nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Názor: Slovo redaktora

(Diskuse: Názory k článku: Pražské zahrady, dovětek - moje Praha)

Během více než roku jsme prošli mnoha pražskými zahradami a parky, jejich historií i současností. O Praze a jejích památkách nejen o zeleni, která dělá Prahu Prahou by se dalo psát velmi a velmi dlouho. Seriál by mohl mít klidně dílů jednou tolik. Ale všeho do polosyta, je staré známé pořekadlo. Je alespoň volný prostor pro vás samotné, projít se pražskými uličkami a pražskou zelení a najít si to své místečko srdci nejbližší a svůj zelený koutek, kde se dá spočinout a jen tak dlouze sedět a rozjímat.

Prošli jsme se spolu již mnoha stoletími Prahy, nejen jejími zahradami, ale i jejich historií i současností. Pro mnohé Praha vzdálená stala se tak Prahou blízkou, romantickou a měnící se s časem. Snažila jsem se ukázat stavební i kulturní minulost míst, najít bohatství pražských zákoutí, jejich netušené detaily stejně tak jako dané architektonické základy odvíjející se od zpracování každé jednotlivé lokality v kontextu s dobou, ve které zahrada či park původně vznikaly. Pokoušela jsem se nalézt vývojovou kontinuitu života Prahy jako takové. Město je živý organismus, rostoucí a měnící se s věkem svých více jak tisíc let.


Počet příspěvků v diskusi celkem 33 (poslední 2.3.2009 13:17)

Slovo redaktora | Vlastimil Hanuš
5.9.2008 21:21 | Reagovat

Když mi před zhruba před rokem a půl přistál v počítači mail s Ivaniným nápadem na seriál věnovaný pražským parkům a zahradám, říkal jsem si, fajn, bude aspoň na léto něco, co by mohlo zaujmout nejen obyvatele města, kteří se budou snažit prchnout před vedrem, ale třeba i turisty uondané neustálým chozením po památkách. Myslím, že ani autorka v té době netušila, jakého džina z lahve vlastně pouští.

Seriál doslova rostl pod rukama a dá se říct, že začal žít vlastním životem. Kolegové nás dokonce začali podezírat, že seriál neskončí, dokud bude v Praze jediný nepopsaný kus trávy mezi kolejemi. Nakonec jsme se domluvili, že seriál zhruba po roce ukončíme. Zabrzdit takový rozjetý vlak ale dalo dalších deset dílů práce. V rámci zachování alespoň základní logiky a ve snaze pokrýt alespoň nejtypičtější rysy celého rozmanitého území Prahy těch dílů prostě přibývalo a přibývalo. I tak se nakonec na spoustu, třeba zrovna vašich oblíbených, míst nedostalo. Za podmínek, ve kterých celý seriál vznikal, ani nemůže být nějakým komplexním inventárním dílem. Jde o do jisté míry subjektivní výběr autorky ještě navíc místy omezený dostupností informací. Jeho cíl byl ale jiný. Šlo o to inspirovat vás k pozornějšímu pohledu na místa, kterými denně procházíte, nebo je máte kousek za domem. To se snad povedlo a pražské zahrady, doufám, přinesly inspiraci a přiměly k trochu jinému pohledu na městskou zeleň i obyvatele dalších měst. Pokud vím, tak v současné době seriál pokrývá zhruba třetinu pražských parků a zahrad. Velká část těch, které nejsou zmíněny je tak jako tak veřejnosti nepřístupná.

Můj osobní obdiv patří autorce. Naprosto nedovedu odhadnout, kolik času jí zabralo shánění informací a příprava textu, o objíždění Prahy kvůli nafocení jednotlivých lokalit nemluvě. Sám jsem dělal jen drobné korektury textu a s větší nebo menší lítostí trošku redukoval počty obrázků v galeriích. Tím se dostávám i k možnosti knižního vydání. Bohužel to v podmínkách, ve kterých vznikal seriál, není reálné. Připravit aspoň trochu kvalitní text o pražských zahradách tak, aby snesl kritéria kladená na slušnou publikaci, kterou si pražské parky rozhodně zaslouží, je práce pro kolektiv autorů a štáb lidí v redakci. To nemluvím o shromáždění aktuálního obrazového materiálu v dostatečném množství a kvalitě. To nejde dělat po odpolednách a večerech ve volném čase v jednom člověku. O nějaké formě dalšího využití seriálu uvažujeme, ale chvíli nám to potrvá.

Na závěr mám pro vás, milí čtenáři, kteří jste si pražské parky a zahrady oblíbili, jště jednu dobrou zprávu. Na podzim začne vycházet seriál věnovaný pražským ostrovům.Reklama:

Sponzorované odkazy: · nejkrásnější fotky z Čech
Teambuilding · Bond, James Bond
TOPlist