nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Pražské zahrady, zastavení dvanácté - Palácové zahrady na jižních svazích 2

Témata: Parky a zahrady, Praha

Dnes se zastavíme v posledních palácových zahradách pod Pražským hradem.

Kolovratská zahrada

Kolovratská zahrada leží na strmém svahu za Kolovratským palácem čp. 154, III, Valdštejnská ulice č.10, má rozlohu 0,07 ha.a je ve výšce 192–225 metrů. Od paláce je izolována nádvořím. Byla vybudována na parkánu někdejších středověkých hradeb zpevněném opěrnými zdmi. Původně byla terasou s ovocnými stromy. Osu zahrady tvoří úzké přímé schodiště na východní straně spojující sedm teras. Ve východní části naleznete barokní kašnu s hlavou chrliče. Na jednotlivých terasách jsou mišpule, hrušně a meruňky. Zahrada byla otevřena pro veřejnost 30. srpna 2000 poté, co proběhla její rehabilitace podle plánů architekta Václava Jirsy a Miloslava Hanzla a byly provedeny zahradnické úpravy architektky Ireny Bartošové, stejných architektů, kteří se postarali o obnovu Velké Pálffyovské zahrady zmíněné v předchozím zastavení.

Otevírací doba zahrad je
březen 10.00 – 17.00, duben 10.00 – 18.00, květen 10.00 – 19.00, červen, červenec 10.00 – 21.00, srpen 10.00 – 20.00, září 10.00 – 19.00, říjen 10.00 – 18.00.
V zimních měsících jsou zahrady pro veřejnost uzavřeny.
V době státních svátků je možné mimořádně navštívit palácové zahrady při slavnostním osvětlení.

Malá Fürstenberská zahrada(zvaná také Malá Černínská zahrada nebo Černínské terasy) patřila k malému Fürstenberskému, dříve Černínskému, domu čp. 155., Valdštejnská ulice číslo 2. Zahrada má rozlohu 0,09 ha a nadmořskou výšku 190–225 metrů. Vlastníkem je Státní ústav památkové péče.

První zmínky o místu pocházejí z roku 1528, kdy zde byla užitková zahrada s vinicí. V polovině 18. století se dle nákresu Prahy z roku 1769 v těchto místech nalézala barokní terasová zahrada italského typu. Když se stala majetkem hraběnky Marie Barbory Černínové rozené ze Schaffgotsche, provedl Ignác Jan Palliardi v letech 1784 – 88 přestavbu domu, která se zachovala až do doby současné a zároveň přestavěl starší barokní zahradu na vrcholně působivou rokokovou terasovou zahradu, která byla inspirována italskými vzory. Zahrada zabírá úzký ale dlouhý pruh, který je odstupňován do deseti teras. Osou je výrazné schodiště vedoucí od glorietu k vyhlídkovému altánu, jež přetínají opěrné zdi, terasy a balustrády. Gloriet, původně s lázní v přízemí, je vyzdoben grisaillovými motivy se středním žánrovým obrazem Houpačky v přírodě a s alegorickými obrazy čtyř ročních období. Podstatná část výzdoby interiéru lázně zůstala téměř zachována v původním stavu.
Když zemřela Marie Barbora Černínová, majetek zdědil hrabě Arnošt ze Schaffgotsche. Roku 1866 zakoupil palác a zahradu majitel sousedních zahrad a paláců, kníže Maxmilián Egon z Fürstenberků. Za jejich doby došlo k mnoha různým drobným opravám a přestavbám.

Právě tato zahrada patří k nejkrásnějším a nejvýstavnějším terasovitým zahradám v Praze. Na druhé terase jsou symetricky umístěné oranžerie. Pod ohradní zdí Hradu zakončuje schodiště třídílná sala terrena, vyhlídková terasa s lodžií a s plastickým štukovým článkováním. Na jejím průčelí jsou erby černínský a schaffgotschský. Zábradlí je zdobeno postavami putti a dekorativními vázami. Odsud vede schodiště k vyhlídkovému altánu s válcovou věží, kde měla hraběnka Černínová svou koupelnu. V tympanonu je alianční znak připomínající hraběnku Marii Barboru Černínovou, která byla zakladatelkou této zahrady, která se v dochovala dle jejích přání dodnes.Celá zahrada je charakteristická pnoucími růžemi a v nejvyšším patře najdete i vinnou révu. Z poslední podesty schodiště u věže je přístup do zahrady Na Valech.

Malá Fürstenberská zahrada
Další autorčiny fotky si můžete prohlédnout na stránkách www.ivanafili­pova.ic.cz

I tato zahrada byla rekonstruována v letech 1951 až 1953 Stavopro­jektem. A v letech 1997 – 2000 byla zahrada také rehabilitována podle návrhu arch. Václava Jirsy a Miloslava Hanzla, zahradní úpravy probíhaly dle arch. Ireny Bartošové. Je přístupná veřejnosti od 30. srpna 2000.

Pamatuji tyto zahrady na počátku 80. let 20. století, kdy byly téměř všechny na počátku zkázy, zpustlé a zubožené. Schodiště opadaná, pobořená, opěrné zdi teras v rozkladu, terasy zarostlé travou a popínavými rostlinami. Jen místy probleskovala koncentrovaná, člověkem i přírodou umocněná krása mimořádného místa, které volá po svém znovuzrození. A to se myslím podařilo a nadále daří.

Největší dík za obnovu těchto palácových zahrad patří především prezidentu Havlovi a jeho štědrému příspěvku z Prague Heritage Fund, který doplnil rozhodující podíl státních finančních prostředků uvolněných na rehabilitace právě těchto míst.
Bohužel zub času pracuje stále, jak je možná patrné i z fotografií z dnešních dní (7/2007).

Sjednejte si cestovní pojištění online!
Sleva 50% při sjednání online
Cestovní pojištění do 2 minut i z mobilu
Krytí koronaviru či pojištění storna zájezdu
Sjednat
Rubrika: Tipy na cesty
Seriál: Kouzlo pražských zahrad
Témata: Parky a zahrady, Praha
Galerie: 47 obrázků
Názory k článku: celkem 1 (poslední 21.9.2007 16:46)
31.8.2007
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 26.04
Co je to karma a jak funguje?


Galerie k článku

Kolovratská zahrada
Kolovratská zahrada
Malá Fürstenberská zahrada
Malá Fürstenberská zahrada
Malá Fürstenberská zahrada
Malá Fürstenberská zahrada
Malá Fürstenberská zahrada
Malá Fürstenberská zahrada
Malá Fürstenberská zahrada
Malá Fürstenberská zahrada
Kolovratská zahrada
Kolovratská zahrada
Fotogalerie k článku Pražské zahrady, zastavení dvanácté - Palácové zahrady na jižních svazích 2
Zobrazit všechny obrázky — celkem 47 obrázků

Názory k článku

 NadpisVloženoAutor
Děkuji! 21.9.2007 16:46 Gabriela Kalinová
Cestovatel
TOPlist