nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Pražské zahrady, zastavení padesáté druhé - areál volného času Ladronka

Témata: Parky a zahrady, Praha

Ladronka

Park se nachází v blízkosti obory Hvězda a nedaleko Markétské zahrady (zahrady kláštera v Břevnově) na Praze 6 podél ulice Tomanova.
Na území dnešní Ladronky se nacházely od 10. století lomy na opuku. Mezi nejstarší známé patřil opukový lom Johanitů, z něhož zůstal až do dnešních dob zachován fragment západně od barokní usedlosti Ladronka. Před první světovou válkou byly opukové lomy zasypány a vznikly tady cvičné zákopy a cvičiště vojáků. Areál volného času byl budován v celé rozloze pláně, která má nyní síť pěších cest s in-line bruslařskou dráhou dlouhou 3 800 metrů. Najdeme zde dětská hřiště, volejbalové kurty, posilovací stroje, travnaté plochy pro rekreační míčové hry, fotbalové hřiště, plochu, na které modeláři létají s uměleckými modely letadel.

Areál pro bruslení byl stavěn v letech 2002 až 2005, kdy byla též rekonstruována usedlost Ladronka. Ta má jméno po italském hraběti Filipu Ferdinandovi de la Croně, zjednodušeně Lagrone, lidově Ladrone. Ten byl pánem tohoto motolského panství v letech 1677 až 1700. Postavil zde tenkrát proslulý zájezdní hostinec. V roce 1713 zde propukl mor. Protože za čas při epidemii břevnovský hřbitov nestačil, mrtvé začali pohřbívat do společného hrobu právě zde u Ladronky. Usedlost tenkrát patřila maltézským rytířům, kteří ji měli v majetku až do roku 1922. Po té se stala majetkem hlavního města Prahy. Kdysi tudy vedla historická cesta, u které stával výletní hostinec.

Po odklonění cesty v běhu 19. století se původní hostinec změnil v hospodářskou usedlost. V počátcích 20. století byla upravena jako obytná na jednotlivé chudinské byty, po druhé světové válce tady měla sídlo organizace Sady lesy zahradnictví a teprve v té době se dá hovořit o počátcích vlastního parku, kdy bylo místo soustavně zvelebováno. Po odchodu firmy začal park pustnout. Od roku 1964 byl sice původní barokní statek památkově chráněn, ale trvale chátral. Objekt, který byl v majetku státu a sloužil jako sklad Státního statku hl. m. Prahy, poté Pražským silničním a vodohospodářským stavbám byl ve stavu stále žalostnějším. Z tisku z let 1994 až 2000 víme, že byl v této době obsazen squattery. Až 9. listopadu 2000 městská policie ve spolupráci se soukromou bezpečnostní agenturou objekt násilně vyklidila. A až od roku 2003 se Městské části Praha 6 podařilo jej začít rekonstruovat a zřídit zde restaurace, občerstvení, sociální zázemí, půjčovnu sportovního zboží – především in-line bruslí a čtyřdráhový bowling.

Statek Ladronka je položen na hraně náhorní plošiny a jižního svahu, který padá směrem k Motolu a Homolce a je srdcem celého místa. Východní a jižní strana statku nabízí krásné pohledy na jih Prahy. Hlavní pěší osy parku se křižují v těsné blízkosti usedlosti. Cílem architektonického řešení při rekonstrukci bylo zachovat stávající charakter a formu usedlosti Ladronka a zároveň umožnit v tomto souboru staveb sportovně rekreační a kulturně společenskou funkci požadovanou zadáním investora.

Ladronka

Architektonické řešení z provozních důvodů propojuje některé části stávajícího objektu mezi sebou a zároveň umožňuje větší optické i funkční otevření usedlosti směrem k okolnímu parku. Pro dosažení tohoto cíle obnovili autoři na původním místě západní a východní vjezdy a brány do areálu. Ve výtvarném scénáři rekonstrukce jsou vedle sebe vědomě postaveny stávající tradiční budovy s ponechanou křivostí zdí, nepravidelností okenních otvorů a rozmanitostí sedlových střech a nové prvky se zcela soudobým výrazem. Nové prvky jsou v kombinaci skla, oceli a obkladu z velkoformátových desek. V konstrukci skleněných výplní jsou použity ocelové prvky vycházející se zámečnického až kovářského zpracování válcovaných profilů. Skleněné výplně jsou lepeny přímo k těmto prvkům, aby bylo docíleno kontrastu moderní bezrámové zasklívací technologie a poměrně tradičního zámečnického řemesla. Konstrukční ocelové prvky lávky a venkovního schodiště jsou z válcovaných profilů. Toto řešení a informace o jeho realizaci podala tisku firma architekt: Šafer Hájek Architekti s. r. o. a autoři: Ing. arch. O. Hájek, Ing. arch. T. Pavlík, Ing. arch. L. Fecsu, Ing. arch. P. Čížková, Ing. arch. J. Šafer. Realizace stavby byla oceněna titulem „Stavba roku 2006“.

Další autorčiny fotky si můžete prohlédnout na stránkách www.ivanafili­pova.ic.cz

Prostředí je tady všude velmi inspirativní, čisté, plné prostoru a svobody. Lidi všech věkových kategorií jsem tady potkávala nejen na kolečkových bruslích, kolech a kovových koloběžkách. Na travnaté ploše se hrál fotbal, mamka s dcerou badminton, jiná rodina baseball. Nadšenci pouštěli ve vzduchu malá letadla na vysílačku. Po cestách, kudy se nejezdí chodili lidé se psy, maminky s kočárky, tátové učili syny a dcery jezdit na kole. I dvě dětská hřiště v krásném prostředí s novými herními prvky byla úplně plná. Rodiče se vyhřívali na sluníčku na spoustě laviček, které tu doslova roubí všechny cesty a děcka lítala na houpačkách až do nebe.

Jedno ze hřišť zvané Dětské hřiště Tomanova bylo zrekonstruováno v září 2006. Jeho dnešní podoba stála téměř 1 milion korun a bylo již vybudováno v souladu s požadavky na dětská hřiště v EU. Do budoucna je v plánu areál nadále rozšiřovat a to západním směrem. A je proč. Obliba celého areálu už dávno překročila lokální charakter i sezónnost.

Když sem vyrazíte za sportem nebo na procházku zjistíte, že parkem vede Poutní cesta výklenkových kaplí z Lorety do Hájku. Ta byla vybudována roku 1720. Kdysi to bývalo dvacet kaplí, jejichž výzdoba byla inspirována výjevy ze života svatého Františka a svaté Marie. Dodnes se dochovalo jedenáct kaplí. Jedna dokonce na zahradě u jedné vilky, kterou jsme cestou sem míjeli. Městská část Praha 6 je postupně nechává opravit. Uvnitř nich ale žádná freska není, alespoň u těch, které jsem viděla. Mají jednolitou béžovou omítku.

Ladronka

Ještě pro zajímavost. Ladronka je místem, kde se ráda schází pražská smetánka. Třeba loni, v červnu 2007 tady oslavila své šedesátiny známá česká zpěvačka, Helena Vondráčková. Krásný a originální dárek jí zařídil kolega Václav Neckář a to projížďku kočárem, který ji odvezl na nádvoří usedlosti Ladronka, v níž na ni čekalo na 300 hostů.

V parku Ladronka se také opakovaně pořádá akce in-line párty. Na podzim 2007 tady proběhlo již páté setkání nadšenců tohoto sportu. Na pořadu bylo samozřejmě bruslení, ale i pro nebruslící osazenstvo byla připravena spousta her a pro velký úspěch z minulých setkání proběhly opět nějaké soutěže o hodnotné ceny.

Na podzim nás zase čeká Ladronka 2008. Je to kulturní, sportovní a společenská akce realizovaná již sedmým rokem ve spolupráci s Městskou částí Praha 6. Akce je určena hlavně dětem, dospívající mládeži ale i nejširší veřejnosti. Hlavním cílem celodenního programu je zábava a poučení, v kontextu trávení volného času s důrazem na sportovní a kulturní vyžití, osvětu a nespecifickou drogovou prevenci. Nad akcí tradičně přebírají záštitu primátor HMP Pavel Bém a starosta MČ Praha 6 Tomáš Chalupa. O atraktivitě a kvalitě programu dlouhodobě svědčí vzrůstající návštěvnost, v roce 2007 již 12 000 návštěvníků, a zájem a podpora médií. Akce Ladronka 2008, která nás hned po prázdninách čeká, představuje unikátní nekomerční projekt. Během jednoho dne mají návštěvníci možnost vidět mnoho nových a zajímavých sportovních disciplín, exhibice našich reprezentantů, setkat se s známými osobnostmi, mohou sportovat, soutěžit, užít si koncert nebo jen tak relaxovat…to vše zdarma! Program je složen ze sportovních aktivit a exhibic, vystoupení hudebních skupin, tanečních vystoupení, autogramiád, prezentací neziskových subjektů, diskuzí, atrakcí a soutěží. Vzpomeňte si na Ladronku až bude léto za námi a přesto si budete chtít kvalitně zasportovat a užít si relaxace. Zkuste přijít právě sem.

Sjednejte si cestovní pojištění online!
Sleva 50% při sjednání online
Cestovní pojištění do 2 minut i z mobilu
Krytí koronaviru či pojištění storna zájezdu
Sjednat

Seriál: Kouzlo pražských zahrad
Témata: Parky a zahrady, Praha
Galerie: 56 obrázků
Názory k článku: celkem 2 (poslední 6.6.2008 11:05)
6.6.2008
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 25.04
Co je to karma a jak funguje?


Galerie k článku

Ladronka
Ladronka
Ladronka
Ladronka
Ladronka
Ladronka
Ladronka
Ladronka
Ladronka
Ladronka
Ladronka
Ladronka
Fotogalerie k článku Pražské zahrady, zastavení padesáté druhé - areál volného času Ladronka
Zobrazit všechny obrázky — celkem 56 obrázků

Názory k článku

 NadpisVloženoAutor
Úvaha o publikacích Prahy 6.6.2008 09:25 Pavel Wolf
Dobré reportážní fotky 6.6.2008 11:05 Anonym
Cestovatel
TOPlist