nepřihlášený uživatel · Registrovat se · Přihlásit se

Názor: ještě jednou k chybám

(Diskuse: Názory k článku: Pět slečen na cestě za studiem arabštiny VI. díl – Palmyra (Tadmur, تدمر))

Cesta z Homsu vede napříč pouští přímo do Palmýry. Cesta byla příjemná a pěkně utíkala. Najednou se však zvedl vítr a byli jsme v písečné bouři. Nebylo vidět téměř na krok. Řidič nám také ukazoval výmoly kolem silnice, které způsobila velká bouře, která se tu přehnala asi dva týdny před naším příjezdem.


Počet příspěvků v diskusi celkem 16 (poslední 24.1.2008 23:30)

ještě jednou k chybám | Topí
19.1.2008 00:00 | Reagovat

Chyby děláme všichni, mě nevyjímaje. Články by měly být pod lupou korektorů už z profesionálního hlediska – jakékoli médium si tím zachovává určitý standard. Chtěl jsem tím jen říct/napsat, abychom:

  • víc ověřovali informace, které pouštíme na veřejnost
  • než text pustíme, tak ho nechali někomu přečíst, vlastní chyby totiž člověk nevidí.

A k přepisu cizích slov a názvů. Existují ustálená jména, které by nikdo nenapsal v jazyce země, kde se daný subjekt vyskytuje. Paříž je moc hezlý příklad. Kdo by psal Paris? Ale nikdo nenapíš Wošinktn místo Washington. Pokud by vás to opravdu zajímalo, doporučuji publikaci INDEX ČESKÝCH EXONYM. Standardizované podoby, varianty. Vydal ji Český úřad zeměměřičský a katastrální, Praha 2006 a obsahuje geografické názvoslovné seznamy OSN/ČR. 1. vyd. 125 s. Index českých exonym, Kódy států a závislých území, Kódy jazyků, Česko-anglický slovníček vybraných geografických termínů, Mapové přílohy. Obsahuje seznam téměř 2500 jmen typu Vídeň, Kapské Město, Žlutá řeka, Skalnaté hory, Nový Jižní Wales, Komandorské ostrovy, která jsou často v učebnicích, sdělovacích prostředcích i v odborné literatuře uváděna chybně. ISBN 80–86918–014–1. 130 Kč.

Jiná možnost kontroly česko – německých názvů je na wikipedii, mrkněte na http://cs.wiki­pedia.org/…%A­1_toponyma

Já, pokud mi to čas dovolí, tak nechávám své texty číst partnerce nebo kamarádovi. A důvod? Jednou jsem pustil do světa takové hovadiny, že bych se za to nejraději nakopal. Ale rozhodně si nenechte vzít chuť do psaní!

Koukám, že by bylo skoro zajímavé napsat na toto téma samostatný článek :-)Reklama:

Sponzorované odkazy: · nejkrásnější fotky z Čech
Teambuilding · Bond, James Bond
TOPlist