nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Názor: Re: Stále se sem vracím

(Diskuse: Názory k článku: Pražské zahrady, dovětek - moje Praha)

Během více než roku jsme prošli mnoha pražskými zahradami a parky, jejich historií i současností. O Praze a jejích památkách nejen o zeleni, která dělá Prahu Prahou by se dalo psát velmi a velmi dlouho. Seriál by mohl mít klidně dílů jednou tolik. Ale všeho do polosyta, je staré známé pořekadlo. Je alespoň volný prostor pro vás samotné, projít se pražskými uličkami a pražskou zelení a najít si to své místečko srdci nejbližší a svůj zelený koutek, kde se dá spočinout a jen tak dlouze sedět a rozjímat.

Prošli jsme se spolu již mnoha stoletími Prahy, nejen jejími zahradami, ale i jejich historií i současností. Pro mnohé Praha vzdálená stala se tak Prahou blízkou, romantickou a měnící se s časem. Snažila jsem se ukázat stavební i kulturní minulost míst, najít bohatství pražských zákoutí, jejich netušené detaily stejně tak jako dané architektonické základy odvíjející se od zpracování každé jednotlivé lokality v kontextu s dobou, ve které zahrada či park původně vznikaly. Pokoušela jsem se nalézt vývojovou kontinuitu života Prahy jako takové. Město je živý organismus, rostoucí a měnící se s věkem svých více jak tisíc let.


Počet příspěvků v diskusi celkem 33 (poslední 2.3.2009 13:17)

Re: Stále se sem vracím | Ivana Filipová
5.11.2008 22:47 | Reagovat

Dobrý den paní Jano, jen bych k tomu novému parku na nábřeží Ludvíka Svobody, je to mezi Štefánikovým mostem a Těšnovským tunelem, mezi ulicemi Lannova, Nové Mlýny a nábřežím Ludvíka Svobody dodala, že byl zbudován velmi rychle a ještě tak, aby sloužil všem generacím. Myslím, že všechno se maximálně povedlo a to až tak, že park byl zařazen do celostátní soutěže o titul Parku roku 2008. Celkem bylo na toto ocenění navrženo osm nově vytvořených parků v ČR. Výsledky soutěže byly vyhlášeny v září 2008 v Lednici na Břeclavsku, kde sídlí zahradnická fakulta Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity.

„Býval to takový zanedbaný kout na vltavském nábřeží. Rekonstrukce z něho udělala kvalitní odpočinkové místo,“ řekla k vítěznému projektu předsedkyně poroty Jana Šimečková ze Svazu zakládání a údržby zeleně , který soutěž pořádal.

Korunou parku jsou nápadně pojaté dětské prolézačky ve tvaru Rubikovy kostky s barevnými skly. Nově má park hlídače. V jeho domku najdete kromě záchodů místnost pro přebalování miminek. Na dětských hřištích nechybí slunečníky. V parku lze najít hned tři hřiště. Každá generace si v něm najde svůj kout.

Stavba parku přišla na 30 milionů korun. Porota ocenila, že vznikl v rekordním čase. Na vytvoření jeho nové podoby se podílelo za čtyři měsíce 18 firem. Práce skončily v červnu a hned ten měsíc jsme se na něj s dcerou šly podívat, je kousek od gymnázia, kde studuje.

Musím dodat, že se vůbec nedivím, že soutěž v září vyhrál, je opravdu skvostný.

Co se týká těch Centrálních parků bylo by to na dlouhé povídání, jen s Vámi naprosto souhlasím, že není vpořádku, aby se několik parků na různých pražských obvodech nazývalo stejným jménem a to se další budování dalších Centrálních parků ještě plánuje zase v dalších lokalitách Prahy a opět se mají jmenovat stejně obecně. Při tom by stačilo tak málo: např. Centrální park ( a přidat bližší lokalitu, např. Pankrác), tak se na internetu dočteme o Centrálním parku Praha 4, Praha 11, Praha 13…a pokud zadáte heslo na mapy, pro jistotu se nezobrazí žádný.

Pokud zadáte heslo do vyhledávače najdete spoustu různých informací o Centrálním parku v Praze, ale běžný občan ani náhodou netuší, o který z nich se vlastně jedná, pokud v článku chybí bližší specifika nebo se vyhledá jen pár obecných řádků. Názvosloví parků ale musí řešit lidé k tomu fundovaní a kompetentní.

Reaguje na názor: Stále se sem vracímReklama:

Sponzorované odkazy: · nejkrásnější fotky z Čech
Teambuilding · Bond, James Bond
TOPlist