Hanuše a musím se přiznat, že ve mě některé jeho formulace vyvolaly zvláštní pocit nesouhlasu. Tak především se nedomnívám, že jde z větší části o autorčin subjektivní způsob seznámení nás se zahradami. Jsem přesvědčen a z každého článku to vyznívá, že autorka podstoupila náročnou cestu internetových i knižních rešerší za účelem shromáždění co nejkvalitnějších informací. Fakt, že k tomuto hutnému jádru připojila i své vlastní vnímání toho kterého místa a osobní vzpomínky, žádný z jejich článku nedeobjektivizuje, naopak dává jim nádech čtivosti na rozdíl od jiných rádoby odborných publikací. Dále se také domnívám, že pokud by nějaká kniha stála za vydání, byla by to tato. Větší část práce je totiž již vykonána. Věřte mi, mám s tím své vlastní zkušenosti. Sám před vydáním knihy stojím. Osobně se domnívám, že cílem takových článků jsou jeho čtenáři. A nutno dodat, že série o zahradách jich má dle mého soudu naprosto nejvíce. Nejde o to, že jich má nejvíce právě tato série, ale že dává lidem chvilky radosti a pozvnesení. Proto věřím a doufám, že si autorka bude brát k srdci zejména reakce, které vyjadřují co jim série přinesla v jejich vnitřním životě.

Re: Nesouhlas | Vlastimil Hanuš
6.9.2008 00:05 | Reagovat | Sbalit

Možná jsem se nevyjádřil zcela přesně, možná jsem při psaní příspěvků byl ovlivněn korespondencí, která mezi námi probíhala v průběhu psaní seriálu. Naprosto nesnižuji kvalitu informací, které Ivana nashromáždila. Upřesňování a doplňování mnohdy probíhalo ještě v rámci kontroly náhledů článků již nahrubo připravených v redakčním systému. Vlastní vnímání míst a vzpomínky či drobné příhody dodávající článkům čtivosti také nezpochybňuji, naopak. Snažil jsem se reagovat spíš na to, že v průběhu vydávání chodily reakce typu napište ještě o tom nebo onom parku či zahradě, je tam taky pěkně nebo je to tam zajímavé. Bohužel ne všechno se dá fyzicky stihnout a pak je nutno vybírat. Kriteria jsou pak částečně objektivní daná třeba rozumnou dostupností informací či místa samého, nebo subjektivní daná třeba jen „obyčejnou“ sympatií k danému místu. Myslím, že v případě tohoto seriálu se objektivita i subjektivita výběru projevily tím nejlepším způsobem. Souhlasím s tím, že by stálo za to parky nějakým způsobem vydat i s tím, že velká část práce je již vykonána. K dotažení projektu do podoby knihy by ale bylo ještě poměrně dost práce potřeba. Každopádně jsem rád, že se celý seriál setkal s tak kladným ohlasem a mě samotnému bude týdenní dávka pražských zahrad také chybět.

gratulujem | ivan
6.9.2008 22:12 | Reagovat | Sbalit

ta námaha stala za to,milujem Prahu a ty si ju podložila turistom na striebornej mise

Dobre | Michal Stein
8.9.2008 14:49 | Reagovat | Sbalit

Skvělé završení seriálku, věřím, že to vše bylo po autorské i přípravně rešeršní stránce nesmírně náročné na čas. Kritických připomínek k seriálu jako celku moc nemám! jistě,. bylo by se možné přebírat v detailech a nuancích jednotlivých dílů, ale o to nyní NEJDE! Je to jako celek, v rámci žánru (a autorčiných možností, asi vyčerpávající, nepovrchní, ale zase nikoli zbytečně detailní. Zaroveň je naprosto přesně cítít, že autorka se v seriálu angažovala nejen stovkami hodin přípravy, ale i po emocionální stránce, jak napovídá každá z jednotlivých statí. Michal Stein

Filipova ma "filipa" | Ivan Herfurt
8.9.2008 15:03 | Reagovat | Sbalit

Jako profesionální spisovatel (autor 20 knih encyklopedického žánru a nositel ceny UNESCO 1987 za encyklopedickou literaturu), scenarista, dlouholetý televizní dramaturg a hlavně filmový historik (starší ročníky – pokud vůbec čtou tento server – mne jistě znají jako dramaturga legendárních pražských kin Klub a Ponrepo) se mohu erudovaně vyjádřit k celé stati. Filipová prokázala, že je nadmíru zručnou autorkou. Její texty působí vyváženě, nikoli redundantně a HLAVNĚ – nikdy nesklouzne do laciného popisu nebo mentorské pozice. Autorka ví o čem píše. Volila – vhodně pro zpracovávaný – žánr i formu a v momentech, kdy postrádala hlubší informace z historie popisované lokality, tak vhodně napřela čtenářův zrqak spíše k současnosti. líbí se mně její kultivovaný styl i jazyk. Prostě – autorka Filipová má „filipa“. Pouze doufám, že není dcerou (či manželkou?) komunistického předáka Filipa? K tomu by mi ale vůbec ona (ani její tvorba) nesedly. dr. Ivan Herfurt,Csc.

Praha i pro nevidomé | Veronika
9.9.2008 10:58 | Reagovat | Sbalit

Moc hezky popsané a klobouk dolů, v takhle krátkém podání obsáhnout všechna důležitá fakta, krásu i poznání o Praze. Praha očima Ivanky, ptáků, očima návštěvníka, cizince a samozřejmě rodáka – to znamená, že i nevidomý vidí všechny krásy Prahy. Při čtení tohoto článku naskakují obrazy (i mého města) dokonale a barevně. Když si k tomu člověk ještě pustí Vltavu od Smetany, tak to je krásný zážitek. Děkuji a držím palce (Ivance i nám) do dalších pěkných článků.

Závěrečný článek | Hanka
10.9.2008 12:42 | Reagovat | Sbalit

čtu již po několikáté. Nemohu se ubránit dojmu, že byste měla psát učebnice dějepisu pro školy. Většina dětí nesnáší dějepis pro jeho strohost a hlavně proto, že jim chybí ta nit, která propojuje jednotlivé události, místa, lidi a vztahy. Naprosto jim chybí vazby, jen se naučí zpaměti jednotlivé výseky dějin, které rychle a brzy zase zapomenou. Kdo do nich trochu nahlédne hlouběji jako Vy a dokáže všechny souvislosti logicky spojit a navlékat jako korálky na náhrdelník, měl by své schopnosti více využít. Jsem učitelka ČJ a dějepisu a Vaše informace a různá propojení historických faktů určitě využiju i při výuce. Ještě musím pochválit Vaši vytříbenou češtinu.

Opravdu nádherné | Jana
10.9.2008 14:40 | Reagovat | Sbalit

Paní Ivano,Vaše články mě velmi zaujaly,je vidět,že Prahu znáte velmi dobře a dokážete o ní velmi poutavě psát.Přeji Vám mnoho dalších úspěšných článků,které budu vždy s chutí číst.Jana :-D

Nemám slov..... | Jiří
10.9.2008 14:52 | Reagovat | Sbalit

Opravdu zdařilé,paní Ivano.Nejen celý seriál o pražských zahradách,ale i zdařilá profesionální fota,která tyto články doprovázela se mi velmi,velmi líbila.Je vidět,že jste se každému článku s chutí a s nadšením věnovala.Budu i nadále věrným čtenářem,pokud budete pokračovat třeba i na jiné téma.Blahopřeji Jiří

Pražské zahrady | Dana
12.9.2008 16:06 | Reagovat | Sbalit

Po shlédnutí foteček a přečtení poutavého povídání vztahující se k uvedenému místu, si jistě mnoho čtenářů půjde uvedená místa prohlédnout na vlastní oči.(jako já) Přeji autorce ještě mnoho krásných fotografií a elánu do další práce.Děkuji za všechny čtenáře. Dana

I já děkuju | Ivana Filipová
13.9.2008 23:33 | Reagovat | Sbalit

Ráda bych poděkovala všem za Vaše reakce jak pod článkem tak do mé soukromé pošty. Snažím se každému zvlášť odpovědět a tak se omlouvám, že na některé z Vás dosud nedošlo, ale určitě dojde. Pochopitelně z Vašich kladných reakcí mám radost a jsem ráda, že ty stovky hodin nebyly promarněné. O vydání knížky zatím neuvažuji, protože ty další desítky hodin, které by bylo potřeba do textů investovat momentálně nemám. Zároveň bych ráda poděkovala architektům i zahradním architektům a také zaměstnancům jednotlivých městských úřadů, kteří mi během psaní pomáhali konzultacemi a poskytovali potřebné informace, které nebyly k dohledání v knihovnách či na internetu. Psaní tohoto seriálu mi přineslo mnoho nových kontaktů i příležitostí, za což bych ráda poděkovala redakci cestovatele, který mi umožnil tento projekt prezentovat na svých stránkách. Psát o Praze a jejích zahradách a ostrovech byl můj dávný sen a jsem ráda, že se mi právě prostřednictvím cestovatele splnil. Snad se mi podařilo přiblížit Prahu i Vašim srdcím.

Re: I já děkuju | Katarína
1.3.2009 19:32 | Reagovat | Sbalit

Vážená pani Ivana,

po viac ako 40 rokoch som spolu s mojim manželom v máji 2008 navštívila Prahu, držiac v ruke Vaše opisy pražských záhrad. Boli sme unesení Vašími postrehmi, ktoré sa nám v predstave už doma odvíjali ako film na širokouhlom plátne.(Moji rodičia kedysi bývali v Prahe na Bubenskej,v 50-tych rokoch boli deportovaní.) Spomínam si z farbistého rozprávania môjho neb.otecka na opisy parkov. Tentokrát ste to boli Vy, kto mi robil naozaj živý sprievod. Tento rok sa opäť chystáme navštíviť Prahu – a opäť ste tu Vy – s Vaším seriálom o ostrovoch. Jednoducho úžasné! Úprimne, z celého srdca Vám ďakujeme. Ukázali ste nám nový rozmer Prahy, jej nekonečnú nádheru a mystiku, ktorá je obsiahnutá aj vo Vašich seriáloch. Katarína a Rudolf

víkendy v Praze | Jitka Zahrádková
14.9.2008 23:33 | Reagovat | Sbalit

Díky článkům od paní Ivany mám inspiraci na volné víkendy. Takže z Prahy budeme utíkat na víkendy do Prahy :-D .Je to nejen velmi poučné, ale zároveň relaxační a romantické.Těšíme se celá rodinka na toulky pražskými zahradami.

Gratulace | Radka
23.9.2008 08:47 | Reagovat | Sbalit

Chci poděkovat paní Ivaně za moc krásné články, které tady pravidelně čtu. Jsou super, jen tak dál Radka

Stále se sem vracím | Jana
5.11.2008 12:50 | Reagovat | Sbalit

a je mi líto, že články – zahrady již skončily. Nedávno jsem jela po nábřeží nedaleko Rohanského ostrova a viděla jsem také úplně novou zahradu. Sice moc ráda čtu i o pražských ostrovech, ale uvítala bych nějaký aspoň několika dílový návrat k zahradám. Zajímají mě ty úplně nové nebo Fustenberská po rekonstrukci a moc informací se zjistit nedá a navíc je přes zimu už zavřená. Taky by mě zajímalo, jak je to s těmi Centrálními parky v Praze, koukám, že je jich hned několik se stejným názvem a každý úplně jinde a každý se nějak zrovna renovuje. O těch by také stálo za to napsat a nějak je zařadit, nikde na internetu nejsou žádné ucelené informace, odkud kam sahají, kterým obvodům každý z nich patří a jaké investice se do nich plánují a kdy budou dokončeny, info jsou takové chaotické a hlavně nikdy není poznat o který z těch parků vlastně jde, když se jich několik jmenuje stejně. Váš seriál se vyznačuje perfektním popisem lokalit, byla bych ráda, kdyby seriál mohl pokračovat. Aspoň na jaře až bude všechno kvést a bude v parcích co fotit. Chápu, že přes zimu, když jsou parky většinou uzavřené a syrové se asi těším marně ale s jarem by to bylo moc příjemné počtení. Ještě jednou děkuju za všechno co jste už napsala.

Re: Stále se sem vracím | Ivana Filipová
5.11.2008 22:47 | Reagovat | Sbalit

Dobrý den paní Jano, jen bych k tomu novému parku na nábřeží Ludvíka Svobody, je to mezi Štefánikovým mostem a Těšnovským tunelem, mezi ulicemi Lannova, Nové Mlýny a nábřežím Ludvíka Svobody dodala, že byl zbudován velmi rychle a ještě tak, aby sloužil všem generacím. Myslím, že všechno se maximálně povedlo a to až tak, že park byl zařazen do celostátní soutěže o titul Parku roku 2008. Celkem bylo na toto ocenění navrženo osm nově vytvořených parků v ČR. Výsledky soutěže byly vyhlášeny v září 2008 v Lednici na Břeclavsku, kde sídlí zahradnická fakulta Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity.

„Býval to takový zanedbaný kout na vltavském nábřeží. Rekonstrukce z něho udělala kvalitní odpočinkové místo,“ řekla k vítěznému projektu předsedkyně poroty Jana Šimečková ze Svazu zakládání a údržby zeleně , který soutěž pořádal.

Korunou parku jsou nápadně pojaté dětské prolézačky ve tvaru Rubikovy kostky s barevnými skly. Nově má park hlídače. V jeho domku najdete kromě záchodů místnost pro přebalování miminek. Na dětských hřištích nechybí slunečníky. V parku lze najít hned tři hřiště. Každá generace si v něm najde svůj kout.

Stavba parku přišla na 30 milionů korun. Porota ocenila, že vznikl v rekordním čase. Na vytvoření jeho nové podoby se podílelo za čtyři měsíce 18 firem. Práce skončily v červnu a hned ten měsíc jsme se na něj s dcerou šly podívat, je kousek od gymnázia, kde studuje.

Musím dodat, že se vůbec nedivím, že soutěž v září vyhrál, je opravdu skvostný.

Co se týká těch Centrálních parků bylo by to na dlouhé povídání, jen s Vámi naprosto souhlasím, že není vpořádku, aby se několik parků na různých pražských obvodech nazývalo stejným jménem a to se další budování dalších Centrálních parků ještě plánuje zase v dalších lokalitách Prahy a opět se mají jmenovat stejně obecně. Při tom by stačilo tak málo: např. Centrální park ( a přidat bližší lokalitu, např. Pankrác), tak se na internetu dočteme o Centrálním parku Praha 4, Praha 11, Praha 13…a pokud zadáte heslo na mapy, pro jistotu se nezobrazí žádný.

Pokud zadáte heslo do vyhledávače najdete spoustu různých informací o Centrálním parku v Praze, ale běžný občan ani náhodou netuší, o který z nich se vlastně jedná, pokud v článku chybí bližší specifika nebo se vyhledá jen pár obecných řádků. Názvosloví parků ale musí řešit lidé k tomu fundovaní a kompetentní.

Skutečně dílo vynikající hodnoty | Petra V.
2.3.2009 13:17 | Reagovat | Sbalit

ještě jsem nestačila pročíst všechny díly seriálu, ale jsem naprosto unešená, že něco tak uceleného a krásně napsaného lze najít na internetu. Skvělé jsou i fotografie, které jednotlivé díly provázejí a místa jsou tak velmi ilustrativně zdokumentována, jako bych se tam procházela sama. Od jara se chystám podle Vašich postřehů a vyprávění jednotlivé zahrady projít a už se na to moc těším. Vaše články mi budou vodítkem. Do teď ačkoli jsem Pražačka zahrad jsem znala jen pár v nejbližším okolí a ostrovy skoro vůbec. Moc se na jejich poznávání těším a Vám patří můj dík.

 NadpisVloženoAutor
Super 5.9.2008 08:55 Ilona
Re: Super 5.9.2008 09:24 Hanka
Re: Super 15.9.2008 15:31 Jana
poděkování 5.9.2008 10:51 Dana Bláhová
Poděkování za seriál článků 5.9.2008 12:03 Jitka
Mimořádný seriál 5.9.2008 12:07 Petr Halíř
Gratuluji 5.9.2008 12:16 Jana Lichá
Re: Gratuluji 5.9.2008 13:31 Dana Bláhová
Krásné 5.9.2008 12:54 Toník
Dalsi podekovani... 5.9.2008 15:33 tamushf
Praha - vějíř výhledů 5.9.2008 20:20 Jana Šveřičková
Slovo redaktora 5.9.2008 21:21 Vlastimil Hanuš
Re: Slovo redaktora 7.9.2008 13:00 Petr Marek
Děkuji 5.9.2008 21:41 Vlasta Fišrová
Pohlazení po duši 5.9.2008 21:46 Martin
Díky 5.9.2008 22:07 Markéta
Nesouhlas 5.9.2008 23:20 Martin
Re: Nesouhlas 6.9.2008 00:05 Vlastimil Hanuš
gratulujem 6.9.2008 22:12 ivan
Dobre 8.9.2008 14:49 Michal Stein
Filipova ma "filipa" 8.9.2008 15:03 Ivan Herfurt
Praha i pro nevidomé 9.9.2008 10:58 Veronika
Závěrečný článek 10.9.2008 12:42 Hanka
Opravdu nádherné 10.9.2008 14:40 Jana
Nemám slov..... 10.9.2008 14:52 Jiří
Pražské zahrady 12.9.2008 16:06 Dana
I já děkuju 13.9.2008 23:33 Ivana Filipová
Re: I já děkuju 1.3.2009 19:32 Katarína
víkendy v Praze 14.9.2008 23:33 Jitka Zahrádková
Gratulace 23.9.2008 08:47 Radka
Stále se sem vracím 5.11.2008 12:50 Jana
Re: Stále se sem vracím 5.11.2008 22:47 Ivana Filipová
Skutečně dílo vynikající hodnoty 2.3.2009 13:17 Petra V.

Reklama:

Sponzorované odkazy: · nejkrásnější fotky z Čech
Teambuilding · Bond, James Bond
TOPlist