nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Podmanivá krása Českého krasu

Témata: Přírodní zajímavosti, Středočeský kraj, Okolí Prahy

Jako malá holka jsem s rodiči jezdívala na Berounsko. Pár desítek kilometrů jihozápadně od Prahy, do míst, kde hluboký kaňon Berounky a dávno opuštěné vápencové lomy s jeskyněmi jsou obroubeny rozlehlými loukami plnými bylinek a květin, které vábí svými vůněmi na 1390 druhů motýlů této lokality. Tatínek entomolog běhal po loukách se síťkou na motýly a rozčiloval se, že tak malá stvořeníčka dokážou tak rychle létat a já s fotoaparátem, starou a neschopnou Smenou, jsem se pokoušela ulovit do oka přístroje nějakou krásnou květinku nebo motýla na tehdy černobílý film a vztekala jsem se, že fotky nejsou ostré tak, jak bych si přála… Na automatu, kde jediné nastavitelné programy měly obrázky sluníčko, mráček, hlavička, domeček a kopeček, motýlek pochopitelně chyběl… Maminka obvykle s milým a trvalým úsměvem na rtech sedávala ve stínu pod dubem nebo břízkou a v duchu si říkala: „Ti pošetilci moji!“
Ty časy jsou už dávno pryč ale ta místa zůstala.

Český kras

Vzpomínala jsem na dětství a na vůni sena, na modré nebe a teplé paprsky slunce, na motýly rozpínající svá křídla tomu slunci vstříc celou svou silou jemného a křehkého motýlího pelu… Tak dlouho jsem vzpomínala až jsem jednoho srpnového dne, kdy se zrovna lisovalo seno do kotoučů a slunce svítilo jako o život, vyrazila s rodinou a svými dětmi do těchhle malebných míst.
Pamatovala jsem si, že nejkrásnější výhled na řeku Berounku a její údolí byl odjakživa z Tetína a tak jsme došli až do míst tohoto středověkého hradiště. Z Prahy to bylo autem po dálnici D5 do Berouna necelých 40 km a zaparkovat se dalo přímo ve vesničce Tetín nedaleko hradiště. Výhledy na obě strany jsou nezapomenutelné, je vidět krom kolejí vlaků a cyklostezky podél Berounky dlouhý kaňon řeky v celé své kráse i s masivem skal, oblíbeným místem horolezců. Člověk si jen na moment uvědomí pohnutou historii místa, na kterém byla roku 921 zavražděna kněžna Ludmila a to vrahy, které najala její snacha Drahomíra. Počátky Tetína jsou ale spojovány v dávnější historii s jednou z Krokových dcer. Jako nadšená fotografka jsem si ten den nemohla nechat ujít louky prosvětlené sluncem a plné balíků a kotoučů zlatého sena na pozadí berounských skal.
Výlet už zbývalo jen završit dlouhou procházkou okolo lomu Velká Amerika. Je nedaleko hradu Karlštejn, u obce Mořina v Českém krasu a říká se mu český Grand Canyon. A protože jsme se do těchto míst dostali až k večeru, musím říct, že příměr je oprávněný. Když se večerní slunce opře do načervenalých skal rudě to svítí až k oněmění.

Další autorčiny fotky si můžete prohlédnout na stránkách www.ivanafilipova.ic.cz
Český kras
Lom Velká Amerika

Parkoviště je přímo u lomu a ohraničené balvany. Člověk tu má pocit bezpečí. Výhled pro turisty je nejznámější přímo z nedávno nově vybudované terasy, ale lom se dá obejít ze všech stran po horním okraji. Okolo něj o něco níž vedou staré pěšiny, dnes nepřístupné. Místní skály jsou hodně zvětralé a drobí se. Mnoho lidí se nepoučilo ani historií místa, kde došlo ke smrtelným úrazům a stále se neohrožené mládí se pokouší slanit nebo slézt dolů, protože je láká průzračná tyrkysová voda ke koupání a určitě i různé pověsti a skazky, které kolují o tomto místě. Ani pomníčky a kříže mrtvých je neodradí. I při našem výletu jsme na dně lomu několik takových odvážlivců pozorovali.

Už v šedesátých letech, kdy lom ukončil svou těžbu (těžil se kvalitní vápenec až do roku 1963) se stal oblíbeným místem na koupání pro nudisty a výletním místem pro trampy. Dnes je oblast uzavřena a všude jsou markantní výstrahy a upozornění na nebezpečí úrazu. Lom se dá bezpečně obejít horem a pohled na monumentální a impozantní opuštěný vápencový jámový lom je jedním z nejpůsobivějších pohledů v Čechách. Píšu monumentální proto, že jeho délka je 750 metrů, šířka okolo 150 metrů, hloubka zhruba 80 metrů a impozantní proto, že na jeho úplném dně se nacházejí dvě dominantní propojená antropogenní jezírka s průzračně modrou vodou, o rozměrech 300 x 60 a 150 x 60metrů, obě přes deset metrů hluboká.

Kdo bude mít ještě čas a chuť, může svůj výlet obohatit o pohled na Malou Ameriku nebo o návštěvu vedlejšího lomu Mexiko, který jsme stihli už téměř za tmy. Zajímavým místem v okolí je i starý lom Alkazar s jeskyněmi. Starší ročníky si při pohledu na Velkou Ameriku možná vybaví filmy jako je Limonádový Joe nebo pohádka Malá mořská víla.

Český kras
Údolí Berounky při pohledu z Tetína
Sjednejte si cestovní pojištění online!
Sleva 50% při sjednání online
Cestovní pojištění do 2 minut i z mobilu
Krytí koronaviru či pojištění storna zájezdu
Sjednat
Rubrika: Tipy na cesty
Témata: Přírodní zajímavosti, Středočeský kraj, Okolí Prahy
Galerie: 8 obrázků
Názory k článku: celkem 2 (poslední 2.6.2008 18:16)
8.8.2007
Hodnocení karmou
Současná karma článku: 25.70
Co je to karma a jak funguje?


Galerie k článku

Český kras
Český kras
Český kras
Český kras
Český kras
Český kras
Český kras
Český kras
Český kras
Český kras
Český kras, lom Velká Amerika
Český kras, lom Velká Amerika
Fotogalerie k článku Podmanivá krása Českého krasu
Zobrazit všechny obrázky — celkem 8 obrázků

Názory k článku

 NadpisVloženoAutor
Glosa 14.9.2007 12:00 Anonym
Re: Glosa 2.6.2008 18:16 Monika Hrubešová
Cestovatel
TOPlist